690 680 960

Ponad 700 osób buduje drogę ekspresową z Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. W wielu miejscach już jest nawierzchnia (zdjęcia)

Na dwóch odcinkach budowanej właśnie drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów zaawansowanie prac przekroczyło już 70 proc. Kierowcy mają korzystać z trasy już w przyszłym roku.

Trwają intensywne prace związane z budową drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów. Ostatnio prezentowaliśmy, jak wygląda sytuacja pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem, dzisiaj przyszedł czas na kolejne odcinki. Chodzi o 35 km trasy od Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Każdego dnia pracuje tam ponad 700 osób, wykorzystywanych jest również kilkaset maszyn budowlanych.

Pierwszy odcinek, od lasu przed Polichną do Janowa Lubelskiego buduje firma Strabag. Na 18 km, w ciągu trasy głównej, prowadzone są m.in. prace bitumiczne. Układana jest warstwa wiążąca nawierzchni. Powstaje też 21 obiektów inżynierskich zbudowane też zostaną dwa węzły: Szastarka oraz Modliborzyce i dwa miejsca obsługi podróżnych. Zaawansowanie robót na tym odcinku wynosi 49 proc.

Drugi odcinek, to 7 km długości obwodnica Janowa Lubelskiego, którą buduje firma Mota-Engil Central Europe. Prace na tym odcinku są najbardziej zaawansowane i wynoszą 71 proc. Niemal na całej długości obwodnicy wykonana jest warstwa wiążąca nawierzchni. Trwają prace wykończeniowe przy obiektach inżynierskich, budowie odwodnienia i kanalizacji deszczowej, prowadzone są też roboty przy budowie MOP Janów Lubelski.

Trzecim odcinkiem, jest 8 km trasy od końca obwodnicy Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, zlokalizowanego w rejonie granicy województwa lubelskiego z podkarpackim. Odpowiada za niego firma Strabag. Prawie zakończone są roboty ziemne, a do półmetka zbliżają się prace związane z układaniem warstw bitumicznych, w tym podbudowy bitumicznej i warstwy wiążącej. Niebawem wykonawca planuje rozpocząć układanie ostatniej warstwy nawierzchni – warstwy ścieralnej. Prowadzone są też roboty przy obiektach inżynierskich, a na wysokości Łążka Ordynackiego trwają zaawansowane prace przy budowie węzła drogowego. Zaawansowanie robót wynosi 70 proc.

Budowa drogi S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa podzielona została na 12 odcinków, sześć w województwie lubelskim i sześć na Podkarpaciu. W naszym regionie powstanie 75 km km trasy a województwie podkarpackim ok. 55 km. Wszędzie prowadzone są prace w terenie. Łączna wartość tych projektów to ok. 4,5 mld zł, a dofinansowanie unijne wyniesie ok. 2,3 mld zł. Pierwszymi odcinkami drogi między Lublinem a Sokołowem Małopolskim kierowcy pojadą w drugiej połowie przyszłego roku.

(fot. GDDKiA)

25 komentarzy

 1. brawo PiS na POhybel POstkomunistom

  • tak, tez trzymam kciuki, bo jeszcze kilka kadencji żeby dorównali poprzedniej ekipie złodziei w ilości wybudowanych dróg i zrobionych wałów… ale PiSowym pasożytoem też dobrze idzie….
   a ty udaj się do psychiatry…

  • Drogę zaprojektowano i zaplanowano i zaklepano kasę za czasów Twojego ukochanego PO. PiS chciałby zagrabić te fakty, ale jest za cienki w uszach..

   • PO głosowało w parlamencie eu przeciwko wpisaniu tej drogi do kategorii międzynarodowych, a co za tym idzie przeciwko dofinansowaniu z eu. Poza tym, samo zaprojektowanie to 1% wartości inwestycji. W Polsce swego czasu było wiele dróg zaprojektowanych i nie ruszonych przez kilkanaście lat, bo nie było kasy.

    • Tak głosowało przeciwko dofinansowaniu, że droga jest w 50% dofinansowana z EU.

    • Ponadto ten 1%, o którym piszesz, to najgorsza, zajmująca najwięcej czasu robota, czyli przygotowanie ton dokumentacji, wybór przebiegu trasy, opracowanie decyzji środowiskowowej, koncepcji programowej i rozpisanie przetargu. Końcowy (mimo, że najdroższy) etap ledwo 2 lat budowy to już wisienka na torcie wielu lat przygotowań, bez których nie mogliby nawet wbić łopaty w terenie. Budowa drogi ekspresowej od zera trwa około 10 lat.
     Gdyby PO faktycznie nie chciało budować tej drogi, a dopiero PiS zaczął coś w tym kierunku robić, to w optymistycznym wariancie drogą jechaliśmy nie za rok, tylko bliżej roku 2030.
     Przypomnę też, że PiS wybierał wykonawców w przetargu ogłoszonym jeszcze przez poprzednią władzę „jedynie” DWA LATA. Gdyby podpisanie umów nie było sztucznie przedłużane, to trasa byłaby gotowa już w tym roku.
     A, jeszcze coś – budowa niedługo się już kończy, a na niektórych odcinkach do tej pory nie potrafili doprowadzić sprawy ZRiDu do końca, przez co właściciele nieruchomości w tych miejscach NADAL nie dostali odszkodowań.

     • Śmieszny argument „Końcowy (mimo, że najdroższy) etap ledwo 2 lat budowy to już wisienka na torcie wielu lat przygotowań”. Wg Ciebie zrobienie projektu za 1 mln jest bardziej wartościowe od wyskrobania 10 mld na inwestycję :):):) haha

     • W internecie wpisz „PO głosuje przeciwko Via Carpatii” (2014) i poczytaj, może coś dotrze.

   • kiedy te POpaprańce utoną ?

    żebyś zdechł kłamco Popaprany

   • TOMCZYK - UZDROWICIEL LUMPENPROLETARIATU

    oj biedaku lewacki

  • Jaki pohybel, pierwsi będą rozbijać swoje Porsche w drodze na Chorwację.

  • Ta droga jest dzięki PO zydopisiorze. Ta trasa, fundusze unijne i projekt powstał za rządów PO. To wtedy zostały zagwarantowania fundusze unijne! PiS przypadła tylko realizacja tego projektu.

   • Głosowanie zapewniające finansowanie Via Carpatii z kasy ue odbyło się 17 kwietnia 2019, natomiast w 2016 za sprawą interpelacji posła Poręby z PIS parlament ue ogłosił rekomendację do finansowania. We wcześniejszym głosowaniu w 2014, głosami posłów PO, Via Carpatię odstrzelono.

 2. 28.08.2015 r. – ogłoszono przetarg w trybie projektuj i buduj.

 3. A jednak PiS może a PO z PSL a ch z Polską wschodnią.

  • sprawdź zanim błyśniesz głupotą, drogę zaprojektowano w latach 2012-2015, w drugiej połowie 2015 ogłoszono przetarg zaprojektuj i wybuduj (należało wybrać 1 z trzech wariantów nowej ścieżki),
   PiS tuż po wygranych wyborach wstrzymał większość dużych inwestycji, w tym Skę Lublin – Rzeszów odzyskując setki mldów kasy która w budżecie była przeznaczona na inwestycje drogowe, zbrojeniowe, sektora energetycznego ….
   I takim mydłem na oczy pokazał ile mu kasy w budżecie zostało żeby mochery piały z zachwytu….

   • Sprawdź zanim zabłyśniesz. PO zostawiło PIS z inwestycjami rozpisanymi na ponad 100 mld a w budżecie było zagwarantowane 30. Więc najpierw trzeba było tą kasę znaleźć (co zresztą się udało np. łapiąc złodziei od Vatu). I tutaj PIS sobie akurat ładnie poradził. Zastanawiałeś się, dlaczego Pocieszna Opozycja bardzo rzadko wspomina o budowie dróg w ostatnich latach?

    • że niby 70mld odzyskali w VATcie, odleciałeś dalej niż Morawiecki w swoich mglistych wyliczeniach, które mają się nijak do raportu NIK i sprawozdania do KE. Morawiecki podaje teoretyczne liczby ale rzeczywistość jest taka, że w 2013 nie udało się ściągnąć 15% vatu, natomiast w 2018 nieściągalność wyniosła już 34% – zestaw to z 10% uzyskanymi z uszczelnienia VAT. Co ciekawe ministerstwo w raporcie z 2016 jako najbardziej korzystne uznało zmiany wprowadzone do prawa podatkowego pomiędzy kwietniem, a lipcem 2015 roku ((zmiana ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – prawo zamówień publicznych) – o kruca bomba wychodzi na to że na PiSowski sukces uszczelnienia VAT największy wpływ miały uchwały wprowadzone przez poprzedników ….

 4. Płynie kopa płynie PO Polskiej krainie.

 5. Moje miasto moje miasto.

 6. Wszystko w temacie.

  PISuary bazują na niewiedzy czy głupocie ludzi. Podobnie jak księża. Można wszystko wmówić. Sam ich przywódca mówił,białe to czarne i czarne to białe..
  Ten Kraj jest krajem ludzi biednych zacofanych. Zawistnych podłych, nietolerancyjnych. Dzięki temu jest przy władzy kto jest .

  • TOMCZYK - UZDROWICIEL LUMPENPROLETARIATU

   a co POpaprańce i Lewactwo ?
   nie potrafi się porozumieć dla ludzi
   jedni szukają poparcia w mniejszości seksualnych a drudzy mają walkie polityczną i obronę kapusiów i pseudo bohaterów III RP

   • Do-TOMCZYK -UZDROWICIEL LUMP

    Jacy popaprance ? A może lepiej pedofile w czarnym . Jesteś dzieckiem jednego z nich ? Twoich są wśród ludzi w Polsce setki.

Kursy walut

 • USD 4.3518zł -0.51%
 • GBP 5.3364zł -0.1%
 • EUR 4.6856zł -0.12%
 • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas