Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Podwoiła się liczba aut elektrycznych sprzedawanych na wtórnym rynku

Rynek elektrycznych samochodów używanych z roku na rok powiększa się, chociaż daleko mu do segmentu aut spalinowych. Według raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w 2023 roku oferowano do sprzedaży 9 676 samochodów elektrycznych, czyli o 124 proc. więcej niż w 2022 r.

Jak wynika z danych AAA AUTO, w 2022 r. na rynku wtórnym oferowano do sprzedaży 4 316 samochodów elektrycznych, których mediana cen wynosiła 109 300 zł. W 2023 roku na rynku wtórnym liczba ofert aut na prąd zwiększyła się o 5 360 i wyniosła 9 676 samochodów. Wraz z liczbą ofert wzrosła także mediana cen do 132 900 zł ze 109 300 zł w 2022 r. Za taką kwotę można było kupić samochód, którego mediana wieku wynosiła 3,3 lat, a mediana przebiegu 32 000 km.

– Mimo dużego wzrostu ofert sprzedaży używanych aut elektrycznych w ciągu roku, ich podaż nadal jest stosunkowo niewielka i prawdopodobnie utrzyma się przez kilka najbliższych lat, dopóki pierwsi właściciele, w tym przede wszystkim floty, nie sprzedadzą swoich samochodów na wtórnym rynku. Drugi element, który wpłynie na wzrost tego segmentu rynku, to działania polskiego rządu ułatwiające zakup i korzystanie z pojazdów elektrycznych, a także które spowodują, że kupujący zaczną przygotowywać się na zakazy lub zwiększone opłaty od samochodów spalinowych – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

O ile mediana cen wszystkich samochodów elektrycznych wzrosła w ciągu ostatniego roku, to w przypadku aut, które były oferowane najczęściej, mediana cen zmalała. Z raportu Barometr AAA AUTO wynika, że mediana cen najczęściej ogłaszanych do sprzedaży aut elektrycznych w 2022 r. wynosiła 108 900 zł. W ciągu roku mediana cen zmalała o niecałe 10 proc. do 107 850 zł.

TOP 10 najczęściej oferowanych do sprzedaży samochodów elektrycznych na wtórnym rynku w Polsce w 2023 roku: 

Podwoiła się liczba aut elektrycznych sprzedawanych na wtórnym rynku

7 komentarzy

 1. nawet za darmo niechce tego g a za taką cene to porządny spalinowy znajdzie się i to nowa :p

  • I masz rację, bo do ceny używanego z wyeksploatowanymi bateriami, doliczyć cenę nowego zestawu akumulatorów to wyjdzie drożej niż za nowego elektryka.

 2. Gdzie i jak długo będą utylizować baterię tych super ekologicznych aut

 3. Nic dziwnego. Ludzie, przekonawszy się, co kupili, postanawiają pozbyć się tego jak naJszybciej.

 4. Mnie emeryta nawet na mocno używany nie stać, a jeszcze jakbym miał akumulatory wymieniać to musiałbym ze trzysta lat żyć, żeby z trzynastek i czternastek kredyty spłacać.

 5. Już robią propagandę , bo u Niemców nie idą to trzeba nam wypchnąć elektrośmieci

 6. Kierowca odrzutowca

  Naiwnych nie sieją. Nowego elektryka strach kupić, a co dopiero używanego z niepełnowartosciowymi bateriami.

  P.S.
  Kochana redakcjo!

  Przy podawaniu tych zestawień dla elektryków KONIECZNĄ!!! pozycją jest pojemność akumulatorów. To jest parametr o wiele ważniejszy od przebiegu w km.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo