Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Rzeczypospolitej Polskiej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Do zatrzymania doszło 17 marca na terenie Warszawy.

Jak przekazał w środę rano Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, zatrzymany mężczyzna pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego RP.

Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom.

– Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu i przekazywania temu wywiadowi wiadomości, które mogą wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Śledztwo w całości zostało powierzone do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – relacjonuje Stanisław Żaryn.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 130 § 2 k.k. Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(fot. SP, źródło ABW)

18 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  A to nam sie ruska menda uplęgła !!!
  W czasie wojny dostałby „czapę”.

 2. Będzie pouczenie czy zawiasy? Czy mandat jak za palenie od 10 lat w piecu oponami. Czyli taki z przedziału 20-50 PLN?

 3. Jasny Gwint !!!

  Wstyd dla Polski, że coś takiego śmierdzącego,uplęgło się w tym kraju

 4. A ilu ze swiecznika jest agentami. To nieraz widać w telewizorni jak się wypowiadają szczególnie w przeszłości bo teraz deklarują się jako najwieksi wrogowie Rosji.

 5. Uruchomienie onuc przy oklasku redakcji 3 2 1 start

 6. zwykła propaganda

 7. Antypolskie trole w natarciu

 8. Czy to znaczy że jak ten pracownik USC dawał mi ślubto jest on nieważny? Czy już mogę pogonić starą,oziębłą holeryczkę
  .

  • To samo sobie pomyślałem. Tylko, że w drugą stronę. Że moja piękna, mądra i dobrze gotująca, żona teraz może mnie pogonić.

  • jak zawierałeś ślub w archiwum za ostatnią szafą, to bardzo możliwe, mam nadzieje, że chociaż mu nic nie płaciłeś

 9. A co lublin ma z tym wsólnego,że aż tak wielką czcionką napisane.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo