690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami i kierownictwem zakładów PZL Świdnik (wideo)

W trakcie wczorajszego pobytu w Świdniku premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami i kierownictwem zakładów PZL Świdnik. Wizyta w zakładach była okazją do omówienia bieżących i przyszłych kontraktów na dostawy uzbrojenia dla naszej armii.

PZL Świdnik jest zakładem, który produkuje nowoczesne śmigłowce bojowe. Dzięki takim firmom, Polska jest dziś zdolna do wyposażania swoich sił zbrojnych w sprzęt produkowany na terenie kraju. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami i kierownictwem zakładów PZL Świdnik na Lubelszczyźnie. Wizyta w zakładach była okazją do omówienia bieżących i przyszłych kontraktów na dostawy uzbrojenia dla naszej armii. Szef rządu zaznaczył, że to nie tylko silniejsze Wojsko Polskie, ale także dodatkowe miejsca pracy w przemyśle.

Śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii

W zakładach PZL Świdnik produkowane są śmigłowce takie jak AW101 czy AW149. Są to nowoczesne konstrukcje, które powstały we współpracy z podmiotami z USA, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

– Widzimy, że dzisiaj, na współczesnym polu walki, mobilność, wielozadaniowość, interoperacyjność są niezwykle potrzebne. Inwestujemy w nasze śmigłowce, tutaj produkowane, z najlepszymi specjalistami, producentami z całego świata: Amerykanami, Włochami, Brytyjczykami – tak jak tutaj właśnie w Świdniku – powiedział szef rządu.

PZL Świdnik realizuje dostawy śmigłowców wielozadaniowych AW149 dla Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z podpisaną umową, PZL Świdnik dostarczy 32 śmigłowce w latach 2023-2026. Będą one od razu gotowe do zadań bojowych w konfiguracji zamówionej przez wojsko.

Ponadto, w ostatnim czasie rząd zdecydował, że Polska zakupi dodatkowo aż 96 sztuk helikopterów typu Apache ze Stanów Zjednoczonych. W 2024 r. planujemy przeznaczyć ponad 4% PKB na dalszą modernizację i rozbudowę Sił Zbrojnych RP.

– Jesteśmy przekonani, że dzisiaj trzeba odbudowywać naszą obecność militarną tutaj i to właśnie robimy. Na Lubelszczyźnie, na Mazowszu, na Podlasiu powstają nowe jednostki i będą powstawać – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – To bezpieczeństwo jest dla nas najwyższym nakazem. Jest na najwyższym stopniu naszego dekalogu – dekalogu polskich spraw – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami i kierownictwem zakładów PZL Świdnik (wideo)

fot. KPRM

Sprawny przemysł zbrojeniowy jest elementem suwerenności

Szybka realizacja zamówień dla Wojska Polskiego przez PZL Świdnik jest możliwa dzięki nowej linii produkcyjnej w zakładzie. Firma rozwija się i zatrudniła dodatkowe 500 pracowników – to ważne dla lokalnej społeczności i rozwoju regionu.

– Właśnie dokonujemy jednego za drugim, kolejnych kontraktów, kolejnych zamówień dla polskiej armii. To jest i silniejsza armia, i nowe miejsca pracy – dwa w jednym – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozwój przemysłu obronnego w naszym kraju jest wspierany poprzez rządowe inwestycje. Polska Grupa Zbrojeniowa otrzymała w ostatnim czasie wsparcie na dalszą rozbudowę Huty Stalowa Wola czy zakładów Bumar Łabędy. Jest to niezbędne do sprawnej realizacji zamówień, które wzmocnią bezpieczeństwo naszego kraju.

– Wobec zagrożenia, każdy odpowiedzialny rząd natychmiast robi wszystko, aby budować siłę takich zakładów jak PZL Świdnik i jak wszystkie nasze zakłady zbrojeniowe – zaznaczył premier.

(źródło KPRM)

57 komentarzy

 1. Lublin112 też dostał polecenie cenzorowania wypowiedzi?
  Żałosny brukowiec

  • Tematy militarne a premier ma guziki poobrywane w rękawach i pod szyją? W wojsku przy oficjalnych okazjach jest to delikatnie mówiąc źle widziane. Trik na zakasane rękawy na wizytach urzędowych jest już oklepany, niech urzędnik okaże szacunek ludziom pracujacym i płacącym
   na jego utrzymanie duże pieniądze, wizytując ich w kompletnym ubiorze.

 2. A pracownicy też byli na spotkaniu czy swoich przywieźli?

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas