Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Piątek z rozwojem kolejnych burz. Będzie ich mniej, mogą powodować zalania

Po dynamicznym czwartku w pogodzie, piątek przyniesie kolejne zjawiska burzowe. Będzie ich jednak mniej i powinny charakteryzować się mniejszą gwałtownością, nie można wykluczyć podtopień.

W piątek wschodnia połowa kraju pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Zaznaczy się tu też front chłodny związany z niżem „BERNHARD” znad Półwyspu Skandynawskiego, za którym napływać ma chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Warunki panujące w piątek będą mniej korzystne do powstania burz niż te, które wystąpiły w czwartek na obszarze Polski. Modele numeryczne prognozują słabą, umiarkowaną niestabilność, co w środowisku bez istotnie podwyższonego przepływu mas powietrza i uskoków wiatru prowadzić ma do rozwoju pojedynczych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych w formie klastrów burzowych, jakie będą słabo zorganizowane.

Największe ryzyko burz będzie dziś na Roztoczu. Do tworzenia się chmur Cumulonimbus na tym obszarze kluczowa okaże się też specyfika terenu. Pierwsze burze uformować mają się już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie dziś na popołudnie.

Oprócz południowej części regionu zjawiska pochodzenia konwekcyjnego prawdopodobne są w powiatach wschodnich Lubelszczyzny. Lokalnych burz jednak nie można wykluczyć poza tym obszarem. Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz mają być ponownie ulewne opady deszczu w wysokości od 5 mm do 40 mm, punktowo prowadząc do zalań. Prawdopodobne są także opady gradu o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm i silniejsze porywy wiatru od 50 km/h do 70 km/h.

Ponownie jak w czwartek, warunki panujące w troposferze sprzyjać mogą tworzeniu się zalążków trąb powietrznych, ale nie można wykluczyć nawet w pełni wykształconej trąby lądowej o krótkim czasie trwania i niewielkiej sile. Konwekcja i burze zaczną tracić na intensywności pod wieczór. Na termometrach w regionie zobaczymy dziś od 17°C do 21°C.

Wygląda na to, że w sobotę również nie odpoczniemy od burz. Wiele wskazuje, że pod koniec maja ponownie napłynie do nas bardziej wilgotna i niestabilna masa powietrza, w której z powodzeniem tworzyć będą się lokalne, gwałtowne burze.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie burz i opadów w piątek

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Czy HERBALIFE niszczy wątrobę?

    Dopiero wszyscy narzekali że sucho A teraz że za mokro …powodzie

  2. to wszystko wina PISu

Z kraju