Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podpisano umowę na obwodnicę Dęblina. Trasa ma być gotowa na początku 2023 roku

Planowana obwodnica Dęblina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801 Puławy – Warszawa pobiegnie przez miasto, jednak ma znacznie usprawnić ruch pojazdów oraz poprawić bezpieczeństwo. Dzisiaj podpisano umowę na jej budowę.

W środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Szumera oraz dyrektor lubelskiego oddziału firmy Strabag Marcin Zieliński podpisali umowę na budowę obwodnicy Dęblina. W wydarzeniu wzięli udział również Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek województwa Michał Mulawa.

Nowa trasa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801 będzie miała ok. 4,7 km długości i 7 m szerokości. W jej ciągu powstanie 8 skrzyżowań w tym 3 o ruchu okrężnym, 1,5 km dróg zapewniających dojazd do posesji, a także chodniki, ciągi pieszo-rowerowe oraz drogi rowerowe. Obwodnica ma się zaczynać na granicy Dęblina i gminy Stężyca, czyli na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicą Tadeusza Kościuszki. Następnie pobiegnie wzdłuż ulic Cichej, Słonecznej i Towarowej do ulicy 15 PP Wilków. Przebudowana ma zostać również ul. Podchorążych do przejazdu kolejowego.

– To kolejna inwestycja, jeżeli chodzi o województwo lubelskie. Niedawno oddaliśmy obwodnicę Stężycy, również w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801, buduje się także obwodnica Kraśnika. Jeśli chodzi o Dębin, zostaje nam jeszcze zaprojektować i wybudować nowy most na rzece Wieprz, aby ta obwodnica była kompletna. Dlatego przed nami jeszcze sporo pracy, a przed firmami kilka przetargów. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że sieć dróg wojewódzkich jest już na niezłym poziomie, a miasta nie cierpią z powodu, że nie ma obwodnic, a ruch kołowy przebiega przez ścisłe ich centa – tłumaczył Jarosław Stawiarski.

Inwestycja jest częścią rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 801 na odcinku od granicy województwa do drogi ekspresowej S12. Nowy przebieg drogi wojewódzkiej pozwoli na udrożnienie ruchu w Dęblinie. Do tego poprawi się bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak też kierowców. Jak wyjaśniała burmistrz Dęblina Beata Siedlecka, miasto na tą inwestycję czekało kilkadziesiąt lat.

– Nasze marzenie się ziściło, Dęblin oczekuje bowiem na obwodnicę od 1970 roku, czyli kilkadziesiąt lat. W pierwszym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obwodnica miała już swoje miejsce. W związku z tym doprowadziliśmy do finału i to wspaniałe zadanie inwestycyjne zostanie zrealizowane. Jest to bardzo ważne zadanie dla miasta, po pierwsze udrożni i otworzy przejazd do Kozienic i Radomia. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo na ulicach Stężycka i Mickiewicza, tam właśnie gdzie rosną te słynne lipy, które bardzo utrudniają w tej chwili przejazd. Poprawi to bezpieczeństwo na ulicy Wiślanej, ważny jest też element miastotwórczy. Na pewno pozwoli nam ta obwodnica zrealizować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pod względem inwestycyjnym, mamy nadzieję, że ta inwestycja otworzy miasto na duży rozwój w zakresie usług i inwestycji, a także poprawi bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Beata Siedlecka.

Droga wojewódzka nr 801 jest alternatywą dla trasy S17. Wybiera ją zarówno wielu kierowców aut osobowych, jak też przewoźnicy, którzy szukają alternatywy dla płatnej drogi ekspresowej. Inwestycja jest w całości finansowana ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

(fot. UMWL)

7 komentarzy

  1. „Droga wojewódzka nr 801 jest alternatywą dla trasy S17. Wybiera ją zarówno wielu kierowców aut osobowych, jak też przewoźnicy, którzy szukają alternatywy dla płatnej drogi ekspresowej. ”
    Nie wiedziałem, że S17 z Lublina do Warszawy jest płatna ;/

  2. to dopiero banda szumera nowy most będzie na Wieprzu budował , a przejazd kolejowy na Podchorążych gdzie spędza się ćwierć swojego życia stojąc przed przejazdem, to nawet się nie zająknął o tunelu!
    Wywalić bo się nie nadaje na dyrektora
    siedlecka „obwodnica” przez środek miasta brawo, brawo

  3. Ku*** teraz to czysta polecę ???

Z kraju