Partia Razem i lubelski KOD będą protestować przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym

W piątek w Lublinie o godzinie 18 planowany jest protest pod biurami Prawa i Sprawiedliwości przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. Swój udział zapowiedział lubelski okręg Partii Razem oraz KOD.

W piątek o godzinie 18, pod biurami Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Królewskiej w Lublinie odbędzie się protest przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. W sobotę natomiast m.in. Partia Razem organizuje protest w Warszawie, pod Pałacem Prezydenckim.

– Jesteśmy oburzeni projektem ustawy złożonym przez partię rządzącą – jest to faktyczna likwidacja Sądu Najwyższego, poprzez usunięcie ze stanowisk jego obecnego składu i zastąpienie go składem z politycznego nadania. Reforma ta godzi w niezależność sądownictwa, jedną z podstawowych wartości państwa prawa. Niezawisłość Sądu Najwyższego jest między innymi gwarancją wolnych wyborów, jako iż decyduje on o ważności głosowania. Rządzący postanowili nas tej gwarancji pozbawić, zadając przy tym jeszcze jeden cios już krwawiącej polskiej demokracji – informują członkowie Partii Razem.

Jak informują ugrupowania organizacji opozycyjnych niepokojącym punktem reformy jest plan powołania tzw. Izby Dyscyplinarnej, której członkowie jednoosobowo mieliby rozstrzygać sprawy dyscyplinarne innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Lojalność tej grupy miałyby zapewniać nieprzyzwoicie wysokie wynagrodzenia, sięgające 25 tys. zł miesięcznie. Izba ta stałaby się narzędziem represji, mającym trzymać w ryzach wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości.

– Nasza partia nie uważa co prawda, że polski system sądowniczy działa bez zarzutu, jednak zmiany wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość mogą jedynie pogorszyć ten stan. Tak głębokie reformy powinny być poddane szerokiej, ogólnopolskiej dyskusji, rządzący tymczasem próbują przepchnąć je kolanem przez kolejne szczeble prawodawstwa. Pomysły PiS na reformę wymiaru sprawiedliwości wydają się kompletnie oderwane od rzeczywistości – opieszałość sądów próbuje się zwalczać przez wymianę kadr, a brak zaufania do sędziów przez ich ręczne sterowanie. Przypomina to próbę gaszenia ogniska przez polewanie go benzyną. Mamy nadzieję, iż społeczny sprzeciw przekona rządzących do rezygnacji z upartyjnienia polskiego sądownictwa – czytamy w liście przesłanym do naszej redakcji.

Partia Razem wystosowała do Prezydenta RP list otwarty, w którym apeluje do głowy państwa o interwencję w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do Sejmu wnieśli posłowie i posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

– Nikomu w Polsce dziś nie może być obojętne, że wszystkie polskie sądy będą podporządkowane jednemu człowiekowi i posłuszne wobec rządu. To oznacza koniec niezawisłości sądów i trójpodziału władzy w Polsce. W każdej sprawie, w której stroną konfliktu będzie rząd, członek rządzącej partii, jego znajomy czy ktoś z jego rodziny, Polacy nie będą mieli szans na sprawiedliwy proces. To dotyczy każdego z nas. Dlatego wzywamy wszystkich lublinian do udziału w dzisiejszej demonstracji oraz w wielkiej akcji protestacyjnej w najbliższą niedzielę w Warszawie – wyjaśnia Adam Kalbarczyk z lubelskiego KOD-u.

2017-07-14 09:50:09
(fot. Darwinek CC BY-SA 3.0 Wikipedia- Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie)

Zobacz również

50 komentarzy

 1. tak, a w pisie sami wielcy patrioci:
  – Piotrowicz (prokurator PZPR),
  – Przyłębski (TW Wolfgang),
  – sędzia z pis Cioch (członek PZPR),
  – Jasiński prezes Orlenu obecnie (członek PZPR),
  – A. Kryże (członek PZPR),
  – Wolski z TVPis 2 (członek PZPR i redaktor propagandowego czaspisma PRL),
  – bard PISu Pietrzak (członek PZPR),
  – prof. Kik (członek PZPR)

  Sami wielcy patrioci i wybitni działacze antykomunistyczni, więc zamiast pieprzyć o bolszewikach z kodu czy czegokolwiek innego spójrz kogo popierasz trollu

  • takie byly czasy, ze zeby cos osiagnac, czy nawet dostac talon na samochod, trzeba bylo sie zapisac do partii. to ze ktos byl czlonkiem PZPR jeszcze o niczym nie swiadczy, wiekszosc takich czlonkow nie robila nikomu zadnych problemow, wszystko zalezy od czlowieka, a menda zawsze bedzie menda w kazdych czasach

   ja tam nie mowie ze PRL to bylo cos dobrego, bo oczywiscie ze to byl chory ustroj, ale to co jest teraz to tez nie jest zadna demokracja czy wolny rynek, to jest tak samo gospodarka centralnie sterowana tyle ze nie z Moskwy tylko z brukseli, a Pis wcale nie jest swietny, ale przynajmniej nie jest na uslugach szwabow jak PO, a to i tak juz duzo

   • Nie, nie trzeba było. A ostatecznie można było (jak zdecydowana większość społeczeństwa) nie mieć samochodu czy cierpieć na niższych stanowiskach, jak Ci, którzy postanowili postępować zgodnie z sumieniem. Wybór jest zawsze, to tylko wymówki się zmieniają.

 2. Ja się cieszę z tej ustawy. W końcu przestaną swięte krowy robić co im się podoba. Bezkarni i bez odpowiedzialności…. W końcu będą sprawiedliwe wyroki.

  • napewno będą sprawiedliwe dla wszystkich ???????? wiesz kto będzie wybieral sedziow dla nich będą sprawiedliwe

   • a teraz są? czemu nie protestowałeś jak poprzednie rządy wpychały tam swoich kolesi i robili co chcieli

  • Droga Jagódko!

   Wyobraź sobie, że w twoje auto wjeżdża kolumna Macierewicza. Pojawia się policja od Błaszczaka, prokurator od Ziobry, który cię oskarża. A potem sędzia podległy Ziobro cię skazuje. A to że jesteś niewinna nie ma naprawdę żadnego znaczenia. Jak za PRL. Amen.

 3. jestem w stanie zrozumieć,ze ktoś nie trawi Pisu czy Ziobry,ale jak można nie chcieć zmian w sądownictwie skoro mamy same afery od lat.Sędziów złodziei,chorzy ludzie za kradzież batonika czy surówki siedzą w więzieniach a gangsterzy chodzą na wolności i jeszcze dostają odszkodowania.To musi się skończyć

  • Ale oni nie chcą takich zmian, tylko wsadzić swoich ludzi do władz sądowniczych. W kwestiach o których piszesz nic się nie zmieni.

   • jezus,nie do końca będą sobie wsadzać kogo będą chcieli.Kandydatów rekomendować będą rady prawnicze.Radzę doczytać a nie powtarzać puste hasła bo oderwanych od koryta polityków.

    • To płatny trol. Pisze co mu każą. Cały czas jedna i ta sama wyuczona narracja. Sam tego nie ogarnia.

     • Dokładnie. Ostatni POwski szaniec prawie zdobyty przez PiSowców i stąd ten kwik, bo lodów nie będą mogli kręcić jak dotychczas, sędziowie nie będą mogli robić „darmowych zakupów” i sama klika sędziowska nie będzie mogła się „osądzić” czyli uniewinnić, dlatego tak ich to boli

    • Nie mogą wsadzać tych co by sobie chcieli. Wsadzą tych których wskaże Ziobro i Kaczyński.

 4. a co robią emerytowani policjanci którzy chcą się sądzić o swoje emerytury za służbę dla Polski a które odbiera im PIS

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021