Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Obszar zapowietrzony i zagrożony w powiecie biłgorajskim. W jednym z gospodarstw wykryto ptasią grypę

Na razie w województwie lubelskim jest to pierwsze ognisko tej choroby od dłuższego czasu. Wdrożono już wszystkie niezbędne procedury, mające na celu likwidację ogniska.

W tym tygodniu na terenie powiatu biłgorajskiego wykryte zostało pierwsze ognisko ptasiej grypy. Właściciele jednego z gospodarstw w miejscowości Wola Obszańska w gminie Obsza zwrócili uwagę, iż hodowane przez nich kury zaczynają chorować. O wszystkim powiadomiono lekarza weterynarii.

Od ptaków pobrane zostały próbki i przesłano je do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Tam potwierdzono, iż jest to ptasia grypa. W gospodarstwie znajdowały się 52 ptaki: 38 kur i 14 kaczek. Od razu podjęto decyzję o likwidacji stada. Jednocześnie wdrożono wszystkie niezbędne procedury, wyznaczono też strefę zapowietrzoną w promieniu 3 km od gospodarstwa i strefę zagrożoną w promieniu 10 km od ogniska choroby.

Na razie w województwie lubelskim jest to pierwsze ognisko tej choroby od dłuższego czasu. Jednak w całym kraju od początku roku wykryto już ok. 150 ognisk ptasiej grypy, wybito też kilka milionów ptaków. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Żuromina i Mławy na Mazowszu, gdzie znajdują się zagłębia drobiarstwa.

(fot. Pixabay)

6 komentarzy

 1. Pandemia-wybijanie uśmiercanie ludzi ale też przyszedł znowu czas na kury. Pewnie właściciel kur zadarł z PIS-em

 2. Kolejna plandemia.

 3. Pisiory mordujo kaczkii az dziwne

 4. Teraz dożynają hodowców drobiu.

 5. Po koleji, trwa lkwidacja wszystkiego, co zywe i zdrowe. Nadchodzi wielki Reset, komu n i zm N-VV-O.
  Depo pula cyjny alfo ns Ge jts juz od roku mówi o sztucznym mięsie i dbanie o „eko”, globalnym oci-pieniu (rowniez fake)
  .
  Tymczasem trwaja przygotowania:
  – zrobili plandemie szalonych krów (check)
  – zrobili plandemie ptasiej grypy (check)
  – zrobili plandemie Afrykanski Pomor Swin (check)
  – zrobili plandemie Koronowirusa (check)

  Wystarczy dodawać punkty …
  Spieszmy się kochac teorie spiskowe, tak szybką się materializują.

Z kraju

Sport