690 680 960

Powstał ranking miast przyjaznych kierowcom. Lublin ma się czym pochwalić

Już po raz drugi stworzony został ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Jego twórcy skupili się tylko na miastach mających ponad 180 tys. mieszkańców. Z naszego województwa w zestawieniu ujęty został tylko Lublin. Co więcej, wypadł bardzo dobrze.

Twórcy rankingu, Oponeo.pl we współpracy z systemem Yanosik.pl, wzięli pod lupę największe bolączki kierowców i sprawdzili sześć z nich. Informacje czerpano z ogólnodostępnych baz danych na stronach internetowych urzędów miast oraz zarządów dróg. Swoje dane udostępnili też również: system Yanosik oraz serwis autocentrum.pl. Pod uwagę brano 19 największych miast w Polsce, tych z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 180 tys. Podzielono je na miasta poniżej i powyżej 300 tys. mieszkańców. Ze tego też względu, jedynym miastem z naszego województwa ujętym w zestawieniu jest Lublin.

Po dokładnym przeanalizowaniu danych oraz zsumowaniu punktów przyznanych w poszczególnych kategoriach okazało się, że to właśnie Lublin został najbardziej przyjaznym dla kierowców dużym miastem. Wyprzedził o zaledwie 3 punkty Szczecin, a o 6 punktów Bydgoszcz. Najmniejszą liczbę punktów uzyskały Warszawa oraz Toruń. Nie oznacza to jednak, że stolica naszego regionu przodowała w każdej z kategorii.

Najwyżej punktowane były miasta, w których na 1000 mieszkańców przypada najmniejsza liczba wypadków. Żaden kierowca nie lubi stresujących sytuacji na drodze, a tym bardziej, jeśli prowadzą do zniszczeń czy zarysowań samochodów. Okazuje się, że najmniej obaw pod tym względem mogą mieć mieszkańcy Wrocławia, gdzie wypadków jest statystycznie najmniej. Również Ci, którzy poruszają się po drogach Gdańska i Szczecina cechują się większą rozwagą w porównaniu z resztą mieszkańców miast z zestawienia. W tej kategorii stolica naszego regionu znalazła się na 5 pozycji.

Przy tworzeniu rankingu prędkości, z jakimi kierowcy poruszają się na danym terenie, wykorzystane zostały informacje zebrane przez system Yanosik. Dane zbierano przez cały rok 2017, w dni robocze od godziny 7:00 do 21:00. Po uśrednieniu wyników, w grupie miast o największej liczbie ludności kierowcy jeżdżą najszybciej po Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Lublin, razem z Gdańskiem, Bydgoszczą, Łodzią i Szczecinem. Jeśli chodzi natomiast o miasta mniejsze, to na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: Katowice, Częstochowa i Gliwice, niestety do wolnej jazdy przywyknąć muszą odwiedzający: Rzeszów, Wrocław i Kraków.

Sprawdzono również, jak wygląda sytuacja w centrum miasta oraz na obrzeżach, stąd też podział na podkategorie. W każdym mieście zależność jest jednakowa – wjeżdżając do centrum prędkość się zmniejsza. Aby ustalić obszar badania, który pozwala obiektywnie zobrazować sytuację dla każdej miejscowości, przy pomocy systemu Yanosik zostały ustalone punkty centralne. Najszybciej poruszają się w obrębie centrum mieszkańcy Gdańska i Lublina – 32 km/h, następnie Warszawy – 30 km/h, natomiast zestawienie zamyka Łódź i Bydgoszcz – 29 km/h. Na żółwie tempo mogą narzekać kierowcy w Krakowie, którzy poruszają się z prędkością jedynie 25 km/h i jest to również najwolniejsze miasto w całym zestawieniu.

Poza centrum kierowcy nieco przyśpieszają. Omijając korki, wąskie uliczki oraz częste ograniczenia prędkości znacznie sprawniej poruszają się po obranej trasie. Najszybciej przemieszczają się w Szczecinie ze średnią prędkością 45 km/h, drugie miejsce zajmują trzy miasta: Bydgoszcz, Łódź i Warszawa, tam kierowcy poruszają się średnio 43 km/h. Zaraz za nimi uplasował się Poznań z wynikiem 42 km/h a za nim Lublin, gdzie średnia prędkość wynosi 42 km/h. Najwolniejszy na tej liście okazał się Wrocław, gdzie uśrednione tempo jazdy to 38 km/h. Co ciekawe, Wrocław jest miastem stosunkowo najbezpieczniejszym.

Dużym wyzwaniem dla twórców rankingu było wyłonienie zwycięzców w kategorii związanej z parkowaniem. Dodatkowe punkty przyznano miastom, które mają nadprogramowe udogodnienia w systemie parkowania, w porównaniu z konkurencją. Najwięcej punktów otrzymały ośrodki, w których godzina postoju kosztuje najmniej, jest możliwość opłacenia postoju krótszego niż godzina, strefa płatnego parkowania funkcjonuje 9 h lub krócej, istnieje możliwość wykupienia różnych rodzajów abonamentu, abonament jest elastyczny a motocykle zwolnione są z opłat parkingowych.

Tym sposobem najbardziej przyjaznym miastem do parkowania okazał się Szczecin. Mimo że pierwsza godzina postoju w strefie płatnego parkowania nie jest najtańsza, istnieje możliwość opłacenia 15-minutowego zatrzymania i kosztuje to tylko 55 groszy. Kolejny dodatkowy punkt Szczecin otrzymał za strefę, która funkcjonuje jedynie 9 h oraz za możliwość wykupienia elastycznego abonamentu. Jeśli natomiast posiadasz motocykl możesz parkować bezpłatnie. W doskonałej sytuacji są również posiadacze aut hybrydowych, którzy mogą wykupić roczny abonament za jedyne 10 zł. Lublin zajął tu trzecie miejsce.

Kolejną kategorią są ceny ubezpieczeń OC. W tym celu przeprowadzona została symulacja kosztów podstawowego ubezpieczenia dla 3 najczęściej użytkowanych w Polsce samochodów. Najkorzystniej ubezpieczają auta mieszkańcy Lublina, co wcale nie idzie w parze z częstotliwością wypadków, bo w tej kategorii stolica Lubelszczyzny wcale nie wypada dobrze. Najdroższe ubezpieczenie opłacają kierowcy z Wrocławia, czyli miejscowości z najmniejszą liczbą wypadków przypadających na 1000 mieszkańców.

Porównano również ceny paliwa. Aby sprawdzić, które z miast zasługuje na odznakę „taniego baku” zsumowano średnią cen wszystkich rodzajów paliw w danym mieście. Jak się okazuje, najmniej za jazdę własnym środkiem transportu płacą mieszkańcy Lublina, Poznania, Gdańska i Szczecina. Na spore wydatki muszą nastawić się warszawiacy – tam obecnie paliwa są najdroższe. Nie zapomniano także o tym, co dla wielu kierowców jest obecnie bolączką. Mianowicie wymiana opon. W tym celu uśredniono koszty wymiany opony dla jednego z popularniejszych rozmiarów: 205/55 R16. W tym przypadku również najtaniej jest w Lublinie, gdzie należy zapłacić jedynie 18 zł za wymianę jednej opony. To jedyne miasto, które oferuje takie usługi w kwocie poniżej 20 złotych. Na drugiej pozycji, z tym samym wynikiem uplasowały się Bydgoszcz oraz Gdańsk (niecałe 22 zł). Pierwszą trójkę zamyka Kraków z wynikiem 22,17 zł za usługę. Znowu najdroższym miastem okazała Warszawa.

67
60

61

63

64

65

66
62

(fot. lublin112, grafika -nadesłane)
2018-04-18 20:52:26

23 komentarze

  1. Śmiechu warte. No ale jak się bierze za parametry dostępność opon, paliwo i OC.

  2. Wydaliśmy miliony na projekt „zielona fala” i wyszła czerwona fala + zapał i dynamika jakimi kierowcy się popisują i całe miasto stoi miedzy 7-9 oraz 15-17. Prosty przykład skracamy na skrzyżowaniu z Głębokiej w Narutowicza, zapala się zielone i co się dzieje! Pierwszy kierowca wrzuca jedynkę, drugi kierowca wrzuca jedynkę, trzeci po namyśle wrzuca jedynkę – Brawo przejechało 4 auta na 20 sekundowym bezkolizyjnym zielonym dla skręcających w lewo! Co nas czeka na następnych światłach? – to samo + światło czerwone. Tak, to prawda jeździmy szybko- jak już jedziemy, ale nie ma w tym rankingu ile czasu spędziliśmy w korku żeby w końcu pojechać.

  3. śmiech na sali to mało powiedziane ,w rankingu PIS ma 99,9 % ,w „to uwierzyłem” !!!!!!!!!!!!!

Kursy walut

  • USD 4.3518zł -0.51%
  • GBP 5.3364zł -0.1%
  • EUR 4.6856zł -0.12%
  • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas