690 680 960

Zmiana czasu na zimowy. Dzisiejszej nocy cofniemy zegarki o godzinę

Osoby które uwielbiają długo spać, z pewnością będą zadowolone. Jednak ci, którzy dzisiejszej nocy muszą iść do pracy, raczej szczęśliwi nie będą. Z powodu zmiany czasu z letniego na zimowy, będą musieli pracować godzinę dłużej.

W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 24 na 25 października, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to konieczność przestawienia wskazówek zegarków z godziny 3.00 na 2.00. W ten sposób zyskujemy dodatkową godzinę. W większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne zmiany czasu są korygowane w sposób automatyczny.

Od kilku lat w Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat odejścia od zmiany czasu. W konsultacjach wypowiedziało się 4,6 mln osób, z których 84 proc. było za jego zniesieniem. Zmiana czasu jest bowiem dość kosztowna i skomplikowana. Przestawienie się czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w systemach informatycznych.

Zmiana czasu sprawi, że autobusy komunikacji nocnej w Lublinie kursy po godzinie 2 wykonają podwójnie, najpierw według czasu letniego, a następnie zimowego. Z kolei kursujące nocą pociągi zatrzymają się na godzinę. Dotyczy to 15 pociągów PKP Intercity. Pociągi regionalne w naszym regionie nocą nie kursują.

Problemy będą mieli też klienci niektórych banków, chcący nocą skorzystać z bankomatów czy też bankowości elektronicznej. Niedogodności zapowiedziały banki: PKO BP, Inteligo, Bank Pekao, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Nest Bank oraz Bank Millennium. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

 1. Ta zmiana czasu to nie jest zmiana na jakiś czas „zimowy”, tylko powrót do właściwego dla naszej strefy czasu środkowoeuropejskiego (CET). Inna sprawa, że jest to czas 15. południka, czyli tak naprawdę właściwy dla np. Zgorzelca, Gorzowa Wielkopolskiego, Stargardu Szczecińskiego.

  • A ja zawsze to oglądam przy tej okazji 😉

   youtu.be/RRctTS19W_g

  • kto miał wiedzieć ten wiedział, a kogo to gunwo obchodzi, to dalej go nie obchodzi. więc po co się mądrzysz panie google?
   wszystkie kraje Trójmorza mają taki sam czas, więc ewentualne zmiany powinniśmy wprowadzać całym tym regionem – inaczej będzie chaos i sprawdzanie przy każdym wyjeździe za granicę, jaki jest czas w kraju przez który jadę…

   • Zawsze jest szansa, że ktoś się douczy. A jeśli chodzi o google, to akurat ta wiedza pochodzi sprzed wielu, wielu lat przed powstaniem google.

  • Możemy podziękować Rzeszy, bo to ich durny wynalazek.

  • Słusznie, trzymajmy się „czasu właściwego dla naszej strefy czasu środkowoeuropejskiego (CET)”. Nic tak nie cieszy jak wschód słońca o trzeciej rano i zachód w porze dobranocki.

 2. Zara, zara a ci co mają w nocy dyżur i muszą pracować?

 3. Po wyroku pisowskiego TK cofamy zegarki do średniowiecza.

 4. Janusz z aprobatą zmian czasu

  Jeszcze zapłaczecie za pożądaną zmianą czasu, a już absurdem jest by pozostał czas zimowy w Polsce gdyby do tego doszło i eurokołchoz zmusił nas do tego

  • A niby dlaczego zimowy? Letni na stałe. A nawet jeszcze z godzinę dołożyć – wchód słońca o 4 to marnotrawstwo.

  • Tzw. czas zimowy obowiązywał kiedyś przez długie lata, i zapewniam Cię, nie było tak źle. Tu się gorszy absurd szykuje, bo wszystko wskazuje na to, że pozostanie czas letni.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin