Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Składowisko rakotwórczego azbestu na gminnym placu. Obok bawią się dzieci, interweniowała policja (zdjęcia)

Na należącym do gminy placu pojawiło się ok. 20 ton azbestu. Zgodę na czasowe jego składowanie, wydali urzędnicy. Teren miał być jednak zabezpieczony, jest zupełnie inaczej.

W Ciechankach koło Łęcznej, na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, powstało składowisko azbestu. Jakby tego było mało, teren jest w żaden sposób niezabezpieczony. Co więcej, o wszystkim wiedzą władze gminy, gdyż urzędnicy… sami wydali na to zgodę.

O wszystkim zaalarmował nas jeden z mieszkańców, który natknął się na ustawione na dawnym placu buraczanym palety poowijane czarną folią. Kiedy podszedł bliżej dostrzegł, że znajduje się na nich eternit. Obok zaś bawiły się dzieci.

– Leży tego ze 20 ton, dzieci się tu bawią, nie jest to w żaden sposób zabezpieczone. Nie ma oznakowania, żadnych taśm, nie ma nic. To przecież jest materiał niebezpieczny, do którego nie powinny mieć dostępu osoby postronne – wyjaśnia pan Damian.

Jak ustaliliśmy, teren należy do gminy Puchaczów. Urzędnicy wiedzą o składowisku, gdyż sami wydali na nie zgodę. W okolicznych miejscowościach prowadzona jest bowiem akcja usuwania eternitu z dachów, wykonawca tych prac miał jednak zadbać o bezpieczeństwo i plac zabezpieczyć.

– Jestem zszokowany tym co tu się dzieje. Niby eternit jest owinięty folią stretch, jednak jest ona porozrywana, deszcz pada, to wszystko wsiąka w glebę. Powinny być na tym czerwone naklejki z literą A, gdyż jest to odpad niebezpieczny. A to się wala po całym placu, obok leżą puszki po piwie, a więc ludzie się tu gromadzą – dodaje pan Damian.

Jak nam przekazano, gmina zajęła się sprawą i niebawem azbest zostanie z tego miejsca zabrany i wywieziony do utylizacji. Na miejscu interweniowała też policja, która ustala, czy nie doszło do złamania przepisów.

(fot. nadesłane – Damian)

16 komentarzy

 1. Deszcz jest sprzymierzeńcem w tym wypadku. Suche powietrze i połamane płyty są niebezpieczne. Gdy się pyli wtedy włókna respibalne atakują płuca. Podczas deszczu te płyty nie są groźne, gdy się ich nie łamie.

 2. Pan Damian niech melisy łyknie. Ile tego eternitu jeszcze na dachach jest i nigdzie nie widziałem czerwonej literki a. No i co zrobisz? Nic nie zrobisz panie Damianie. A taka ciekawostka panie Damianie- są w użyciu jeszcze rury wodociągowe które zrobione sa z dodatkiem eternity.

  • jak podają badania naukowe, woda z wodociągów wykonanych z rur azbestowych ma najlepsze parametry pod względem jakościowym. azbest jest naturalnym surowcem, jednak jego obróbka jest bardzo ciężka ze względu na ten pył, który jest rakotwórczy. sam azbest, jeżeli się nie pyli nie jest niebezpieczny. ludzie, boicie się azbestu bo tak media mówią. A może warto zajrzeć do książek i artykułów naukowych na ten temat.

   • Ludzie to łykną wszystko co media podadzą…a ten cały cyrk z wymianą dachów ze względu na azbest to czysty biznes a nie dbanie o zdrowie ludzi no ale wystarczy krzyknać” rakotwórczy ” lub pandemia? i nie trzeba Gebelsa zeby oglupić naród propagandą..w wodociągach jest jeszcze sporo rur azbestowych i co z tym faktem?

 3. Eternit jest groźny gdy jest cięty,łamany.

 4. Mokry eternit nie jest szkodliwy

 5. 40 lat lub więcej tego typu pokrycia dachowe były w powszechnym użytkowaniu i raptem jest silnie niebezpieczny…podkreslę ze zapewne osoba która narobiła alarmu weźmie swoje dzieci pojedzie na wieś do dziadków gdzie wszystkie budynki od stodoły po budynki gospodarcze są pokryte tym materiałem ..ciekawe czy doniesie na dziadków?

  • Dodam że eternit jak kto już wspomniał jest wówczas niebezpieczny jak jest cięty i pyli.Wówczas dostaje się do płuc i azbest w nim zawarty powoduje w dłuższym okresie czasu (czyli np po 20 latach wdychania takiego pyłu? choroby nowotworowe) a taki tam leżący na placu i w dodatku mokry nie stanowi zagrożenia dla otoczenia

   • dodam że jeśli podczas cięcia azbestu pracownicy maja maski z odpowiednimi filtrami to NIC IM NIE GROZI…!
    Po prostu TV wypala ludziom mózgi…!!!! Społeczeństwo zatraca zdolność logicznego myślenia a o jakiejkolwiek wiedzy szkoda nawet gadać!!!
    Ale taka ciemna masa jest plastyczna i łatwo się ją kształtuje do własnych potrzeb…
    Zgodnie ze starą jak cywilizacja zasadą stosowaną przez szamanów i wodzów: „wystraszyć ciemny lud wystraszyć a zrobi wszystko co mu się każe a i datków nie będzie szczędzić na odczynienie i ofiary na łaskę bogów…”
    i o to chodzi rządzącym…

  • ..czyli jest tyle szkodliwy co kostka brukowa na placu zabaw?

 6. Jakby Pan Damian uważał na lekcjach chyba już w szkole podstawowej to by wiedział kiedy i w jakich warunkach azbest zawarty w eter nucie jest szkodliwy i ile trzeba ekspozycji na jego działanie żeby doszlo do powikłań ewentualnie nowotworu. Ale co raz młodsze pokolenia są coraz głupsze i to się niestety pogłębi. Inna sprawa że redakcja nawet nie powinna tego publikować a jak już dać odnosnik to rzetelnego artykułu o azbescie i azbestozie. Podejrzewam że Pan Damian pije wodę z wodociągu który zawiera azbest i ma się dobrze zdrowotnie, bo jak intelektualnie to już wiemy.

 7. Tak to właśnie jest w tej demokracji że największe niedouki, tłumoki i półgłówki najwięcej mają do powiedzenia mają i hałasu robią. Dla prostaka azbest = rak, elektrownia atomowa=czarnobyl=rak, szczepionka to lekarstwo itd. Aż strach te niedouki do urny wyborczej wysłać…

  • demokracja: dwóch matołów przegłosuje jednego uczonego… wystarczy dać im na piwo…

 8. Po prostu postawili eternit w miejscu gdzie Pan Damian parkuje samochody i zaczęło przeszkadzać

 9. Pan Damian po Europie nie jeździ i na dachy nie patrzy.Wmówiono mu coś i tak powtarza.Swego czasu w Pl wprowadzano piece na olej opałowy, bo są bardziej eko, no i eko się skończyło???