Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 400 zgonów chorych na COVID-19. Kilkadziesiąt zakażeń wariantem Omikron

Na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w kraju. Minionej doby odnotowano ponad 11,5 tys. nowych przypadków, w tym kilkadziesiąt zakażeń mutacją Omikron.

Minionej doby zarejestrowano 11 670 nowych zakażeń koronawirusem, a 433 osoby zmagające się z COVID-19 zmarły. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował we wtorek rano, że w Polsce potwierdzono 65 zakażeń wariantem Omikron. Tydzień temu, 28 grudnia, informowano o 9 843 zakażeniach koronawirusem i 549 zgonach.

Wiceszef resortu zdrowia porównał dane tydzień do tygodnia i okazuje się, że dzisiaj mamy prawie 18% więcej zakażeń niż tydzień wcześniej. Ostatniej doby wykonano w kraju ponad 104 tys. testów na COVID-19.

Waldemar Kraska odniósł się również do tego, czy osoby, które zmarły był zaszczepione. Wśród zanotowanej minionej doby liczby zgonów, 320 z nich dotyczyło osób niezaszczepionych.

– Bardzo celowo podaję, ile niezaszczepionych osób zmarło, bo to jest liczba bardzo porażająca. To są osoby, które mogły w ogóle nie trafić do szpitala. Jeżeli byłyby zaszczepione, mogłyby to przechodzić w sposób łagodny. Dlatego mój apel: jedyna w tej chwili metoda, abyśmy się uchronili przed hospitalizacją czy zgonem, to są szczepienia – apelował rano wiceminister zdrowia.

Wśród nowych zakażeń 65 dotyczy wariantu Omikron. Mutację tę zarejestrowano w całym kraju. Zakażenia pochodzą z dużych miast, jak i małych miejscowości.

– Jeżeli chodzi o wariant Omikron, to jesteśmy później o kilka tygodni niż Europa Zachodnia, tak jak to było w poprzednich falach, dlatego myślę, że kluczowe będzie to, abyśmy zapewnili jak najmniejszą liczbę osób, które będą zakażone i trafią do naszych szpitali, bo myślę, że kluczową rolę będzie odgrywała wydolność naszej służby zdrowia – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Jeżeli liczba zakażeń będzie rosnąć niewykluczone są nowe obostrzenia w kraju. Decyzji o ich wprowadzeniu można się spodziewać jeszcze w tym tygodniu.

(fot. pixabay.com)

46 komentarzy

  1. Przeszliśmy już tak wiele, że nie możemy poddać się na ostatniej prostej 😉

  2. Foliarze, maseczki z folii nie macie tylko z tkaniny to nie działają. Trzeba zmienić, i pamiętajcie żeby ciasno przy twarzy były.