Pięć osób zatrzymanych w związku ze śledztwem dotyczącym obrotu fałszywymi fakturami VAT (wideo, zdjęcia)

Policjanci z Lublina zatrzymali pięć osób do sprawy obrotu fałszywymi fakturami VAT na kwotę blisko 60 mln złotych. „Puste” faktury dotyczyły głównie usług budowlanych, które nigdy nie zostały wykonane.

Policjanci prowadzili śledztwo w tej sprawie od marca 2018 roku i zostało wszczęte na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie.

Śledczy ustalili, że grupa grupa lubelskich przedsiębiorców z branży budowlanej w okresie od stycznia 2015 roku do sierpnia 2018 roku zapisała w księgowości swoich firm 771 faktur VAT o łącznej wartości blisko 60 mln złotych, zawierających ponad 11 mln złotych zwrotu należnego podatku VAT.

Dokumenty dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług budowlanych oraz towarów na rzecz różnych podmiotów z całego kraju, które nigdy nie zostały zrealizowane. Wszystkie transakcje były fikcyjne. W miniony wtorek policjanci weszli do mieszkań osób zaangażowanych w ten proceder. Łącznie zatrzymano pięć osób w wieku od 31 do 54 lat. Podczas przeszukań funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli dyski twarde, laptopy, faktury, kilkanaście pieczątek z danymi różnych firm, telefony komórkowe, karty SIM oraz drogie zegarki.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszały zarzuty związane wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec dwóch podejrzanych w wieku 31 i 52 lat prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach 10 i 20 tys. złotych. Dzisiaj sąd zdecyduje o tymczasowym areszcie wobec dwóch 54-latków i 46-letniej kobiety. Na poczet przyszłej kary dokonano ustalenia składników majątkowych podlegających zajęciu w kwocie 1,2 mln złotych.

Za wystawianie sfałszowanych faktur zawierających kwotę należności ogółem większą niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo uczynienie sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

(fot. wideo Policja Lublin)

Zobacz również

18 komentarzy

  1. komórka bez internetu by nie mogli namierzyć

  2. Hehe przekręt na 11 baniek a oni zabezpieczają 30tys zł i niewiele ponad banke Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

    Zakładając że posiedzą po 5 lat to i tak wyjdą na swoje. Jak kraść to miliony. Odsiadkę wkalkulowali w koszty. Bo przeliczyli ze legalnie zarobią 10mln w 20lat. A tak zarobili w 3. Potem w ciepełku na państwowym wikcie 5lat na wakacje, wychodzą i można balować albo inwestować w coś nowego.

  3. A mozna wziasc zakladnikow z rodziny jak starozytnego Rzymu,,,,,nie oddadza ukradzionych,to……

  4. Czyn był popełniany przed zmianami w wymiarze kar za przestępstwa skarbowe. Górna granica wymiaru kary będzie dużo niższa niż przytoczona w artukule

  5. A PiSowskie firmy, nadal mają się dobrze 😀

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!