Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwszy upał możliwy już dziś, burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne opady gradu, ulewy i silny wiatr

Czeka nas upalny dzień, zaś miejscami mogą pojawić się burze. Największe ryzyko burz będzie dziś na południu i zachodzie naszego regionu. Burze mogą się utrzymać do godzin wieczornych. W pierwszej części nocy będą zanikać.

Dzisiaj w dalszym ciągu zaznacza się pogoda niżowa. Przez nasz kraj z północy przez centrum aż po południe Polski przebiega pofalowany front atmosferyczny rozdzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Cieplejszą płynącą z południa, południowego-wschodu od chłodniejszej napływającej z zachodu. Termometry pokażą od 27°C do 30°C, więc może zdarzyć się lokalnie pierwszy dzień upalny w tym roku na obszarze woj. lubelskiego.

Lokalnie niewykluczone są burze, które mogą okazać się gwałtowne. Największe ryzyko burz będzie dziś na południu i zachodzie naszego regionu, lecz z uwagi na dużą nieprzewidywalność zjawisk konwekcyjnych, nie można ich całkowicie wykluczyć punktowo w całym regionie.

W czwartek energia dostępna drogą konwekcyjną będzie umiarkowana, miejscami duża. Rozwój konwekcji zajdzie na lokalnych strefach zbieżności wiatru, które okażą się inicjatorem konwekcji. Na ogół w woj. lubelskim pojawić mogą się pojedyncze i krótkotrwałe ośrodki burzowe. Głównie w formie burz pulsacyjnych. Miejscami na granicy wypływu zimnego powietrza z burzy, dochodzić może do rozwoju świeżej konwekcji.

Burze są dziś prognozowane około południa, ale najwięcej komórek burzowych wystąpi pomiędzy 14 a 18. Pewnym ograniczeniem w rozwoju burz mogą okazać się we wschodniej połowie kraju niedosyty wilgoci w środkowej i górnej troposferze. Przeważać mogą izolowane komórki burzowe, których podstawowym zagrożeniem okażą się opady do 20-30 mm, co może prowadzić do zalań, dodatkowo miejscami z najsilniejszych komórek możliwy grad do 2, 2,5 cm, wiatr do 70-90 km/h. Burze mogą się utrzymać do godzin wieczornych. W pierwszej części nocy będą zanikać.

Wygląda na to, że największa koncentracja zjawisk burzowych przypadnie na zachód od województwa lubelskiego. Najwięcej burz przechodzić ma dziś w pasie od woj. śląskiego, małopolskiego, przez Ziemię Świętokrzyską i Mazowsze, aż po Kujawy, Warmię oraz Mazury, gdzie zaznaczy się silniejsza akumulacja wilgoci w całym pionowym profilu troposfery wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Strefy konwergencji wiatru dolnego będą również silniejsze i obejmą większy obszar, sprzyjając intensywnemu rozwojowi konwekcji.

Prawdopodobieństwo wystąpienia punktowych i na ogół krótkotrwałych, wolno poruszających się burz w woj. lubelskim ocenia się na 85% w czwartek.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

Wyładowania atmosferyczne za minioną dobę w kraju

Pierwszy upał możliwy już dziś, burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne opady gradu, ulewy i silny wiatr

(fot. lublin112.pl\blitzortung.org)

16 komentarzy

 1. Oby Bóg ukarał komunistów z PIS, PO, PSL czy SLD srogim uderzeniem pioruna, za swoje zbrodnie przeciwko Polsce i Polakom!

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Uprzejmie Szanownym wróżbitom, jasnowidzom i innym zapowiadaczom pogody, przypominam, że wczorajsze prognozy były typu: „o doopę potłuc”.
  Tak więc z dużą dozą nieufności przyjmuję i dzisiejsze plany burzowe.
  Jednak kierowany hasłem: „Przezorny zawsze ubezpieczony”, przygotowałem dyżurną gromnicę i obrazek jednej z wielu w Polsce matek boskich tzw. odgromową.
  W stosownym czasie rekwizyty zostaną umieszczone w oknie.

  • Nie, nie były o d… potłuc. Wystarczy sprawdzić radar wyładowań za wczorajszy dzień. Piszesz bzdury codziennie, te same, a nie jesteś w stanie myśleć i sprawdzić podstawowych rzeczy. Ośmieszasz sam siebie.

   • Dziadek ze Slamsowa

    Sprawdzać, jasnowidzów, marzycieli i szarlatanów od pogody nie mam zamiaru, a myśleć potrafię samodzielnie.
    Zaprawdę powiadam ci… 😆

   • Miałeś w gaciach wyładowania

 3. Przecież dzisiaj będzie chłodniej niż wczoraj 😀

  • Fajny nie za mądry komentarz. Jeszcze dzień się nie skończył, ale już wie, że będzie chłodniej hahahha specjalisto wczoraj było 23 dzisiaj jest prognozowane 27/30.
   Widać, że mało wiesz o pogodzie.

  • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

   @ja – przypominam adekwatne przysłowie: „Nie chwal dnia z rana, a Jarosława za życia” (czy jakoś tak). :mrgreen:

 4. Droga redakcjo proszę o informację od czy burze będą tak gwałtownie i niszczycielskie jak te zapowiedziane wczoraj. Bo chcemy w końcu wyjść z bunkra a trochę strach. Ewentualnie proszę o numer telefonu do wróżki z której usług korzystacie. Dziękuje pozdrawiam

  • Zalecamy śledzenie radarów pogodowych, bo widzimy, że wiele osób ma braki w pojmowaniu zjawisk atmosferycznych, zwłaszcza burz, które są lokalne…

   • Na radach nie wiele się działo w naszym kraju, w górach i na Słowacji były burze do Lubelszczyzny nawet się nie zbliżyly, więc chyba sam i słabo śledzicie, lokalnie też.

    • To chyba nie ten radar Pan śledził, bo w tekście na dole jest grafika, na której widać, gdzie wystąpiły wczoraj burze. A wystąpiły w kilku powiatach regionu.

 5. Kłąmstwo to grzech.

  • Jakie kłamstwo ?! Przecież to nie główny specjalista od kłamstw. pan Morawiecki pogodę planuje

Z kraju

Polityka i społeczeństwo