Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Praca zawodowego kierowcy ciężarówek – wymogi, zadania i zarobki

Osoby, które decydują się na pracę zawodowego kierowcy pojazdów ciężarowych, muszą mieć na uwadze fakt, iż jest to wysoce wymagający zawód. Oprócz konieczności posiadania umiejętności w prowadzeniu pojazdów, uprawnień oraz dobrego zdrowia – do pracy kierowcy zawodowego potrzebujesz też wielu dokumentów, dzięki którym legalnie będziesz poruszać się nie tylko po kraju, ale i całej Europie.

Obecnie, jednym z najważniejszych dokumentów, jaki powinien mieć każdy zawodowy dostawca ciężarowy, jest karta kierowcy. Ten potwierdza posiadanie uprawnień niezbędnych do kierowania pojazdami ciężarowymi i wykonywaniu przewozów drogowych. Oczywiście jest też wiele innych kwestii, które są ważne w pracy zawodowego kierowcy. Mimo stosunkowo wysokich zarobków – nie jest to praca dla każdego!

Karta kwalifikacji kierowcy – podstawa do pracy w transporcie

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, ale nie masz w swoich uprawnieniach wzmianki, czyli wpisu z numerem 95, musisz postarać się o wydanie karty kwalifikacji kierowcy. Ten dokument otrzymasz na specjalny wniosek, który złożysz do Starostwa Powiatowego. Jego wyrobienie zajmuje zaledwie dwa dni robocze, natomiast opłata za wydanie dokumentu wynosi 150 złotych. Pamiętaj, że bez niego lub bez stosownego wpisu w prawie jazdy, nie będziesz
w stanie legalnie wykonywać transportu towarów pojazdami ciężarowymi. Zastanawiasz się, jak poprawnie napisać podanie o wydanie takiego dokumentu? Wystarczy, że wejdziesz na stronę Jakiwniosek.pl i wyszukasz wzór wniosku o wydanie karty kierowcy.

A może chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czego dokładnie dotyczy informacja
o kwalifikacjach kierowcy? Sprawdź czym jest karta kwalifikacji zawodowych kierowcy na wikipedia.org.

Czym zajmuje się zawodowy kierowca ciężarowy?

Wbrew pozorom prowadzenie ogromnego zestawu ciężarowego to niejedyne zadanie zawodowego kierowcy. Ten oprócz skupienia się na drodze, aby dowieść towar na miejsce, musi także:

  • pilnować dokumentów przewozowych,
  • kontaktować się z dostawcami i odbiorcami,
  • planować trasę przejazdu,
  • pomagać w załadunku i rozładunku towaru na przyczepie (opcjonalnie).

Praca kierowcy zawodowego daje jednak sporo satysfakcji z wykonywanych zadań, choć często może wydawać się monotonna. To szczególnie dotkliwe w przypadku kierowców międzynarodowych, którzy pozostają w podróży nawet przez kilka dni i przerwami na sen bez wychodzenia z samochodu.

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Zarobki zawodowego kierowcy ciężarowego w Polsce zaczynają się średnio od 6000 złotych netto w górę. Oczywiście wiele zależy od tego, jak wiele tras wykonasz w skali miesiąca oraz w jakie miejsca podróżujesz. Najwięcej zarabiają dostawcy międzynarodowi – tutaj widełki zarobków mogą przekroczyć barierę nawet 10 000 złotych miesięcznie. Co ciekawe, jeśli zatrudnisz się jako kierowca w zagranicznej firmie – masz szansę zarobić w tym zawodzie nawet prawie 20 000 złotych miesięcznie. Takie kwoty są jednak osiągalne wyłącznie dla naprawdę doświadczonych kierowców.