Oszustwa internetowe w powiecie biłgorajskim. Mieszkańcy stracili tysiące złotych
09:50 15-05-2025 | Autor: redakcja

Dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego padło ofiarą przestępców działających w Internecie. W obu przypadkach sprawcy wykorzystali znane i coraz częściej stosowane metody manipulacji, które wprowadzają ofiary w błąd i prowadzą do utraty pieniędzy. Zarówno w przypadku inwestycji w waluty, jak i sprzedaży na portalu ogłoszeniowym, skutkiem działań oszustów była znaczna strata finansowa.
Fałszywa inwestycja w waluty
Pierwsza z ofiar to 61-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, który zainteresował się reklamą inwestycyjną wyświetloną na portalu społecznościowym. Zgodnie z instrukcjami zawartymi w reklamie, mężczyzna wypełnił formularz, podając swój numer telefonu. Następnie skontaktował się z nim rzekomy konsultant, który szczegółowo opisał sposób inwestowania oraz polecił przelać 1000 złotych na wskazane konto. W zamian obiecano mu bonus w wysokości 500 złotych za szybką decyzję.
Po pewnym czasie z mężczyzną skontaktował się kolejny oszust, podający się za doradcę finansowego. Ten zachęcał do dokonywania kolejnych, wyższych wpłat, a nawet sugerował zaciągnięcie kredytu. 61-latek postanowił zakończyć współpracę i wypłacić środki. Wówczas zadzwoniła do niego kobieta, która – rzekomo w ramach procedury weryfikacyjnej – zażądała podania loginu i hasła do konta. Kiedy mężczyzna odmówił, skontaktował się z nim inny oszust, przedstawiający się jako pracownik Komisji Nadzoru Finansowego. Twierdził, że do weryfikacji wystarczy jedynie kod BLIK. Mężczyzna nabrał podejrzeń i nie udostępnił żadnych danych, po czym zgłosił sprawę policji.
Utrata 4300 złotych przy sprzedaży gry
Drugi przypadek dotyczy 40-letniej kobiety, która padła ofiarą oszusta podczas sprzedaży gry komputerowej za pośrednictwem portalu OLX. Cena oferty wynosiła zaledwie 60 złotych. Niedługo po jej opublikowaniu, kobieta otrzymała wiadomość z rzekomego portalu, informującą o wpłynięciu środków na jej konto. Ku jej zaskoczeniu, zamiast oczekiwanej kwoty pojawiła się informacja o przelewie w wysokości 2400 złotych. W wiadomości znajdowała się prośba o zwrot nadpłaconej kwoty oraz link, który miał umożliwić realizację zwrotu.
Nieświadoma zagrożenia kobieta kliknęła w przesłany odnośnik i zgodnie z instrukcjami podała swoje dane oraz autoryzowała transakcję kodem BLIK. W ten sposób oszust wypłacił z jej konta 4300 złotych. Po zorientowaniu się, że padła ofiarą przestępstwa, natychmiast skontaktowała się z bankiem i złożyła zawiadomienie na policji.
Policja apeluje o ostrożność
Biłgorajska policja ponownie apeluje do mieszkańców o wzmożoną czujność podczas zawierania jakichkolwiek transakcji w internecie – zarówno zakupów, jak i sprzedaży czy inwestycji. Oszuści coraz częściej posługują się zaawansowanymi technikami manipulacyjnymi, aby uzyskać dostęp do naszych danych i środków finansowych.
Nigdy nie należy podawać danych logowania do bankowości internetowej, informacji z kart płatniczych czy kodów BLIK nieznajomym osobom. Linki przesyłane przez oszustów mogą do złudzenia przypominać legalne strony internetowe – przypominają funkcjonariusze.
Każda podejrzana sytuacja powinna zostać zgłoszona odpowiednim służbom. Tylko szybka reakcja może uchronić przed dalszymi stratami finansowymi.
Łatwo przyszło, łatwo poszło. A miał być łatwy zysk…
Wysyp powiatowych głąbów trwa