Środa, 11 grudnia 202411/12/2024
690 680 960
690 680 960

Polscy pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą zaszczepieni

Tylko 29% polskich pracodawców nie zamierza ingerować w decyzje pracowników o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19. Większość firm planuje prowadzić różne strategie związane z zachęcaniem zatrudnionych do poddania się szczepieniom – potwierdzili przedstawiciele pracodawców w badaniu zrealizowanym przez ManpowerGroup. 21% firm chce przekonywać do szczepień podkreślając płynące z nich korzyści, podczas gdy 13% będzie oczekiwać pełnego zaszczepienia się, także z uwzględnieniem dawki przypominającej. Chodzi o działania, jakie firmy chcą wprowadzić przed powrotem pracowników z pracy zdalnej, zakładając, że mają również takie możliwości prawne – więcej w opublikowanej dziś analizie ManpowerGroup.

Blisko 7 na 10 badanych firm chciałoby, aby ich pracownicy, w różnym zakresie, przyjęli szczepionkę przeciwko Covid-19 lub planuje prowadzić działania zachęcające do przyjęcia szczepienia. Firmy chcą stosować różne strategie – 18% pracodawców mówi, że szczepienia będą oczekiwane tylko od niektórych grup pracowników, 13% wspomina o podwójnym zaszczepieniu się wszystkich oraz okazaniu certyfikatu i tyle samo chciałoby, aby ich pracownicy przyjęli trzecią dawkę przypominającą. Zachęcać do szczepień poprzez bonusy planuje 18% firm a 21% chce przekonywać poprzez promowanie korzyści płynących z bycia zaszczepionym.

Analizując dane w ujęciu branżowym najwięcej organizacji, które będą oczekiwać przyjęcia szczepienia reprezentuje sektory produkcji podstawowej a także edukacji, służby zdrowia, administracji państwowej. Na drugim biegunie są firmy reprezentujące obszar produkcji przemysłowej i handlu, gdzie też najwięcej firm nie planuje ingerować w decyzje pracowników. Poprzez dodatkowe bonusy, do przyjęcia szczepień, chcą przekonywać przede wszystkim firmy z sektora IT, technologie, telekomunikacja, komunikacja, media a także sektora publicznego.

Polscy pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą zaszczepieni

– Pracodawcy, którzy nie mają obecnie żadnych narzędzi prawnych, ale też działają w realiach rynku pracownika, niskiego bezrobocia i ambitnych planów rekrutacyjnych, próbują znaleźć rozwiązania pośrednie. Celem jest wypracowanie zdrowego kompromisu pomiędzy oczekiwaniami kandydatów i pracowników, którzy podobnie jak całe społeczeństwo są podzieleni w kwestii szczepień, a bezpieczeństwem organizacyjnym przedsiębiorstw, którego ryzyko rośnie wraz z rosnącą liczbą zachorowań – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower w Polsce. – Pracownicy w każdej firmie z racji różnej lokalizacji, branży, populacji zatrudnionych, będą oczekiwali innego podejścia. A pracodawcy będą działali w taki sposób, aby w miarę swoich możliwości zwiększać bezpieczeństwo organizacyjne firm, nie zrażając jednocześnie do siebie osób, które są przeciwne szczepieniom lub z jakiegokolwiek innego powodu ich nie przyjęły – dodaje ekspert.

Polska podzielona w szczepieniach

Największe oczekiwania od pracowników mają firmy zlokalizowane w Polsce centralnej. Tutaj 21% pracodawców mówi o zaszczepieniu wybranej grupy zatrudnionych, 17% chce oczekiwać podwójnego szczepienia a 13% przyjęcia boostera. Z kolei najwięcej przedsiębiorstw, które nie będą wpływać na decyzje pracowników pochodzi z Polski północnej (37%), z kolei na wschodzi najwięcej chce wprowadzić bonusy zachęcające do szczepień (32%).

Polscy pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą zaszczepieni

Najmniejsze i największe firmy z restrykcyjnym podejściem do szczepień

Biorąc pod uwagę wielkość organizacji to mikro (do 10 pracowników) i duże (powyżej 250) firmy będą w największym stopniu oczekiwać przyjęcia szczepienia. 20% mikroprzedsiębiorstw i 22% dużych firm mówi o konieczności szczepień tylko w określonej grupie pracowników, odpowiednio 15% i 13% o podwójnym zaszczepieniu się, a 14% i 13% o przyjęciu także trzeciej dawki. Również wśród dużych organizacji jest najmniejszy (24%) odsetek firm, które nie chcą ingerować w decyzje pracowników. W średnich i dużych przedsiębiorstwach odpowiednio 18% i 14% wspomina o zaszczepieniu wybranej grupy pracowników, 8% i 15% o przyjęciu podwójnej dawki a 12% i 13% także o trzecim szczepieniu.

– Na zmianę podejścia pracodawców w przyszłości może wpłynąć wprowadzenie reguł prawnych określających prawa i obowiązki firm w tym obszarze, mających na celu zapewnienie płynnego funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw, ale w skali makro również całej gospodarki. Pamiętajmy, że wiele branż nadal boryka się z zachwianymi łańcuchami dostaw oraz ograniczoną dostępnością podzespołów do produkcji. Dlatego kolejny czynnik dezorganizujący funkcjonowanie firm, jak rosnąca liczba absencji wywołanych zachorowaniem, kwarantanną lub izolacją może tylko spotęgować trudności w zarządzaniu organizacjami w tym trudnym momencie. Pracodawcy potrafią wdrażać narzędzia minimalizujące różne ryzyka, w tym ryzyko zwiększonej absencji pracowników. Muszą jednak dysponować informacjami i narzędziami prawnymi, które pozwolą je oszacować, aby następnie planować i wdrażać działania prewencyjne czy scenariusze planów awaryjnych. Stąd regulacje, które pozwalałyby lub nakazywały zastosowanie określonych rozwiązań prewencyjnych mogłyby wpłynąć na zmianę stanowiska firm w kontekście promocji programu szczepień, poprawiając tak istotnie osłabioną przewidywalność prowadzonego biznesu – podsumowuje Kamil Sadowniczyk.

W badaniu przeprowadzonym przez ManpowerGroup, z wykorzystaniem ankiety online, wzięło udział 505 polskich pracodawców. Zadane pytanie było pytaniem wielokrotnego wyboru, ponieważ firmy mogą prowadzić różne strategie w zakresie szczepień.

(fot. pixabay.com, ManpowerGroup, źródło: Patrycja Miązek – PR ManpowerGroup Polska)

50 komentarzy

  1. STOP ZNIEWOLENIA
    Ocena: 0

    Znów zaczyna się propaganda szczucia??? Chcecie tej wojny domowej??? Bo doprowadzicie do tego prywaciarze!!!

  2. Ocena: 0

    dajcie już spokój z tym kłamstwem cowidowym
    zacznijcie może mówić o tym że trzeba koniecznie rozliczyć tych co się na tym dorobili
    zaczynając od góry a kończąc na samym dole
    przez lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarki
    czy wy naprawdę jesteście też z nimi ?
    ludzi umierają z braku leczenia – zawałów, udarów , zakrzepicy braku operacji i leczenia
    NIE MOŻNA przejść do porządku dziennego bez rozliczenia tego kłamstwa i łajdactwa
    sporo ludzi i firm dorobiło się na tej wyimaginowanej „pandemii”

  3. Tylko zaprzestanie testów zakończy plandemię

  4. Weźcie nie siejcie propagandy.

  5. Brednie!!! Nawet już Lublin 112 rozsiewa kłamstwa na masową skalę– Syf jak TVP

    • Ocena: 0

      Można poprosić o szczegóły – w którym miejscu są te kłamstwa?
      Pozdrawiamy

      • Tyle na temat!!
        Ocena: 0

        Głównym kłamstwem jest to ze szczepionki działają !!!.

        • Drenują portfel podatnika. Działanie jakieś jest 🙂

        • Szczepionki działają ale inaczej
          Ocena: 0

          Szczepionki działają !!!! ale jak trucizna niektórzy zdrowi umierają zaraz po podaniu a niektórzy po paru godzinach ,dniach i miesiącach.

      • Dobry kit zawsze w cenie
        Ocena: 0

        ManpowerGroup Sp. z o.o. to jakieś pośrednictwo pracy i nawet ich strona nie działa ERROR 503 !!!. Przestańcie siać panikę opierając się na kłamliwych instytucjach które swoje badania opierają na faktach wyssanych z palca bo i tak społeczeństwo Polskie jest załamane !!. Chcecie odpowiadać za współudział ?.

        • Ocena: 0

          Poza tym wszystko w porządku? To są wyniki ankiety, apelujemy o czytanie ze zrozumieniem.

          • Ocena: 0

            A u was w redakcji pozatym wszyscy zdrowi? czy unosi się mgła Covidowa ?. Przecież nie napiszecie inaczej bo by was zamknęli.

          • Ocena: 0

            To akurat prawda. Szczujecie jak inne media. Napiszcie choć raz że ludzie mają wybór… Ludzie nie chcą się szczepić i mają do tego prawo.

          • Ocena: 0

            Redakcja jako wolne i rzetelne media, powinna sama zrobić taką ankietę 🙂

  6. Ocena: 0

    68 lat -Masywny udar krwotoczny ,58 lat Nagłe zatrzymanie krążenia poprzedzone dusznością (najprawdopodobniej w przebiegu zawału serca),45 lat – Nagła utrata przytomności na chodniku w czasie spaceru,mimo natychmiast podjętej reanimacji nie udało się przywrócić akcji serca. 84,70,

  7. Ocena: 0

    Żeby nie szczepienia to byśmy już zapomnieli o pandemii.

  8. Tak powinno być prawidłowo zredagowane.
    Ocena: 0

    Większość firm planuje prowadzić różne strategie związane z zachęcaniem zatrudnionych do poddania się eksperymentowi medycznemu który może skończyć się zgonem – potwierdzili przedstawiciele pracodawców w badaniu zrealizowanym przez ManpowerGroup.

    • Ocena: 0

      W pierwszej kolejności niech wiejską zakrzepią, dopiero potem ciemny lud.

  9. Ocena: 0

    Zaketchupowanie jest nieskuteczne.

  10. Tak tak….a przymusowe szczepienia najbardziej narażonych grup społecznych nie zostały jeszcze zaklepane. Ciekawe dlaczego?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia