Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Podpisano pierwsze umowy w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe i naturalne” w naszym regionie

Dworek i park w Woli Okrzejskiej zostaną wyremontowane, w Parku Zdrojowym w Nałęczowie przybędzie zieleni i kwiatów, powstanie przystań nad rzeką Wieprz w Krasnymstawie, odbudowany będzie piec do wypalania cegły przy zalewie w Kraśniku a obserwatorium astronomiczne w Puławach przejdzie modernizację. Podpisano już umowy na dofinansowanie inwestycji.

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisane zostały umowy na dofinansowanie sześciu inwestycji w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne”. Konkurs, w którym przyjmowane były wnioski, ogłoszony został w ubiegłym roku. Wsparcie finansowe mogły uzyskać projekty na prace konserwatorskie i restauratorskie, a także związane z modernizacją i robotami budowlanymi zabytków i zespołów tych zabytków wraz z otoczeniem i przystosowaniem ich na cele kulturalne. Do tego m.in. ośrodki kultury czy biblioteki publiczne na remont i modernizację infrastruktury.

Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 49 projektów, zapadła decyzja, że dofinansowanie otrzyma 41. Łącznie na ten cel przeznaczono blisko 52,6 mln zł. Umowy, które dzisiaj zawarto, opiewają na blisko 7,5 mln zł. Pieniądze ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego trafią do powiatów łukowskiego i puławskiego, miast Kraśnika i Krasnegostawu oraz do gminy Nałęczów.

Jeżeli chodzi o powiat łukowski, to 2,3 mln zł dotacji trafiło na projekt związany z utworzeniem na terenie zabytkowego dworku i parku w Woli Okrzejskiej Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. Obecnie mieści się tam Muzeum Henryka Sienkiewicza. Powiat chce wykonać remont dworku i znajdującego się nieopodal kopca, jak też zrewitalizować park. Łącznie prace te mają kosztować ponad 3,8 mln zł. Będzie to pierwszy etap prac, gdyż w planach jest jeszcze odbudowa starego dworu, którego ruiny znajdują się w parku. Dzięki temu muzeum będzie mogło wyeksponować więcej posiadanych zbiorów.

Miasto Kraśnik chce zaś zrekonstruować zabytkowy piec do wypalania cegły, którego ruiny odkryto kilka lat temu w pobliżu zalewu. Kraśnik słynie bowiem z produkcji cegły, przed wojną w okolicy działało kilkadziesiąt cegielni. Dlatego średniowieczny piec ma być atrakcją dla turystów, zwłaszcza że projekt obejmuje również rozbudowę infrastruktury wokół Zalewu Kraśnickiego. Powstać mają zadaszone wiaty turystyczne, wieża ratownicza, przebieralnie, stoły do gier planszowych i sanitariaty. Sam piec ma być osłonięty szklaną konstrukcją i oświetlony.

Jeżeli chodzi o pozostałe projekty, to powiat puławski zmodernizuje obserwatorium astronomiczne w Puławach, miasto Krasnystaw przeprowadzi zaś pierwszy etap kompleksowej rewitalizacji rejonu ul. Zaułek Nadrzeczny. W ramach prac powstanie przystań nad rzeką Wieprz, która zostanie zlokalizowana w nowej zatoce. Z kolei gmina Nałęczów otrzymała ponad 2,3 mln zł dofinansowania na dwa projekty związane z Parkiem Zdrojowym. Pierwszy dotyczy wykonania m.in. leżalni i altany na wyspie, drugi związany jest z zielenią, oraz ukwieceniem tego miejsca.

(fot. UMWL)

Jeden komentarz

  1. przygoda przygoda każdej chwili szkoda

    To zdjęcie przedstawia ile kto dostał premii za wybitna pracę na rzecz lokalnej społeczności??