Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Polska Policja: „W sposób absolutnie priorytetowy policja będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń”

Podczas piątkowej konferencji prasowej z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego i Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka, dotyczącej przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią, padło zapewnienie, że policja w sposób absolutnie priorytetowy będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń.

Mariusz Kamiński podczas porannej konferencji prasowej przekazał, że musimy bezwzględnie przestrzegać obowiązku noszenia maseczek i zasady zachowania dystansu społecznego.

– W tej niezwykle trudnej sytuacji rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od jutra przez najbliższe dwa tygodnie. Decyzja została skonsultowana z przedstawicielami rady medycznej. Jestem przekonany, że najbliższe dni, tygodnie będą kluczowe i decydujące o rozwoju pandemii w naszym kraju. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, działając solidarnie, w dużej dyscyplinie społecznej, przełamać tę tendencję wzrostową. Masowe szczepienia, które są przeprowadzane, dziesiątki tysięcy obywateli, którzy każdego dnia są szczepieni – to jest ta realna perspektywa poprawy sytuacji. Krok po kroku idziemy do normalności – powiedział Kamiński.

Minister dodał, że obecnie zasady dyscypliny społecznej są niezbędne. Każdy może je realizować we własnym interesie, ale musi też pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, bo przez swoją nieodpowiedzialność może narazić innych na chorobę. Co więcej minister zdecydowanie zaznaczył, że działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, zwrócił uwagę na liczbę zgonów, która jest porażająca oraz na obciążenie służb medycznych.

– Wszyscy jesteśmy dziś odpowiedzialni za to, aby zrobić wszystko, by zatrzymać proces przyrostu zakażań i zgonów. W procesie walki z pandemią ogromną rolę przez cały czas odgrywa policja. Jednym z absolutnych priorytetów policjantów kierowanych do służby na ulicach polskich miast i wsi jest kontrola przestrzegania wprowadzonych obostrzeń. Systematycznie każdego dnia zwiększamy liczbę policjantów kierowanych do służby na ulicach. 20 tys. funkcjonariuszy policji w sposób absolutnie priorytetowy będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń – powiedział Szymczyk.

Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy średnia dobowa liczba osób, które były rozliczane za brak maseczek to ok. 2,5 tys. Minionej doby było to blisko 9 tys. osób. Jak wyjaśniał szef Polskiej Policji, nie chodzi o wyścig danych statystycznych i nie chodzi o liczbę mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu.

– Chcę zapowiedzieć, że w najbliższych dniach i tygodniach kontrola przestrzegania obostrzeń będzie priorytetem każdego funkcjonariusza policji. Większość obywateli stosuje się do obostrzeń, ale napotykamy osoby, które często w sposób lekceważący nie realizują obostrzeń – tam będzie nasza zdecydowana reakcja. Tylko w ten sposób możemy wesprzeć tych, którzy dzisiaj są w tragicznej sytuacji zdrowotnej oraz służby medyczne – dodał Gen. insp. Jarosław Szymczyk.

(fot. MSWiA)

34 komentarze

  1. Szkoda mi naszej policji. Nie zasługuje na szacunek, bo jest mierna i to tak że aż strach i niestety nie ma własnego zdania i autorytetu. Jesteście marionetkami w rękach prezeska. Cieszcie się że Was ludzie nie opluwają. MO miało swoje zasady i respekt. A obecne miernoty…… niech strzelają w instrybutor:-)

  2. skomentuje tą mierną nie zasługująca na szacunek wypowiedz…. Policja była, jest, i będzie … po to żeby zachować porządek w kraju…który jest wyznaczony przez Państwo …MO było podporządkowane innemu reżimowi.. PObywatelska jest porządkowana decyzjom obecnym, poprzednim i przyszłym rządzącym, czy się komuś to podoba czy nie – fakt zawsze może zmienić pracę… ale TY za młody jeteś i zbyt krótki żeby to ogarnąć … i jeśli w ogóle pracujesz, a nie tylko siedzisz w necie i piszesz bzdury to zastanów się ile razy robiłeś cos innego, bo się szef zmienił … ps. ciekawe do kogo pójdziesz jak sie cos stanie…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo