Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

– Nie mamy powodów do świętowania. Tegoroczne dożynki zostały odwołane

Dramatyczna sytuacja wśród rolników z terenów, na których ogłoszono występowanie ASF sprawiła, że odwołano tradycyjne święto plonów. Rolnicy wyjaśniają, że nie mają powodów do świętowania.

Nie odbędą się tegoroczne Dożynki Powiatowe, jakie były zaplanowane w Milanowie na dzień 26 sierpnia 2018 roku. Jak nas poinformowano, decyzja taka zapadła na ubiegłotygodniowym Konwencie Starosty Parczewskiego, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Parczewskiego. Włodarze debatowali m.in. na temat trudnej sytuacji w sektorze produkcji świń związanej z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Teren powiatu cały czas bowiem jest zagrożony występowaniem kolejnych ognisk choroby.

Decyzja o odwołaniu tradycyjnego rolniczego święta nie była prosta. W tej sprawie prowadzone były konsultacje mieszkańcami powiatu. Ostatecznie postanowiono odstąpić od organizacji dożynek. Są one bowiem ukoronowaniem całorocznego trudu, więc obchodzi się je po zebraniu plonów. Rolnicy dziękując za zbiory, uczestniczą w pochodach z wieńcami i chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów. Później nadchodzi czas zabawy.

Jak wyjaśniali nam mieszkańcy, rozumieją oni podjętą przez władze decyzję. Dodają jednocześnie, że nie mają powodów do świętowania. Odkąd na tym terenie ogłoszono występowanie afrykańskiego pomoru świń, walczą o przetrwanie. Nie dość, że żyją w strachu ogłoszenia kolejnych ognisk, co wiąże się w wybijaniem zdrowych świń w całej okolicy, to na dodatek mają bardzo duże problemy z ich sprzedażą.

(fot. lublin112)
2018-07-24 21:14:33

21 komentarzy

 1. całe szczęście już emeryt

  Jak to nie macie ? Cieszcie się że płacicie jeszcze 300zł kwartalnie KRUS, a nie jak reszta społeczeństwa niespełna 1300zł miesięcznie ZUS !!

  • Trzeba bylo zostac rolnikiem, skoro myslisz pan, ze to taki latwy kawalek chleba.

   • … mam KRUS , a to najważniejsze . w polu niech tyrają inni , a zarabia się na targu lub za granicą , chociaż w szarej strefie też Krusowców chętnie biorą , czysta kasa na rękę

  • Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś i ty przeniósł się na wieś, założył gospodarstwo rolne i z niego się utrzymywał tylko i wyłącznie. Weź kredyt, kup sprzęt, wybuduj chlewnię albo oborę spełniającą unijne, i nie tylko, wymogi, a później sprzedaj to co ci się uda wyhodować. Z tego spróbuj spłacić kredyty i opłacić KRUS. Jak bedziesz miał farta, to może zostanie ci na pasztetową do chleba.
   Możesz też zamiast hodowli zwierzątek uprawiać zboże albo założyć sad. Życzę powodzenia. I nie zapomnij opłacić KRUSu co trzy miesiące, gdy masz tylko miesiąc na zebranie owoców a ich cena w skupie jest grubo poniżej kosztów produkcji. A i nie zapomnij zapłacić ludziom wynajetym do zbiorów, o ile znajdziesz takowych.
   Zewsząd słychać jak to rolnicy mają dobrze, tylko jakoś nie bardzo się garną ludzie do tej pracy.

  • Żal mi takich biedaczkow jak Ty śmieje się z was Dz…

  • Plony w Polsce zbiera się raz do roku a nie co miesiac zapamiętaj to sobie zanim następnym raraz napiszesz takie brednie

 2. ciekawe czy dozyki wojewodzkie psl odwoła ??

 3. … w Radawcu dożynek nie odwołają , elita polityczna musi się pokazać , a powinni , w geście solidarności z innymi rolnikami

 4. PSL w swoim uporze anty PiS odwołuje nawet dożynki. Sama nazwa święta związana jest z zakończeniem prac polowych i zebraniu plonów a nie z hodowlą świń. Brawo panie Sosnowski i Hetman. To wasza sprężyna. Może jeszcze odwołacie Boże Narodzenie bo śniegu nie będzie? Himalaje hipokryzji.

 5. Ciężka sprawa, trudno dożynek nie będzie ale smieszy mnie fakt, że na http://www.milanow.pl pojawiła się informacja że dożynek nie będzie cyt.” po konsultacji z mieszkańcami Gminy Milanów, została podjęta decyzja o rezygnacji z organizacji w roku bieżącym Dożynek Gminnych oraz Powiatowych, ” ciekawy jestem kiedy szanowny P. wojt przeprowadził takie konsultacje.

 6. Choroba wściekłych krów, ptasia grypa, afrykański pomór świń… Co będzie następne? Choroby uderzają tylko w te hodowle które przynoszą największy zysk i jest ich najwięcej. Jakoś nie słyszałem o wirusie atakujacym owce, kozy, konie, króliki na skalę krajową. Po prostu te wirusy są celowo sprowadzane do Polski żeby wykończyć rolnika i kupić towar zagraniczny.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo