Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podejrzany bagaż na parkingu lotniska, interweniowały służby. Tak wyglądały ćwiczenia w Porcie Lotniczym Lublin (zdjęcia)

Na terenie Portu Lotniczego Lublin S. A. w Świdniku odbyły się ćwiczenia zgrywające dla służb, w związku z potencjalnym ujawnieniem podejrzanego bagażu, mogącego zawierać urządzenie wybuchowe lub materiał wybuchowy. Celem ćwiczeń było współdziałanie funkcjonariuszy Placówki SG w Lublinie oraz innych służb współuczestniczących.

Do symulowanego zdarzenia doszło na parkingu po stronie przylotów. Po otrzymaniu informacji o podejrzanym bagażu, dokonano oceny analizy ryzyka, która nie wykluczyła istnienia zagrożenia. Pirotechnicy podjęli bagaż i prześwietlili jego zawartość. Następnie zdecydowano o konieczności przeprowadzenia neutralizacji z zastosowaniem zdalnego rozbrojenia, przy użyciu urządzeń lub narzędzi specjalistycznych.

Akcja służb ratunkowych

Czynny udział w ćwiczeniach brały wszystkie komórki odpowiedzialne za codzienne utrzymywanie bezpieczeństwa we właściwych dla siebie obszarach: funkcjonariusze PSG w Lublinie, Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, Oddziału Celnego Portu Lotniczego Lublin, Służba Ochrony Lotniska oraz Lotniskowa Straż Ratowniczo-Gaśnicza. Podczas ćwiczeń wykorzystano sprzęt specjalistyczny, będący na wyposażeniu Placówki SG w Lublinie.

Prowadzone regularnie przez funkcjonariuszy NOSG ćwiczenia pomagają skutecznie podnosić zarówno sprawność działania lotniskowych służb mundurowych, jak i poziom bezpieczeństwa podróżnych − pasażerów Portu Lotniczego Lublin S. A.

W bieżącym roku pirotechnicy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej 13 razy podejmowali działania na terenie Portu Lotniczego Lublin S.A. w Świdniku, w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami.

Procedury w przypadku podejrzanego bagażu

Każdy pozostawiony bez nadzoru bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne.

Następnie funkcjonariusze − pirotechnicy przeprowadzają rozpoznanie pirotechniczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego, szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością. Tego typu interwencje powodują zazwyczaj poważne utrudnienia. Są czasochłonne, dlatego mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów.

Nie porzucaj walizki! Pilnuj bagażu!

Bagaże bywają zostawiane przez roztargnienie lub bezmyślność, np. gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż, wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby. W takiej sytuacji należy zostawić ją otwartą przy koszu na śmieci, ponieważ ukrycie jej w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji.

Podróżni powinni zatem pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć nie tylko opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje, lecz także sankcji karnych w postaci mandatu.

(fot. źródło NOSG)

2 komentarze

  1. Skąd tam tyle śniegu?

Z kraju