Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podczas prac polowych natrafił na ludzkie kości. Było jednak coś jeszcze

Na jednym z pól w miejscowości Honiatyczki, podczas prac polowych, zostały ujawnione ludzkie kości. Oprócz tego odnalezione zostały ozdoby, a jedna z nich ma ciekawą formę.

Podczas prac polowych prowadzonych w miejscowości Honiatyczki w gminie Werbkowice w powiecie hrubieszowskim zostały wyorane kości. Znalazca ludzkich szczątków o wszystkim powiadomił policjantów.

Mundurowi w trakcie oględzin zorientowali się, że mają do czynienia ze znaleziskiem archeologicznym i o wszystkim powiadomili archeologów z Muzeum w Hrubieszowie.

Jak się okazało, rolnik podczas prowadzonej orki naruszył szkieletowe cmentarzysko wczesnośredniowieczne. Na powierzchni ziemi ukazały się ludzkie kości oraz ciekawe ozdoby wykonane ze srebra o słabej próbie. Srebro zostało zanieczyszczone miedzią, dlatego ozdoby wyglądają, jakby zrobione zostały z brązu. Na metalowe znalezisko składają się zausznice oraz zawieszka w kształcie rybki.

W miejscu odkrycia znaleziska po wczesnośredniowiecznych pochówkach konieczne będą badania ratownicze.

(fot. WUOZ)

6 komentarzy

  1. Wywłaszcza go z pola teraz, po co mu to było.

  2. Taa kolejna ściema. Orał pole w lutym.

  3. Niech głębiej orają to w końcu górnika pługiem wywleką na powierzchnię .

  4. Badania ratownicze?

    • A co w tym dziwnego?
      Ratownicze badania wykopaliskowe prowadzone są na obszarze, gdzie może dojść do zniszczenia stanowiska archeologicznego. Mają na celu odkrycie, zadokumentowanie oraz wydobycie z ziemi pozostałości dawnych kultur (artefakty).

Z kraju