Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po opadach deszczu gminne targowisko zalewa woda. Żadne doraźne rozwiązania nie przyniosą efektu (zdjęcia)

Niezwykle trudne warunki, zarówno dla sprzedających, jak też kupujących, występują na targowisku w Wąwolnicy. Władze gminy problem znają, jednak bez dużych inwestycji nie da się go rozwiązać. Obiekt musi bowiem zostać kompleksowo przebudowany, a na to potrzeba sporych środków.

W ostatnich dniach skontaktowali się z nami kupcy sprzedający swoje towary na targowisku w Wąwolnicy. Wskazują na problem fatalnego stanu placu, na którym odbywa się handel. Mowa głównie o kałużach i zbierającej się tam wodzie.

Jak wyjaśniają, za każdym razem, kiedy tylko zaczyna padać deszcz, większa część targowiska wygląda jak staw. Kiedyś został wykonany rów odprowadzający deszczówkę do pobliskiej rzeczki, co choć sprawdzało się połowicznie, to jednak wszystko jako tako funkcjonowało. Od dłuższego czasu rowu nie ma, natomiast cała woda płynie z głównej ulicy zalewając plac targowiska.

– Problem jest ciągle zgłaszany do obsługi targowiska, zgłaszany był do Wójta, jednak nikt nawet nie próbuje poprawić warunków jakie tu występują. Nie raz prosiliśmy o jakiś tłuczeń, o utwardzenie placu, jednak nic nie możemy wskórać – tłumaczy jeden z kupców.

Sprzedający na targowisku dodają, że cały czas pobierane są od nich opłaty, zarówno za rezerwację, jak też tzw. placowe. Pomimo tego, ze względu na fatalne warunki, część z nich nie może rozstawić straganu. Również klienci mijają szerokim łukiem stojące w wodzie stoiska, ponieważ nie mogą do nich dotrzeć bez przemoczenia butów.

Część z osób handlujących na targowisku, zajmuje się sprzedażą swoich towarów również na innych targowiskach. Jak podkreślają, warunki tam są o wiele lepsze, a w niektórych miejscowościach zbudowano targowiska z prawdziwego zdarzenia. Dodają, że nikt nie prosi o budowę nowego obiektu, chcą tylko, aby warunki dla handlujących jak też kupujących były zapewnione przynajmniej w minimalnym stopniu. Zwłaszcza w przypadku, kiedy pobierane są od nich opłaty.

Wójt gminy Wąwolnica Marcin Łaguna zapewnia, że problem nawierzchni targowiska przy ul. 3-go Maja jest mu doskonale znany. Problemem jest jednak to, iż jest ono położone częściowo w obszarze zalewowym. Płyta targowiska znajduje się na poziomie zbliżonym do poziomu lustra wody w płynącej tuż obok rzece. W związku z tym, utrudniony jest odpływ wody, co ma miejsce szczególnie podczas intensywnych opadów atmosferycznych, które powodują wzbieranie rzeki.

– Uzupełnienie nierówności nawierzchni targowiska, w których powstają kałuże, nie przynosi oczekiwanych efektów, gdyż nie ma skutecznego sposobu na odprowadzenie wody. Wspomniany rów często powodował, że woda z rzeki zalewała najniżej położoną część terenu targowiska – dodaje Marcin Łaguna.

Przedstawiciele Urzędu Gminy wyjaśniają, że aby skuteczne rozwiązać problem, konieczna jest kompleksowa przebudowa całego placu. Jest to jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a Wąwolnica, podobnie jak wiele innych samorządów z naszego regionu, zmaga się z problemami natury finansowej. Do tego obecnie realizowane są niezwykle potrzebne i pilne inwestycje związane z infrastrukturą wodno- kanalizacyjną, drogową czy oświatową.

Wójt tłumaczy jednak, że sprawa poprawy warunków na gminnym targowisku zostanie jeszcze przeanalizowana, choć jest to rozwiązanie, które nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu na dłużej. Gmina planuje przebudowę placu targowego, jednak samodzielnie nie jest w stanie sfinansować tego typu inwestycję. Dlatego liczy na środki unijne, na które czekają wszystkie samorządy w Polsce.

Po opadach deszczu gminne targowisko zalewa woda. Żadne doraźne rozwiązania nie przyniosą efektu (zdjęcia)

Po opadach deszczu gminne targowisko zalewa woda. Żadne doraźne rozwiązania nie przyniosą efektu (zdjęcia)

Po opadach deszczu gminne targowisko zalewa woda. Żadne doraźne rozwiązania nie przyniosą efektu (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

15 komentarzy

 1. No to co?Niedługo zamarznie i będzie równo.

 2. Przypomnijcie mi kto rządzi w gminie, powiecie i województwie? Opozycja z Tuskiem na czele? Nie! Wszędzie banda nieudaczników wyhodowana przez gnoma co to nawet kobiety nie miał a wszystkim Polakom chce urządzić życie po swojemu!!! No i nie tylko w Wąwolnicy wyszło bagno!
  PS. Nawet jak wody po kostki to opłaty targowe takie same jak w słoneczny, suchy dzień.

  • Ale sprany mózg tefauenem

  • --------------------

   ciebie już nie wyleczy z tego lewactwa pomiocie 3rp

  • Prawda boli ale bilans gnoma i jego bandy po 7 latach rządów już widać a za rok dostaną rachunek i mam szczerą nadzieję, że porządne rozliczenie też. A wam pisowskie trolle wyschnie kurek z piniędzmi:) Wtedy zobaczycie jak teraz żyją zwykli Polacy!

   • Nigdy więcej nie będziecie rządzić ludzie widzą kto szczeka i szczuje na własny kraj w europarlamencie.

 3. Każdy nie na ale pewnie od lat pieniążki od handlujących pobierane.

 4. Filip z konopi (siewnych)

  Po opadach deszczu gminne targowisko zalewa woda – widocznie Bóg tak chce. Przecież to Wąwolnica, podlega pod jurysdykcję jednej z wielu w Polsce matek boskich.

 5. kiedy sie skończą te śmieszne jarmaki ani tam tanio,i towar byle jaki,

  • Na tych jarmarkach towar czasami o wiele lepszy niż w tych galeriach, gdzie jakość ubrań czy akcesoriów jest tragiczna … Ale dla niektórych znana marka na metce badziewnej bluzki to szczyt luksusu….

 6. Nie jest źle – asfalt mają.

 7. Oto pisowskie łajno!

  Pisowskie polin w ruinie! Nowy ład! Wstajemy z kolan! Hahahahahhahahahhaa!

 8. Pełowskie gnidy was już nie ma.

 9. Trolu co nawet podpisać się nie potrafisz , te trzy wykrzykniki to chyba nie twoje imię i nazwisko ??? Mnie pisiory też wkur…ają ale jaką masz alternatywę ????? Tuska ???? On już był , gdyby był teraz to byśmy dopiero mieli przeje…ane ….