Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Osadzeni w zakładach karnych i aresztach w naszym regionie szyją maseczki (zdjęcia)

Maseczek ochronnych wciąż jest zbyt mało w stosunku do potrzeb. Dlatego też do akcji ich szycia włączają się kolejne zakłady karne i areszty śledcze w naszym regionie.

Do społecznej akcji szycia maseczek ochronnych włączają się kolejne jednostki penitencjarne w województwie lubelskim. W ostatnich dniach prace ruszyły w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie. Decyzję taką podjęto z uwagi na ciągle rosnące potrzeby w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony osobistej oraz pojawiające się kłopoty z ich zakupem. Na początek do pracy przy szyciu maseczek skierowano czterech skazanych posiadających odpowiednie predyspozycje.

Skazani zatrudnieni są w formie nieodpłatnej, trzech z nich szyje, natomiast czwarty wykrawa materiał. Wykonane przez nich maseczki przeznaczone są na potrzeby Aresztu Śledczego w Krasnymstawie, jednak nie tylko. Przekazywane są również dla innych instytucji. Korzystają z nich funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymastawie, a także Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie. Dodatkowo więźniowie szyją fartuchy ochronne dla krasnostawskiego szpitala.

Współpraca odbywa się w ten sposób, że poszczególne instytucje pozyskują materiał na maseczki oraz fartuchy we własnym zakresie, następnie przekazują go do Aresztu Śledczego. Zadaniem skazanych jest uszycie z niego gotowych i tak bardzo potrzebnych obecnie produktów. Co więcej, przedstawiciele krasnostawskiego aresztu zapewniają, że moce przerobowe są większe i są gotowi do rozmów ze wszystkimi podmiotami, które mają trudności w pozyskaniu tego rodzaju środków ochrony.

Maseczki szyją też skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie. Pierwsze maseczki trafiły do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostki, a w miarę zwiększenia produkcji zaczęły być przekazywane również do innych instytucji potrzebujących wsparcia. Jak zaznacza dyrekcja jednostki, wszystko odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zakład Karny zakupił maszyny do szycia oraz niezbędne produkty, zaś Zarząd Terenowy NSZZFiPW w Hrubieszowie podjął decyzję, żeby posiadane środki finansowe przeznaczyć na materiał z których powstają maseczki. Swoją pomoc w realizacji przedsięwzięcia zadeklarowała również lokalna społeczność. Obecnie tygodniowo powstaje 500 maseczek. Pierwsze partie trafiły już do Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Smoligowie.

Produkcję maseczek, fartuchów i kombinezonów ochronnych prowadzi Zakład Karny w Opolu Lubelskim, zaś samych maseczek Zakład Karny we Włodawie. W tym ostatnim produkcja odbywa się w ramach programowych zajęć resocjalizacyjnych oraz zatrudnienia. Osadzeni przygotowują materiał, który najpierw podlega pocięciu na odpowiednią długość i szerokość przy wykorzystaniu formy krawieckiej. Przygotowane kawałki materiału są układane, aby następnie trafić do osadzonego, który je zaprasowuje gorącym żelazkiem. Tak przygotowany materiał jest obszywany przez krawca. Planowana produkcja wynosi około kilkudziesięciu maseczek dziennie. Z kolei inną pomoc, jednak również związaną z maseczkami, prowadzi Areszt Śledczy w Lublinie. Tutaj osadzeni segregują troczki, które są częścią składową maseczek.

(fot. mł. chor. Bartłomiej Suryś, ppor. Adrian Małecki, por. Daniel Pręciuk)

12 komentarzy

    • Brawo, za inicjatywę ale tych kawałków szmatek nie nazwał bym maseczkami… bo nadają się jedynie do zabawy w doktora i pacjentkę..

  1. No i fajnie , ludzie czują się potrzebni , robią coś dobrego . Brawo !

  2. Ten z czaszką na szyii (fot 4) mógłby wystąpić w ”Janusze tatuażu” ;p

  3. Czy nie mozna bylo w skrocie tego napisac.? A lublin to padaka. Tam nic sie nie dzieje oprocz tego ze *** siedzi za gwałt. *** afrykański

  4. tyle z nich dobrego. Nie tylko siłownia i spacerniak. Może zarobią w końcu na swoje utrzymanie

  5. Myślałem że to tandeciorę szyją ale to wygląda całkiem nieźle. Jak materiał jest do tego dedykowany to z pewnością spełnią swoją rolę. Tak trzymać!!

  6. „wygląda całkiem nieźle”… i to wystarczy dalej nie drąż…

  7. Jak można takim ufać ? Psychopaci skazani przez sąd, jak takim ufać ?
    Zdjęcie z cieciem nie robi na mnie wrażenia, jak można ustawiać się najgorszą częścią ciała do ludu podległego władzy ? W Polsce ludzie nie potrafią odróżnić komuny od socjalizmu, socjalizmu od republiki.
    Inteligencja chyba zginęła w Katyniu i Miednoje.

Z kraju