Podzielono środki na drogi lokalne. Lubelskie dostanie prawie najwięcej w kraju

Wiadomo już, ile poszczególne województwa dostaną środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Nasz region jest drugi na liście pod względem kwoty przeznaczonej na dotacje.

W czwartek rząd podzielił środki z Funduszu Dróg Samorządowych na poszczególne województwa. To te pieniądze trafiają do poszczególnych samorządów w ramach dofinansowania budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. Jak zapowiedziano, w ciągu 10 lat na zadania związane z lokalną infrastruktura drogową przeznaczone zostanie rekordowe 36 mld złotych.

Podobnie jak w roku ubiegłym, wysokość dofinansowania będzie zależała od dochodów realizującego daną inwestycję samorządu. Najbiedniejsze gminy będą mogły liczyć na dotację w wysokości nawet 80 proc. wartości inwestycji. Z kolei nowością jest możliwość współfinansowania zadań wieloletnich. Są to najczęściej duże inwestycje, które z racji wysokich kosztów były często odkładane w czasie. Maksymalne dofinansowanie pojedynczej inwestycji wyniesie w tym roku 30 mln złotych.

– Zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom jest dla wielu samorządów bardzo trudne. Podstawowym ograniczeniem są niewystarczające środki, jakimi na ten cel dysponują powiaty i gminy. Dlatego, we współpracy z przedstawicielami samorządów i minister finansów Teresą Czerwińską wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie wsparcia rządu. Fundusz Dróg Samorządowych, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, umożliwia staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podział środków jest bardzo korzystny dla naszego regionu. Województwo lubelskie znajduje się bowiem na drugim miejscu w Polsce pod względem kwoty przeznaczonej na tegoroczne dotacje. Łączna pula o jaką będą mogły starać się samorządy z Lubelszczyzny wynosi ponad 531 mln złotych. Więcej, gdyż ponad 620 mln złotych trafiło tylko na Mazowsze. Pozostałe województwa otrzymały od 117 do 469 mln złotych.

Po tym, jak został już ustalony został limit wydatków dla każdego z województw, poszczególne gminy i powiaty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie inwestycji. Kolejnym etapem programu będzie weryfikacja przez wojewodów list zadań zgłoszonych przez samorządy z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej i dostosowanie ich do kryteriów przewidzianych w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych. Następnie wojewodowie przeprowadzą nabory uzupełniające, do wysokości maksymalnego limitu środków, określonego dla każdego z województw.

(fot. lublin112)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Czekam aż na Świętochowskiego położą asfalt bo naprawa ziemią z kamieniami gówno daje

 2. „Te pieniądze nam się poprostu należały.”

 3. Cebularze awansowały, teraz dopiero będą ”szaleć” na drogach 🙂

 4. Beda za te pieniadze poprawiac asfalt a tam gdzie niema asfaltu to dalej nie bedzie tylko dziura na dziurze.

 5. Nic w tym dziwnego że nasze wojewodztwo dostało dofinansowanie jako drugie po mazowieckim.Na zachodzie Polski dawno juź zrobili.Tam zawsze kasa szla na inwestycje.A wschod był zawsze zapomniany.My teź jesteśmy Polakami i pracujemy na wspolny budżet a jesteśmy traktowani po macoszemu.Wkońcu ktoś i o nas pomyślał.

 6. Tych pieniędzy nie będzie chyba widać na drogach…

 7. Może wreszcie wybudują ulicę ” ekspresową” łączącą przystanek kolejowy Lublin Zachodni z Lublinem,
  pod warunkiem że Pan Wojewoda wspomoże rozbebrane roboty przy modernizacji linii kolejowej Lublin – Dęblin.

 8. Kiedy nadwiślanka z Dęblina-do Puław

  A kiedy będzie naprawiona 801 z Dęblina do Puław już jeżdzić się nie da po wale , w Holandi ruch ciężki odbywa się po wałach również i nie ma problemów, a u nas -powinni na odcinku Borowa- Wólka Gołebska położyć warstwę tłucznia następnie nowy asfalt i tak utwardzona droga była by na długi czas wyremontowana!

 9. No tylkonie droga wojewodzka bo.w pow ryckim jest taki 5km odcinek wiejskiej.drogi zetrzeba byc niezlym.kierowca by go.pokonac i to wolno bo gdy depniesz w pedal to.odrazu szukaj mechanika by ci zawieszenie naprawil ta droga nie byla remontowana od niemal 30lat ijej stam.z roku na rok coraz gorszy

 10. Wólka Mieczysławska, wieś na miarę 21 wieku z polską polną drogą, czasami równaną z fantazją 🙂 Nie ważcie się tego zmieniać z nadmiaru kasy, przecież na grzyby przez las asfaltową drogą możesz się przejść jak już komuś zależy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7699zł 0.62%
  • GBP 5.1002zł -0.2%
  • EUR 4.5473zł -0.02%
  • CHF 4.2291zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL