690 680 960

Państwowa Straż Rybacka ma jeszcze skuteczniej zwalczać kłusownictwo. Pomogą w tym nowe samochody (zdjęcia)

Aby skutecznie zwalczać kłusownictwo, strażnicy rybaccy muszą sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Dzisiaj otrzymali nowe samochody. Jak sami przyznają, właśnie zbliża się wytężony okres ich pracy.

W czwartek przed budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego miało miejsce uroczyste przekazanie nowych pojazdów dla Państwowej Straży Rybackiej. Cztery samochody marki Mitsubishi pomogą w sprawnym przemieszczaniu się po województwie lubelskim, które to jest terenem działania strażników. Każdego roku zatrzymują oni ok. 20-30 kłusowników, a sprawne pojazdy są ich podstawowym narzędziem pracy. Zwłaszcza, że nadchodzi okres, w którym wzrasta liczba nielegalnego połowu ryb.

Samochody trafiły do posterunków terenowych Państwowej Straży Rybackiej w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu. Ich komendanci otrzymali kluczyki do pojazdów z rąk wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka. W wydarzeniu wzięła udział również dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Barbara Wróbel. Auta poświęcił kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, duszpasterz pracowników urzędów i instytucji państwowych i samorządowych ks. Krzysztof Kwiatkowski.

Jak wyjaśniali strażnicy, jesień to okres intensywnego żerowania ryb drapieżnych przed nadchodzącą zimą. Dlatego też wzrasta aktywność kłusowników, gdyż to właśnie tego typu ryby są przez nich najbardziej pożądane. Później nadchodzi okres świąt Bożego Narodzenia, gdzie ryby nie może zabraknąć na wigilijnym stole, więc niektórzy starają się ją zdobyć w sposób nielegalny.

– Naszymi głównymi zadaniami jest egzekwowanie przepisów zapisanych w ustawie o rybactwie śródlądowym, czyli kontrola wędkujących, kontrola wprowadzanych do obiegu, do sprzedaży ryb pod kątem pochodzenia, legalności ich pozyskania oraz zatrzymywanie i walka z szeroko pojętym kłusownictwem. Nowe samochody przyczynią się do zwiększenia efektywności kontroli przeprowadzanych przez patrole Państwowej Straży Rybackiej w celu egzekwowania przepisów regulujących zasady i warunki połowu ryb w wodach śródlądowych województwa lubelskiego oraz ich ochrony przed działaniem niezgodnym z prawem – mówił komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie Marcin Montusiewicz.

Jak podkreślał wicewojewoda Robert Gmitruczuk, pozyskanie nowych pojazdów to zasługa m.in. samych strażników. Dwa lata temu komendant Marcin Montusiewicz oświadczył, że wspólnie z dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa postarają się zdobyć środki na zakup nowych pojazdów. Przyniosło to skutek, gdyż z unijnych funduszy uzyskano na ten cel blisko pół miliona złotych.

Obecnie na terenie województwa lubelskiego pracuje 21 strażników rybackich. W naszym regionie zlokalizowane są ich cztery posterunki terenowe, w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

(fot. lublin112.pl)

47 komentarzy

  1. Zlikwidować ten chory twór jak pzw jak najszybciej.

  2. hmmm policja nowe samochody straż miejska nowe samochody PZW nowe samochody, tylko karetek nam nie trzeba XD w sumie fakt te 3 wyżej wymienione organizacje zarobią a nie tak jak pogotowie.

  3. *personalnie

  4. duster 4×4 by nie wystarczył czy panda 4×4 ? kasę się ma a efektów żadnych o znikomej szkodliwości społecznej

Kursy walut

  • USD 4.33zł -0.5%
  • GBP 5.3242zł -0.23%
  • EUR 4.6816zł -0.09%
  • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas