Sobota, 05 października 202405/10/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 5,5 tysiąca żołnierzy wspiera poszkodowanych i pomaga w odbudowie obszarów dotkniętych skutkami powodzi

W związku z trudną sytuacją powodziową na południu Polski, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przebywa we Wrocławiu, gdzie we wtorek 17 września odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz służb zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową. Podczas posiedzenia dokonano oceny aktualnej sytuacji, prognoz hydrologicznych oraz działań podejmowanych przez Wojsko Polskie i służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Te najważniejsze zdarzenia minionej nocy dotyczyły Raciborza i ta pilna interwencja, bo to jest kluczowy przecież zbiornik dla bezpieczeństwa de facto całego kraju, bo tak trzeba na to patrzeć. Tam szybka interwencja wojska, straży pożarnej, Policji i wód polskich spowodowała, że najniebezpieczniejszy moment został zażegnany. W Nysie trwa ochrona wałów przeciwpowodziowych, gdzie pojawiły się dwie wyrwy. To również zrzut „big bagów”, trudna akcja pilotów śmigłowców, którzy się tego podjęli, za co bardzo dziękuję. To była akcja przez całą noc, od 23:50 do teraz trwały zrzuty „big bagów” na zmianę z 2 śmigłowców Mi-17 – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

W związku z trudną sytuacją powodziową na południu Polski wicepremier W.  Kosiniak-Kamysz przebywa we Wrocławiu, gdzie we wtorek 17 września odbyło się kolejne posiedzeniu sztabu kryzysowego. Z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz służb zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową dokonano oceny sytuacji i prognoz hydrologicznych. Podczas posiedzenia omówiono także działania prowadzone przez Wojsko Polskie i służby podległe MSWiA.

Ratunek życia i zdrowia

Podczas posiedzenia wicepremier W. Kosiniak-Kamysz wskazał na główne obszary zaangażowania wojska w działania przeciwpowodziowe.

– Jest kilka linii wysiłku, które prowadzimy. Pierwsza to ratunek życia i zdrowia. To jest absolutnym priorytetem dla wszystkich służb we wszystkich miejscach, gdzie trzeba ewakuować drogą powietrzną, lądową lub łodziami, wszystkim tym co jest dostępne. (…) Druga kwestia to zabezpieczanie wałów. I tutaj informacja o skierowaniu przed chwilą kolejnych jednostek, kolejnych żołnierzy. W Marszowicach jest dostępnych już 450 żołnierzy, którzy są gotowi i będą wspierać te działania dla ochrony Wrocławia. W Mietkowie 250 podchorążych będzie gotowych, aby wspierać działania przeciwpowodziowe.  Cały Wrocław może dziś liczyć już na około 1000 żołnierzy. (…) Trzecia to pomoc tym, którzy ucierpieli, w udrażnianiu ciągów komunikacyjnych i naprawie mostów. Dostarczanie wody, cysterny wojskowe, ale również wojska inżynieryjne robią rozpoznanie i przechodzą do działań od razu. Tak jak mówił generał Sokołowski, choćby w Głuchołazach w innych miejscowościach, które tego wsparcia potrzebują. To będzie wielodniowa akcja z obecnością wszystkich służb i wojska. Porządkowania ciągów komunikacyjnych oraz udrażniania możliwości przepraw – podkreślił wicepremier.

Współpraca Policji i Żandarmerii Wojskowej

– Kolejna kwestia to jest zabezpieczenie mienia, o czym mówił pan premier, na co szczególnie zwracamy uwagę. Współpraca Policji i Żandarmerii wojskowej. Kolejne jednostki Żandarmerii Wojskowej zostały skierowany do tych działań.  To również przygotowanie dla wszystkich noclegów, 700 miejsc w Lądku-Zdroju, w wojskowym szpitalu rehabilitacyjno-uzdrowiskowym. Od dzisiaj dostępny dla wszystkich, którzy tego będą potrzebować. Dziękujemy też tym jednostkom, które z innych obszarów zgłaszają miejsca noclegowe, stacje udrażniania wody oraz elektrownie mobilne. Prosimy samorządy o informacje, jakie zasoby są potrzebne. (…) Ani wojsko, ani służby, ani administracja nie zostawia tych terenów i nie zostawi tych terenów, na których woda już ustąpiła. To jest kolejny priorytet, który będzie realizowany, czyli wsparcie dla samorządów w uporządkowaniu, w odbudowie, w utrzymaniu zdolności wszystkich komponentów związanych choćby z oczyszczaniem wody, z uzdatnianiem wody, z dostępem do podstawowych usług – podkreślił szef MON.

(Źródło: MON)

3 komentarze

  1. Gdyby nie zbliżająca się kampania prezydencka, narastająca drożyzna i fatalne wyniki gospodarcze kraju Tusk miał by gdzieś powodzian. A teraz nawet Owsiaka prorządowe media pomijają by tylko nikt nie przyćmił „wielkiego bohatera” Tuska.

  2. Brawo żołnierze brawo PiS.

  3. TrollBagiennyPrzydenny

    A w TV SUDECKA z 2019r. jest na YT program jak co obecni powodzianie protestowali (skutecznie) przeciw budowie polderów w kotlinie Kłodzkiej, jak bank światowy chciał dać 1 500 000 000zł na budowę retencji, to wrzeszczeli: „ręce precz od naszych rzek” oraz „krajobraz jest zbyt piękny na zbiorniki”… ręce opadają… a teraz ci sami pierwsi skowyczą o pomoc… OMG !!

Dodaj komentarz

Z kraju