Środa, 19 marca 202519/03/2025
690 680 960
690 680 960

Liczba wykroczeń robi wrażenie. Policjanci podsumowali działania pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Policjanci z lubelskiego garnizonu ujawnili 2350 wykroczeń drogowych w trakcie działań pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Specjalnym nadzorem objęte zostały przede wszystkim przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie często dochodzi do łamania przepisów.

W trakcie wtorkowej akcji policji pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego mundurowi z drogówki zwracali głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Mundurowi obserwowali poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrach miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy. W trakcie działań wykorzystywano również drona.

Policjanci w ciągu jednego dnia ujawnili łącznie 312 wykroczeń kierujących pojazdami wobec pieszych i 34 wykroczenia wobec rowerzystów. W 830 przypadkach ujawnili z kolei przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych.

Jednak nie tylko zachowaniu kierujących pojazdami przyglądali się policjanci z drogówki. W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych kontrolowano również sposób zachowania samych pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy także często zapominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Łącznie na terenie województwa policjanci ujawnili 540 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 586 – przez rowerzystów.

(fot. Policja)

19 komentarzy

  1. No to prawie remis.

    • Ocena: 0

      Chcesz powiedzieć, że rowerzyści wyprzedzają na pasach równie często jak kierujący samochodami? A piesi nie ustępują kierowcom pierwszeństwa równie często, jak kierowcy pieszym?
      Co Ty tutaj porównujesz? Jazdę rowerem po chodniku z omijaniem na pasach? Uważasz, że to jest samo?

      • Porównuje ilość wykroczeń a nie ich szkodliwość czy realne zagrożenie.
        Tyle w temacie.

    • Ocena: 0

      Ciekawe czy, i jak, osobom pieszym lub rowerzystom ukaranym mandatami, wzroście składka OC ich auta?
      Bo tym, którzy popełniają wykroczenie kierując autem, ich OC po połowie roku z pewnością wzrośnie.

      Pojawia jest jeszcze jedna wątpliwość. Jeżeli ktoś popełnia wykroczenia jako pieszy, to czy kierując rowerem bądź samochodem porusza się zgodnie z prawem? I odwrotnie? Jeżeli ktoś łamie przepisy kierując samochodem, to czy poruszając się pieszo prawidłowo?
      A jak kierowca porusza się np. e-hulajnogą? Też mu się wtedy spieszy i pędzi chodnikiem 20km/h?

  2. Ocena: 0

    Ale hajs

  3. A co z cyklistami wjeżdżający na przejście dla pieszych? A co ze snartfonowymi zombii?

    • Ocena: 0

      Oni nikogo nie zabija, a ty w swojej puszce tak 🙂

      • Ocena: 0

        Chodnikowi rowerzyści na PdP nikogo z całą pewnością nie zabiją. Problem w tym, że zabijają na chodnikach pieszych. Nie są to jakieś olbrzymie liczby (kilka osób rocznie) – ale zawsze.
        Choć niemal zawsze bronię rowerzystów (z podobnych powodów, które podałeś), to z jazdą rowerem po chodnikach (i co za tym idzie PdP) zawsze się sprzeciwiam i uważam, ze powinno to być mandatowane. Miejsce pojazdu jest na jezdni, a nie na chodniku.

    • Ocena: 0

      Policjant, każdego jadącego po chodniku, powinien zatrzymać i ukarać mandatem za jazdę po chodniku, zanim ten dojedzie do PdP. Tylko nie wiem, dlaczego tylko o cyklistach piszesz? Wg Ciebie samochodem można jeździć po chodniku czy PdP, a rower należy przeprowadzić?
      Co do drugiego pytania. Za pewne nic. Pojechali przez nikogo niepokojeni dalej. Jeżeli miał przyciemnianą szybę, to na pewno.

    • Ocena: 0

      „A co ze snartfonowymi zombii?” – dzisiaj o nich poczytamy. Nie ma dnia bez kilku najechań na poprzedzający pojazd. Przed skrzyżowaniem. Przez PdP. Ale także w każdym innym miejscu także.

    • zombi smartfonowych zdecydowanie więcej siedzi za kierownicą samochodów, tylko są mniej widoczni, ale jak patrzysz na kierowcę który ma spuszczony wzrok to wiadomo że na telefon, a przy uchu to widać od razu tylko jakoś policja ślepa

  4. Ocena: 0

    czyli mamy 1176 wykroczeń aut do 1126 wykroczeń świętych krów, co zawsze są pokrzywdzeni. ups prawda jest trochu inna. ale dalej będą głębić kierowców a buraczarzy co nie potrafią poprawnie przejść przez przejście będą wychwalać.
    czytaj polska DOBRA ZMIANA NOWY ŁAD. gdzie na drodze ma każdy pierwszeństwo przed autem, w sumie jak sama nazwa mówi jezdnia. czyli wszyscy jadą a auta na końcu XD

    • To akurat jest dobra zmiana, tylko buractwo za kierownicą mając się za silniejszych nie chce przestrzegać przepisów z powody własnej wygody. ALE to już BYŁO i nie wróci….

  5. Ocena: 0

    Byli i w Bychawie ganiali rolników aż im filcy pospadali ?????

  6. Ocena: 0

    I bardzo dobrze, bardzo wielu „kierowców” uwielbia wyprzedzac na przejsciach. Powinno im sie konfiskowac samochody 🙂

  7. Ocena: 0

    Jeżeli jest przyzwolenie na jeżdżenie rowerami po chodnikach – to jak Policja może za to karać? To tak jakby policja zaczęła karać za niezatrzymywanie się na zielonej strzałce, albo za parkowanie busem na chodniku.
    Wszystko to są wykroczenia, a jednak policja przymyka na to oko i nie słyszałem jeszcze o tym, by ktoś dostał za to mandat.

  8. Sukces policji … toż to szok. A kiedy eliminacja z ruchu samochodów i motocykli ze strzelającymi wydechami. Wystarczy posłuchać na ulicy a policja sobie jedzie za takim … i nic. To jak przeszli badania laryngologiczne ?

  9. Ocena: 0

    Strach pomyśleć co by było gdyby NIE tylko raz się wzięli do roboty…

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia