690 680 960

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dotyczące pomocy Lublina dla obywateli Ukrainy (wideo)

W sobotę po południu prezydent Lublina Krzysztof Żuk spotkał się z dziennikarzami i przekazał informacje dotyczące przygotowania Lublina do przyjęcia uchodźców. Jednocześnie podziękował mieszkańcom za to, że niosą pomoc obywatelom Ukrainy i dają im schronienie w swoich domach.

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dotyczące pomocy Lublina dla obywateli Ukrainy i sytuacji w mieście w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Szanowni Państwo,

Żadna osoba, która ucieka przed wojną i trafi do Lublina nie pozostała i nie pozostanie bez pomocy. Od kilku dni intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapewnić miejsca noclegowe i wszelkie niezbędne wsparcie wszystkim, którzy tu trafili.

Ostatnią noc spędziło w Lublinie ponad 100 osób narodowości ukraińskiej, wiemy, że kolejne są w drodze do nas. Jesteśmy przygotowani. Mamy wolne łóżka i dodatkową rezerwę gotową do uruchomienia w ciągu kilku godzin.

Sztab kryzysowy pracuje 24 h na dobę i w tym trybie będzie pracował jeszcze wiele kolejnych dni. Na bieżąco uzgadniamy niezbędne działania, możliwe scenariusze rozwoju sytuacji i podział zadań.

Zaangażowane są wszystkie służby miejskie, bezpieczeństwa, pomocy społecznej, oświaty, a także spółki, które natychmiast uruchamiają swoje zasoby, jak tylko pojawi się taka potrzeba. Na całodobowym dyżurze są pracownicy CIK, MOPR, Straż Miejska oraz wolontariusze.

To wyjątkowy, trudny czas, ale po raz kolejny Lublin pokazał swoje wielkie serce. Dziękuję Mieszkańcom naszego miasta za otwarcie drzwi swoich domów przed szukającymi schronienia Ukraińcami. Również do mojego domu już jedzie uciekająca przed wojną ukraińska rodzina z jednego z bombardowanych miast.

Dziękuję organizacjom pozarządowym, a w szczególności Stowarzyszeniu Homo Faber i Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza oraz wszystkim innym osobom i organizacjom działającym w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.

Dziękuję wszystkim osobom deklarującym pomoc materialną w postaci darów: żywności, wody, opatrunków, pościeli. Wszystko to należy przekazywać w ramach zbiórki PCK, magazyny PCK są otwarte przez cały weekend, do wieczora (przy ul. Puchacza). Na bieżąco współpracujemy z PCK i korzystamy z zasobów tej organizacji.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy.

Na dzisiaj funkcjonuje pięć obiektów noclegowych, kilka kolejnych jest w rezerwie, gotowych do uruchomienia. Działają tam zespoły pierwszego kontaktu. Osoby, które znajdują tam schronienie dostają wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową.

Zapewnienie wsparcia osobom uciekającym przed wojną to teraz nasze najistotniejsze zadanie.

Lubelska Straż Miejska i służby Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego stale monitorują drogi wjazdowe, parkingi i ulice, by w razie potrzeby udzielić pomocy osobom uciekającym z Ukrainy i skierować je do miejsca, w którym znajdą schronienie.

To zrozumiałe, że w obliczu sytuacji w Ukrainie wszyscy odczuwamy niepokój, ale zapewniam Państwa, że bezpieczeństwo Lublina nie jest zagrożone.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewodą Lubelskim i jego służbami odpowiadającymi w imieniu rządu za proces pomocy uchodźcom.

Z merami miast ukraińskich uzgadniamy możliwe formy wsparcia mieszkańców terenów objętych wojną. Te akcje będziemy realizować wspólnie z lubelskimi organizacjami pozarządowymi. Ustalamy konkretne działania i ich formy, żeby pomoc była adekwatna do potrzeb.

Potrzebna nam jest teraz ogromna międzyludzka solidarność.

Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

(fot. wideo lublin112.pl)

26 komentarzy

 1. Fajnie ze ludzie się jednoczą w obliczu wielkiej tragedii, to nasz sąsiad ktory ucieka przed wojną. Ludzie musimy sobie pomagać nigdy nie wiadomo czy my takiej pomocy pitrzebować nie będziemy, oby nie. Wyluzujcie z tym hejtem w komentarzach. Dzialajmy wspolnie!

 2. Miasto Lublin powinno w trybie natychmiastowym rozwiązać współpracę i usunąć z listy miast partnerskich białoruski Brześć i rosyjki Omsk.

 3. Panie Żuk,a z pana partii,którzy tak chętnie biegali po granicy jakiś czas temu ze spiworem… czemu teraz nie biegają? Nie chcecie ich wziąc pod swoje skrzydła?

 4. Panie Żuk, a co by było gdybyśmy przyjmowali tamtych,których chcieliście? Chłopie, nie masz wstydu ani honoru! Jesteś chorągiewką na wietrze- masz nadzieję,że jeszcze znajdziesz głupich? 🙂

 5. Żuk ty dziury zalep bo się jeździć nie da już te przygłupy latały po granicy a teraz te mordy z piorunami siedzą cicho.

 6. żałosne komentarze niedowartościowanych ludzi

 7. a co dla mieszkańców płacących podatki w Lublinie ?!?!?!?!?!

 8. To jest czas próby. Czas wojny. Czas kiedy historia mówi sprawdzam. A komentarze tego typu jak Twój wpisują sie w pątnowską propagandę.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…