Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Planowana fabryka karmy dla zwierząt wzbudziła duże obawy mieszkańców. Firma uruchomiła punkt informacyjny

Od poniedziałku w Niemcach ma działać punkt informacyjny w sprawie planowanej budowy fabryki karmy dla zwierząt. Przedstawiciele inwestora chcą przekazać mieszkańcom dokładne informacje na temat tego, jak zakład będzie funkcjonował.

W Niemcach koło Lublina firma Panattoni planuje wybudować halę, w której ma być produkowana mokra karma dla zwierząt. Dzięki inwestycji do kasy gminy ma trafiać rocznie ok. 2,5 mln zł podatków, zaś zatrudnienie w fabryce znajdzie 200 osób. Mieszkańcy jednak nie są zadowoleni, gdyż obawiają się, że tego typu działalność przyniesie więcej szkody niż pożytku. W sierpniu ponad 350 osób podpisało się pod skierowanym do wójta listem protestacyjnym.

Mieszkańcy podkreślają, że nie są przeciwko inwestycjom i nowym miejscom pracy, jednak uważają, że zakład będzie stanowił uciążliwe sąsiedztwo. Chodzi o to, że odór może wydostawać się na zewnątrz i mieć bezpośredni wpływ na sferę fizyczną i psychiczną człowieka, oraz powodować znaczny dyskomfort i obniżenie standardu życia. Do tego dochodzi hałas spowodowany zwiększonym ruchem samochodów ciężarowych dowożących odpadki zwierzęce. Zaznaczają również, że teren, gdzie ma stanąć fabryka, znajduje się w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną.

W związku z tym, firma Panattoni wyszła z inicjatywą uświadomienia mieszkańców na temat rzeczywistego wpływu inwestycji na najbliższe środowisko naturalne czy też sąsiadów. Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, głównym celem ma być prezentacja rzetelnych informacji o planowanej fabryce, w odpowiedzi na rozpowszechnianie niepotwierdzonych i nieprawdziwych informacji. W tym celu stworzony zostanie punkt informacyjny, gdzie każdy będzie mógł przyjść i poznać szczegóły inwestycji.

– Fabryka będzie posiadała własne ujęcie wody, nowoczesne technologie przemysłu pet food oraz wyposażona zostanie w najnowsze rozwiązania w dziedzinie wykorzystania i odzysku energii, wody czy surowców, aby nie oddziaływać negatywnie na otoczenie. Najemca Panattoni Park Lublin II deklaruje stworzenie docelowo 200 miejsc pracy, z preferencją zatrudnienia mieszkańców gminy. Dodatkowo zostanie nawiązana współpraca z placówkami oświatowymi na terenie gminy Niemce, w celu kształcenia wyspecjalizowanej kadry, która będzie mogła w przyszłości znaleźć zatrudnienie w fabryce. Inwestor deklaruje także wsparcie finansowe na realizację wybranych inwestycji pożytku publicznego, a dzięki powstaniu Fabryki Niemce znacznie zwiększą się wpływy do budżetu gminy, które będą mogły być przeznaczone na dalszy jej rozwój – wyjaśnia Anita Pietrykowska z firmy Panattoni.

Punkt informacyjny dla mieszkańców gminy Niemce będzie zlokalizowany w Klubie Seniora przy ul. Parkowej 4. Ma być czynny od najbliższego poniedziałku 26 października, do piątku 6 listopada w dni powszednie w godz. 12.00 – 18.00. Wszyscy zainteresowani powstającą fabryką na terenie Panattoni Park Lublin II będą mieli okazję m.in. porozmawiać z konsultantem na temat planowanej inwestycji, zapoznać się z zastosowanymi technologiami, a także otrzymać odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące procesu produkcji i pracy fabryki. Osoby, które nie mają możliwości, lub w związku z panującą sytuacją epidemiczną obawiają się przyjść do punktu informacyjnego, będą mogli zapoznać się ze szczegółami inwestycji na specjalnie stworzonej stronie internetowej: www.fabrykaniemce.pl. Będzie ona dostępna także od poniedziałku, 26 października. Dodatkowo, uruchomiony został specjalny adres mailowy [email protected], na który również można kierować zapytania.

(fot. Panattoni)

25 komentarzy

  1. A zapomnieli dodac gdzie bedą ubijać chore zwierzęta…

  2. Kiler ,nie opowiadaj bajek ,Wysypisko w Rokitnie nie śmierdziało już od kilku lat ,bo wiecej tam było piachu jak śmieci .Zaczeło śmierdzieć i śmierdzi dopiero jak uruchomiono sortownię .,Mam znajomego który tam pracuje to wiem z pierwszej ręki

    • A co napisałem…wysypisko i sortownia. Co do sortowni i pożaru w marcu tego roku…tysiące litrów wody zużyte na przelanie całego tego składowiska…a skażona woda poszła gdzie? W pobliskie pola, konsekwencje dla środowiska wiadome…niestety

  3. ,,Przedstawiciele inwestora chcą przekazać mieszkańcom dokładne informacje na temat tego, jak zakład będzie funkcjonował”Tylko ile z tych informacji będzie prawdziwe?

  4. Jeden lampowy kołchoz dopiero powstał a już ledwo zipie. Myśleli że na prowincji ludzię będą zasuwać za psie pieniądze. To nie te czasy.

  5. To niech przeniosą fabrykę na Metalurgiczna w Lublinie do Nowych Magazynów które tam buduje owa firma. Przynajmniej bede mial dodatkowa robotę.!!!

  6. Dziwna postawa władz gminy jest bardzo zastanawiająca. Czyżby dogadani?

Z kraju