Planujesz podróż po UE? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Podróżujący po Europie Polacy często wychodzą z błędnego założenia, że sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uchroni ich przed wszelkimi problemami natury zdrowotnej, jakie mogą spotkać ich podczas pobytu za granicą. Niestety tak nie jest. Aby móc czuć się bezpiecznie na wakacjach trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego EKUZ jest niewystarczające? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

EKUZ to nie wszystko

Oczywiście dobrze jest mieć kartę EKUZ, bo dzięki niej mamy prawo do świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych. Ale nawet sam NFZ podkreśla, że dokument w żaden sposób nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, może jedynie obniżyć jego koszt. Wynika to z faktu, iż część świadczeń się pokrywa. Nie obejmuje jednak szeregu sytuacji, jakie mogą przydarzyć się nam na zagranicznych wakacjach.

Leczenie prywatne

Dzięki karcie EKUZ można za darmo korzystać ze świadczeń zdrowotnych, ale tylko w ośrodkach, które należą do systemu publicznego. Wyobraź sobie sytuację, że nagle ulegasz wypadkowi i potrzebujesz by udzielono Ci natychmiastowej pomocy lekarskiej, a w najbliższym położeniu są wyłącznie prywatne placówki i szpitale. Będziesz zmuszony leczyć się prywatnie na swój koszt. No chyba, że jeszcze przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie turystyczne na czas jego trwania. Wtedy nie będziesz musiał martwić się o koszty związane z leczeniem, bo w całości pokryje je twój ubezpieczyciel.

Ratownictwo

Kolejną sytuacją skrajną jest, kiedy przydarzy Ci się wypadek podczas wspinaczki górskiej lub też doświadczysz kontuzji uprawiając jakiś ekstremalny sport. W takim przypadku EKUZ zostawi Cię bez pomocy. Podobnie zresztą jak wtedy, gdy zgubisz się w górach lub na morzu – koszty ewentualnej akcji ratowniczej lub poszukiwawczej będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Transport powrotny

Życie płata nam figle. Czasem może być tak, że problemy zdrowotne uniemożliwią Ci dalszy pobyt w kraju, w jakim się znalazłeś. Jeśli chorego trzeba przewieźć specjalistyczną karetką, śmigłowcem lub samolotem sanitarnym, kosztami takiego przedsięwzięcia zostanie obciążona osoba przewożona. Nie trzeba się jednak o nie martwić, gdy jest się posiadaczem travel insurance with medical conditions – skrojonego na miarę potrzeb podróżujących ubezpieczenia turystycznego.

artykuł reklamowy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online