Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Polski handel z Ukrainą nabiera tempa

O wyraźnym wzmożeniu wymiany handlowej między Polską i Ukrainą można było mówić jeszcze przed rosyjską inwazją na ten kraj, co wynikało z dużej poprawy relacji gospodarczych między sąsiadującymi państwami. Na chwilę obecną Polska stanowi głównego partnera handlowego Ukrainy. Oczywiście sytuacja zbrojna hamuje w dużym stopniu rozwój atakowanego kraju, ale zgodnie z prognozami na przestrzeni kolejnych lat uda mu się odbudować PKB o kilka procent.

Czym Polska handluje z Ukrainą?

Transport na Ukrainę kwitł już w 2022 roku, odnotowano wzrost obrotów handlowych o kilkanaście miliardów dolarów. Ukraina importuje z Polski głównie pojazdy, maszyny, sprzęt elektryczny, a także żywność – mięso i produkty mleczne. Ze względu na obecną sytuację zbrojną, przywożona jest na teren Ukrainy broń i amunicja. Eksport dotyczy również tworzyw sztucznych, nawozów, a także papieru i tektury. Dużą popularnością cieszą się także elementy optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe. Można śmiało powiedzieć, że kwitnie transport drogowy, kolejowy i kontenerowy. Coraz więcej firm oferuje usługi przewozu różnego typu ładunków do Ukrainy.

Z kolei Polska importuje z Ukrainy przede wszystkim energię elektryczną, żywność, ropę naftową i gaz ziemny. Przywozi się coraz więcej surowców w postaci stali i żelaza, zbóż, tłuszczów i olejów. Dużą popularnością cieszą się rozmaite nasiona i owoce oraz ziarna. Z Ukrainy importujemy w sporych ilościach drewno i artykuły drewniane, to samo dotyczy węgla drzewnego. Na liście najczęściej przywożonych towarów znajdują się rudy, kopaliny, minerały, paliwa mineralne i oleje mineralne oraz produkty ich destylacji. Importuje się również pasze dla zwierząt i rozmaite odpady przemysłu spożywczego. Z Ukrainy przywożone są także meble, pościel, materace i stelaże.

Jakie są perspektywy na dalszą współpracę Polski i Ukrainy odnośnie wymiany handlowej?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat można mówić o wyraźnym wzroście wymiany handlowej między Polską a Ukrainą, co otwiera szereg możliwości odnośnie współpracy między krajami. Sprzyja temu w dużej mierze ich położenie geograficzne i spory potencjał produkcyjny. Prognozy jasno wskazują na to, że do dynamicznego rozwoju relacji gospodarczych dojdzie po zakończeniu konfliktu zbrojnego z Rosją. Przewiduje się wyraźne wzmocnienie sektora energetycznego, więc już planowane i realizowane są inwestycje dotyczące między innymi zmodernizowania linii energetycznych. Rozwinie się także sektor transportu, będzie można odnotować rozkwit współpracy w logistyce, transporcie drogowym i kolejowym.

Ukrainę i Polskę łączy między innymi dostęp do sporych zasobów rolniczych. Oba kraje mają wysoką pozycję jako producenci żywności w Europie. Wszystko wskazuje na to, że wymiana handlowa między krajami będzie rosnąć, ponownie planowana jest także rozbudowa zaplecza infrastrukturalnego i logistycznego.