690 680 960

PKP Intercity odebrało już 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych Griffin (zdjęcia)

Narodowy przewoźnik inwestuje w nowoczesny tabor oraz zasila polską gospodarkę. Utrzymuje miejsca pracy i wspiera najnowocześniejsze technologie rozwijane w Polsce.

Wczoraj na dworcu wschodnim w Warszawie odbyła się uroczystość odebrania ostatniej, 30 zamówionej lokomotywy elektrycznej Griffin. Nowoczesne maszyny będą mogły prowadzić pociągi z prędkością 160 km/h. Firmą która je wyprodukowała jest Newag. Łączna wartość zamówienia to 550 mln złotych. W rozkładzie jazdy w 2020/2021 nowe lokomotywy będą obsługiwały ponad 20 połączeń kolejowych między największymi polskimi miastami.

– Podejmując współpracę z firmą NEWAG, rodzimym przedsiębiorstwem, PKP Intercity zaopatrzyło się w nowoczesne lokomotywy i doinwestowała swojego dostawcę, polskiego producenta, który oferuje produkty najwyższej jakości – podkreślił wiceminister Maciej Małecki.

Trzydziesta lokomotywa została udekorowaną specjalną grafiką promującą akcje #KupujŚwiadomie oraz Produkt Polski. Grafika jest efektem współpracy Grupy PKP i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jej celem jest promowanie patriotyzmu gospodarczego oraz rozwijanie świadomości Polaków o jakości znaczenia polskich produktów.

Zakup 20 lokomotyw w ramach podstawowego zamówienia jest elementem projektu „Przyspieszamy komfortowo-unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” i jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Po zakończeniu programu w 2023 roku transport będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy Internet.

(fot. MAP)

8 komentarzy

 1. I żadnego zdjęcia przedstawiającego elektrowóz w pełnej okazałości.

 2. Produkt Polski Prywaciarski

 3. A na wchód czyli do nas wysyłają zabytkowe lokomotywy i składy. Szanowna redakcjo proszę nie drażnić mieszkańców naszego województwa.

 4. jak beda jezdzic tak szybko jak remontuja wiadukty to nei ma obaw

 5. brakuje tylko karłów w strojach ludowych z chlebem i solą… oj tęskno im do minionych czasów…

 6. Czy mnie oczy nie mylą że nie widze „dobrodzieja ” z kropidłem ? Toż to strach bedzie do tego wsiadać jak nie bedzie poświęcone .A z innej beczki to co komu z tej szybkosci z którą mogą rozwiać ? Przecież te stare też mogły jezdzić ze znacznie wiekszą szybkosica niż jezdziły …tyle że nie miały gdzie tej szybkosci rozwinąć

 7. 160 km na godzinę!
  O panie cóż za zawrotna prędkości!
  Tak na poważnie , to jest śmiech na sali – rok 2021, a w Polsce będą jeździły nowe lokomotywy z prędkością z lat 90 XX wieku.
  Wydano już miliardy na remonty infry kolejowej , a szybkich pociagiów jeżdżących w standardach europejskich nadal nie ma.

Kursy walut

 • USD 4.2934zł -0.25%
 • GBP 5.3107zł -0.13%
 • EUR 4.6755zł -0.1%
 • CHF 4.6856zł -0.26%

Polub nas