690 680 960

Liczba wykroczeń robi wrażenie. Policjanci podsumowali działania pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Policjanci z lubelskiego garnizonu ujawnili 2350 wykroczeń drogowych w trakcie działań pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Specjalnym nadzorem objęte zostały przede wszystkim przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie często dochodzi do łamania przepisów.

W trakcie wtorkowej akcji policji pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego mundurowi z drogówki zwracali głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Mundurowi obserwowali poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrach miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy. W trakcie działań wykorzystywano również drona.

Policjanci w ciągu jednego dnia ujawnili łącznie 312 wykroczeń kierujących pojazdami wobec pieszych i 34 wykroczenia wobec rowerzystów. W 830 przypadkach ujawnili z kolei przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych.

Jednak nie tylko zachowaniu kierujących pojazdami przyglądali się policjanci z drogówki. W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych kontrolowano również sposób zachowania samych pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy także często zapominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Łącznie na terenie województwa policjanci ujawnili 540 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 586 – przez rowerzystów.

(fot. Policja)

19 komentarzy

 1. No to prawie remis.

  • Chcesz powiedzieć, że rowerzyści wyprzedzają na pasach równie często jak kierujący samochodami? A piesi nie ustępują kierowcom pierwszeństwa równie często, jak kierowcy pieszym?
   Co Ty tutaj porównujesz? Jazdę rowerem po chodniku z omijaniem na pasach? Uważasz, że to jest samo?

   • Porównuje ilość wykroczeń a nie ich szkodliwość czy realne zagrożenie.
    Tyle w temacie.

  • Ciekawe czy, i jak, osobom pieszym lub rowerzystom ukaranym mandatami, wzroście składka OC ich auta?
   Bo tym, którzy popełniają wykroczenie kierując autem, ich OC po połowie roku z pewnością wzrośnie.

   Pojawia jest jeszcze jedna wątpliwość. Jeżeli ktoś popełnia wykroczenia jako pieszy, to czy kierując rowerem bądź samochodem porusza się zgodnie z prawem? I odwrotnie? Jeżeli ktoś łamie przepisy kierując samochodem, to czy poruszając się pieszo prawidłowo?
   A jak kierowca porusza się np. e-hulajnogą? Też mu się wtedy spieszy i pędzi chodnikiem 20km/h?

 2. Ale hajs

 3. A co z cyklistami wjeżdżający na przejście dla pieszych? A co ze snartfonowymi zombii?

  • Oni nikogo nie zabija, a ty w swojej puszce tak 🙂

   • Chodnikowi rowerzyści na PdP nikogo z całą pewnością nie zabiją. Problem w tym, że zabijają na chodnikach pieszych. Nie są to jakieś olbrzymie liczby (kilka osób rocznie) – ale zawsze.
    Choć niemal zawsze bronię rowerzystów (z podobnych powodów, które podałeś), to z jazdą rowerem po chodnikach (i co za tym idzie PdP) zawsze się sprzeciwiam i uważam, ze powinno to być mandatowane. Miejsce pojazdu jest na jezdni, a nie na chodniku.

  • Policjant, każdego jadącego po chodniku, powinien zatrzymać i ukarać mandatem za jazdę po chodniku, zanim ten dojedzie do PdP. Tylko nie wiem, dlaczego tylko o cyklistach piszesz? Wg Ciebie samochodem można jeździć po chodniku czy PdP, a rower należy przeprowadzić?
   Co do drugiego pytania. Za pewne nic. Pojechali przez nikogo niepokojeni dalej. Jeżeli miał przyciemnianą szybę, to na pewno.

  • „A co ze snartfonowymi zombii?” – dzisiaj o nich poczytamy. Nie ma dnia bez kilku najechań na poprzedzający pojazd. Przed skrzyżowaniem. Przez PdP. Ale także w każdym innym miejscu także.

  • zombi smartfonowych zdecydowanie więcej siedzi za kierownicą samochodów, tylko są mniej widoczni, ale jak patrzysz na kierowcę który ma spuszczony wzrok to wiadomo że na telefon, a przy uchu to widać od razu tylko jakoś policja ślepa

 4. czyli mamy 1176 wykroczeń aut do 1126 wykroczeń świętych krów, co zawsze są pokrzywdzeni. ups prawda jest trochu inna. ale dalej będą głębić kierowców a buraczarzy co nie potrafią poprawnie przejść przez przejście będą wychwalać.
  czytaj polska DOBRA ZMIANA NOWY ŁAD. gdzie na drodze ma każdy pierwszeństwo przed autem, w sumie jak sama nazwa mówi jezdnia. czyli wszyscy jadą a auta na końcu XD

  • To akurat jest dobra zmiana, tylko buractwo za kierownicą mając się za silniejszych nie chce przestrzegać przepisów z powody własnej wygody. ALE to już BYŁO i nie wróci….

 5. Byli i w Bychawie ganiali rolników aż im filcy pospadali 😂😂😂😂😂

 6. I bardzo dobrze, bardzo wielu „kierowców” uwielbia wyprzedzac na przejsciach. Powinno im sie konfiskowac samochody 🙂

 7. Jeżeli jest przyzwolenie na jeżdżenie rowerami po chodnikach – to jak Policja może za to karać? To tak jakby policja zaczęła karać za niezatrzymywanie się na zielonej strzałce, albo za parkowanie busem na chodniku.
  Wszystko to są wykroczenia, a jednak policja przymyka na to oko i nie słyszałem jeszcze o tym, by ktoś dostał za to mandat.

 8. Sukces policji … toż to szok. A kiedy eliminacja z ruchu samochodów i motocykli ze strzelającymi wydechami. Wystarczy posłuchać na ulicy a policja sobie jedzie za takim … i nic. To jak przeszli badania laryngologiczne ?

 9. Strach pomyśleć co by było gdyby NIE tylko raz się wzięli do roboty…

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…