690 680 960

Piknik „Lotniczy Puck”. Ruszyła zbiórka środków na wydobycie z morza samolotu Lublin R VIII

W miniony weekend – jako Patron Medialny – wzięliśmy udział w pikniku „Lotniczy Puck” w Pucku, podczas którego prezentowaliśmy założenia do projektu zainicjowanego przez środowisko lubelskie mającego na celu zebranie środków na wydobycie z Zatoki Puckiej pozostałości wraku samolotu Lublin R VIII bis pochodzącego jeszcze z czasów II RP. Ponadto dystrybuowaliśmy „cegiełki” na ten szczytny cel.

W ramach pikniku odbyło się wiele różnego rodzaju imprez towarzyszących. Była parada pojazdów wojskowych jak też prezentacja grup rekonstrukcyjnych z Wybrzeża. Olbrzymie zainteresowanie wywołała inscenizacja obrony Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku z 1939 roku jak też obrony Pucka, do której doszło w pierwszych godzinach wojny. W niedzielę na puckiej Zielonej Plaży słychać było huk wystrzałów i oglądać walki żołnierzy zaś w finale był hydroplan, który trafiony pociskiem spłonął na morzu. W inscenizacji wzięła także replika samolotu Lublin R-XIII, gdzie z zamontowanego na nim karabinu prowadzono ogień do nieprzyjaciela.

Kolejnym lubelskim akcentem była polowa kuchnia konna wyprodukowana w roku 1937 przez Zakłady Mechaniczne w Lublinie. Jest to jedyny taki zabytek na świecie. Możliwość skosztowania wprost z niej bigosu czy grochówki była ogromną atrakcją. Natomiast największą frajdą i przysłowiowym gwoździem było wodowanie po 77 latach polskiego samolotu – repliki w skali 1:1 hydropłatu Lublin R XIII wersja G. Muzeum z Pucka zaprezentowało również wystawę, na której można było obejrzeć m.in. wyłowione z zatoki śmigło wodnosamolotu Lublin R-VIII. Na zakończenie pikniku organizatorzy zaprezentowali jeszcze replikę samolotu RWD.

Na pikniku zaprezentowano także założenia do projektu zainicjowanego przez środowisko lubelskie a mającego na celu zebranie środków na wydobycie z Zatoki Puckiej pozostałości wraku samolotu Lublin R VIII bis. To unikalne przed­się­­­­w­zięcie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. By wydobyć znajdujący się na głębokości kilku metrów samolot, potrzebne jest zbudo­­­­wanie specja­­­­li­­­­stycznej suwnicy pływa­­­­jącej, wyna­­­­jęcie nurków, łodzi z wypo­­­­sa­­­­że­­­­niem specja­­­­li­­­­stycznym, itp. Jednak dzięki temu, iż samolot jest zacho­­­­wany prawie w 70 procentach, istnieje ogromna szansa na urato­­­­wanie unikatu. Po wydobyciu samolotu zostanie on zrekonstruowany. Czasu nie zostało wiele, gdyż członkowie ekipy chcą, aby maszyna ta w pełnej krasie była gotowa na obchody 700-lecia Lublina, gdzie zostanie zaprezentowana publiczności.

Zbierane są już środki na sfinansowanie przedsięwzięcia. Każdy może się dołożyć nawet drobną kwotą. Zbiórka trwa m.in. TUTAJ

Portal lublin112.pl jest partnerem medialnym tego unikalnego przed­się­­­­w­zięcia.


Fotka archiwalnego samolotu


Kuchnia polowa


Stoisko

Rekonstrukcja obrony Pucka

(fot. Marek Massalski)
2016-08-03 21:02:19

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!