Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Na każdym lubelskim osiedlu można natrafić na porzucone pojazdy blokujące miejsca parkingowe. Niestety ich usunięcie nie jest tak proste, ale przy odpowiednich działaniach i wsparciu straży miejskiej, jak najbardziej możliwe.

Temat wraków i porzuconych pojazdów na miejskich parkingach znany jest od lat. Nie dość, że samochody takie blokują miejsca parkingowe, to są również zagrożeniem dla środowiska i mieszkańców. Usunięcie wraku z terenu miasta możliwe jest dzięki współpracy kilku podmiotów, ale tym najważniejszy są dwa – straż miejska w danej miejscowości (tak jak w przypadku Lublina) oraz właściciel terenu.

Co na to przepisy?

Prawo w tej kwestii mówi jasno. Odnosi się do tej problematyki Art. 50a. – [Usuwanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub nieużywanych] – Prawo o ruchu drogowym. Oto jego treść:

Art. 50a. [Usuwanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub nieużywanych]
1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.
4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.
5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując się zasadą poszanowania prawa własności oraz potrzebą zapewnienia porządku na drogach publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowy tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania w zakresie usuwania pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane;
2) tryb postępowania w zakresie przejęcia pojazdu na własność gminy.

W ramach swoich kompetencji straż miejska może odholować pojazd, który znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Sprawa nieco komplikuje się jeżeli wrak stoi na terenie wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wówczas wspomniany powyżej przepis nie ma zastosowania.

Zanim pojazd zniknie z miejsca, które blokuje, konieczne jest dotarcie do jego właściciela. Jeśli właściciel zostanie ustalony, ma od 3 do 14 dni na rozwiązanie problemu. Jeśli w wyznaczonym czasie nic nie zrobi, mogą zostać podjęte dalsze kroki, co do pozostawionego pojazdu, w tym jego odholowanie. Wówczas straż miejska w Lublinie zwraca się z prośbą do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, celem uzyskania zgody na odholowanie.

Co gmina może zrobić z przejętym pojazdem jako jego właściciel?

Art. 3 ust. 6 Ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji opisuje, że pojazd wycofany z eksploatacji to odpad w rozumieniu przepisów o odpadach. Dalej – art. 18 tej samej ustawy doprecyzowuje, że właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji (w omawianej sytuacji – gmina) powinien go zezłomować w legalnej stacji demontażu lub punkcie zbierania pojazdów.

Jeśli samochód jest w dobrym stanie technicznym, gmina ma prawo również do jego sprzedaży.

Jak wyglądają statystyki dotyczące usuwania wraków w Lublinie?

Robert Gogola rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie przekazał nam, że w 2020 r. z terenu miasta odholowano 19 wraków, zaś 134 pojazdy zostały usunięte po interwencji dzielnicowych SM. Z kolei w 2021 r. odholowano już 17 wraków, zaś po interwencjach dzielnicowych SM zabrano 31 pojazdów.

Na zdjęciach jeden z wraków, który od wielu miesięcy stoi w rejonie ul. Lubelskiego Lipca ’80 i 1 Maja. Drugi z kolei na parkingu osiedlowym przy ul. Hirszfelda.

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

Porzucone auta to zmora osiedlowych parkingów. Straż miejska robi co może (zdjęcia)

(fot. nadesłane, lublin112.pl)

53 komentarze

  1. A mnie zastanawia przykład znieczulicy i braku zaangażowania w czystość i estetykę i ekologię w mieście ze strony naszej Straszy Miejskiej na przykładzie tego pseudoforda Ka. Czy Wam potrzeba palcem wraki pokazać mimo ,że są widoczne z daleka? Co tu po cytowaniu przepisów jak powyżej w wypowiedziach jest cała masa wraków. w Warszafnce w ciągu roku usunięto prawie 2300 /dwa czysta/ wraków a tu jakieś pojedyńcze sztuki wymieniajo .Reszta czeka do roboty !

  2. Farmaceutyczna 3b , tuż przy schodach / koniec ulicy/ peżot 206 od roku się rozlatuje bez szyb i powietrza w kołach , blachy powgniatane. Do usunięcia !

  3. Na swojej prywatnej posesji mogę parkować jak chcę i czym chcę ale nie dla psa kiełbasa, niech się plebs użera dalej.

  4. Chętnie przyjmę takie samochody, sprzedam na złom i po problemie

  5. Kupię ten kibel 531-091-237

  6. mieszkaniec lublina

    Na Szmaragdowej od kilku lat stoi AUDI A4 B6 już ma wybite tylne szyby i coś tam zabrane ale ktoś zakleił foilą.
    Na nowym osiedlu za kryształową stoi opel w polu rozbity porzucony
    na Rubinowej BMW E36
    sporo tych wraków stoi…..

  7. Przy Hirszfelda auto stoi na terenie miasta od kilku (może 5) lat i pomimo licznych zgloszeń nikt nie zainteresował się jego odholowaniem. A własciciela nie ma, bo ani tablic, ani odpowiedzi na kartki „kupię” za szyba.

  8. Na czechowie po parkingach stoi z 20 takich skarbow…..dajcie jakas korekte w przepisach…zlomiarze chetnie sie tym zajma….t

  9. Gratów całe miasto a ten mówi że kilka zabrano , kpina czy żart?

  10. Jak na murzynowie w Chicago.

Z kraju