Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsze parafie podejmują decyzje o odstąpieniu od roznoszenia opłatka. Podobnie może być z kolędą

Księża niebawem muszą podjąć decyzję jak w tym roku w ich parafiach będzie wyglądało dostarczanie wiernym opłatków. Z kolei diecezje wypowiedzą się na temat wizyt duszpasterskich.

Choć do świąt Bożego narodzenia pozostało jeszcze 2,5 miesiąca, poszczególne parafie już prowadzą przygotowania do tego szczególnego w kościele katolickim okresu. W tym roku wiadomo już, że z powodu pandemii posługa duchownych będzie się różniła od tej, jaka była w latach ubiegłych. Niedawno diecezja katowicka poinformowała, iż tegoroczna kolęda się nie odbędzie. Do wizyt duszpasterskich w domach parafian kapłan jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, jednak postanowiono zrobić odstępstwo. Duchowni udadzą się tylko do osób, które wcześniej ich zaproszą, jak również pobłogosławią nowe domy.

W naszym regionie decyzje co do wizyt duszpasterskich mają zostać podjęte do połowy listopada. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Wcześniej jednak tradycyjne roznoszony jest opłatek. W tym przypadku pierwsze parafie postanawiają, że będzie on dostępny jedynie w kościele.

Takie rozwiązanie przyjęto właśnie m.in. w parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Krańcowej w Lublinie. W kościele od poniedziałku 12 października zostaną wystawione opłatki i biała puszka, do której wierni będą składać ofiary ze swoim podpisem i adresem. Jeżeli chodzi o osoby chore, lub te, które nie wychodzą z domów, na złożoną wcześniej prośbę opłatek zostanie im dostarczony. Opłatki będzie można nabywać jedynie w czasie nabożeństw.

(fot. pixabay)

39 komentarzy

 1. płaskoziemcy mogli by roznieść opłatek w ten sposób nieś pomoc starszym i potrzebującym.
  ich przecież covid nie zaraża.

 2. zamilcz antypolski PIsuarze dość już namieszaliście w tym kraju

 3. BARDZO DOBRZE. Jeszcze żeby dali sobie spokój z tym łazeniem po domach po kolędzie. Bo to tylko wyciąganie pieniędzy.

  • Jeśli nie zaprosisz to w czym masz problem lewaku? Ksiądz to nie komornik. Taka twoja lewacka demokracja, że sąsiedzi mogą mieć inne zdanie? Ja zawsze zapraszam a i grosza już wielokrotnie opodatkowanego nie skąpię i ch.j wam do tego.

 4. Ten cały covid to ściema. Dziś polscy biskupi obradowali w kupie i bez żadnych maseczek i co? I nic! Bo nie ma żadnego covida.

 5. To i po choinkę nie pojadę, karp i 0,5l albo i ze trzy takie bo szwagier przyjedzie. Wszystko się w..niemało. 🙂

 6. „zostaną wystawione opłatki i biała puszka, do której wierni będą składać ofiary ze swoim podpisem i adresem”
  A po cholerę ten podpis i adres?

 7. Powinno to się zrezygnować ze św.Komunii w trakcie Mszy. Poprzez dotykanie ust wiernych można roznieść to cudo. Narażanie siebie i innych. Poza tym, jak jest informacja że przed Ołtarzem Komunia do ręki to powinno tak być, a niestety nie jest.

 8. Czy zbadano już ile czasu koronawirus żyje na „ciele” Chrystusa ?
  Pytam bo jakby wafelki wrzucili do skrzynek na listy teraz, to już uwolnione od koronawirusa przez czas, mogłyby by być bezpiecznie zżarte w święta

 9. Po co Sybir tym zaśmiecać? To gatunek wymierający, który wkrótce można będzie podziwiać tylko w ZOO.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo