Organizowali imprezy, aby zebrać środki na zakup sprzętu dla szpitala dziecięcego w Lublinie (zdjęcia)

Przez 22 lata do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego darczyńcy przekazali sprzęt o wartości ponad 23 mln zł. Wczoraj podsumowano działalność na rzecz placówki. Odbyło się też przekazanie kolejnego sprzętu.

W piątek 25 października w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyło się uroczyste przekazanie 30 pomp infuzyjno-objętościowych na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz podsumowano działalność charytatywną na rzecz tej placówki. Jest ona prowadzona już od 22 lat a zapoczątkował ją zorganizowany w 1998 roku I Bal Charytatywny, z którego całkowity dochód został przeznaczony na zakup sprzętu medycznego. Od tamtej pory w pomoc szpitalowi włączają się osoby prawne i fizyczne. Od roku 2004 działa Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie „I Ty możesz pomóc choremu dziecku”, które aktywnie zdobywa środki na sprzęt medyczny prowadząc różnego rodzaju ewenty np. bale charytatywne, spektakle, akcję MotoMikołaje czy najnowszy, organizowany z dużym zaangażowaniem wielu wolontariuszy, Radawiec FlY IN czyli Lotniczy Dzień Dziecka w Radawcu.

W ciągu tych 22 lat do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego darczyńcy przekazali sprzęt o wartości ponad 23 mln zł. Jednym z najdroższych był otrzymany w 2016 roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rezonans magnetyczny o wartości 6 mln złotych. Łącznie od fundacji Jurka Owsiaka trafiły do szpitala dary za około 15 mln złotych. Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zakupiło wyposażenie za około 6 milionów złotych. Dyrektor szpitala Jerzy Szarecki oraz prezes stowarzyszenia Bolesław Rykwa zaprezentowali historię działalności stowarzyszenia wymieniając kilkudziesięciu darczyńców, wśród których znalazły się m.in. Fundacja Polsat czy Kopalnia w Bogdance a także szereg drobnych przedsiębiorców i osoby prywatne. Jak podkreślał Jerzy Szarecki, pomoc darczyńców i wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i serce, jest dla szpitala nieoceniona.

Uroczystość zakończyło przekazanie szpitalowi aż 30 pomp infuzyjno-objętościowych, czyli urządzeń niezbędnych do ratowania życia. Trafiły one do szpitala m.in. od Fundacji „W Dobrych Rękach”. Jak wyjaśniał prezes zarządu Andrzej Fijołek, sprzęt udało się zakupić dzięki zorganizowanemu piknikowi, na którym zebrano ponad 35 tys. zł. Na tym jednak nie poprzestano gdyż fundacja w dalszym ciągu prowadzi działania na rzecz lubelskiego szpitala dziecięcego. Z kolei środki na zakup siedmiu pomp udało się zebrać na zorganizowanym 1 czerwca wydarzeniu Radawiec Fly In – Lotniczy Dzień Dziecka w Radawcu. Jak tłumaczył główny organizator imprezy Damian Majsak z wydawnictwa Kagero Publishing, jest bardzo wzruszony i dumny zarazem, że kilka takich urządzeń ufundowali mieszkańcy Lubelszczyzny za ich pośrednictwem.

– Mieliśmy bardzo mało czasu i jeszcze mniej pieniędzy aby zorganizować ten event, ale dzięki bezinteresownej pomocy wielu ludzi o ogromnym sercu udało się. Początek tego przedsięwzięcia to spotkanie w kawiarni Radia Lublin z redaktorem Ryszardem Majewskim. To on po wysłuchaniu ogólnej idei na zorganizowanie pierwszej w Polsce lotniczej imprezy charytatywnej dla dzieci nadał kierunek naszego dalszemu działaniu. Udałem się do pani Agnieszki Osińskiej rzecznik Stowarzyszenia Przyjaciół USzD, która opowiedziała nam o pilnych potrzebach na ten rok. Sądziliśmy, że uda nam się uzbierać kwotę pozwalającą na zakup jednego urządzenia ale nie doceniliśmy mieszkańców Lubelszczyzny. Dzięki mediom, w tym Lublin 112 i dlapilota.pl udało nam się nagłośnić nasze przedsięwzięcie. Przybyło do nas 46 załóg z całej Polski, Słowacji i Francji. Ponad 40 podmiotów zaangażowało się w organizację i dostarczyło atrakcje dla dzieci. Przybyło ponad 10 tys. widzów. Wszystkie pieniądze jakie trafiły do puszek, na konto Fundacji w Dobrych Rękach oraz ze sprzedaży powierzchni wystawienniczej i biletów parkingowych przekazaliśmy na konto Stowarzyszenia. Pani Agnieszka Motyl prezes firmy Motyl Pro wpłaciła kwotę na zakup jednej pompy infuzyjno-objętościowej a pilot Jarosław Motyl sprezentował niepełnosprawnym dzieciom loty widokowe samolotem PZL Wilga. Zysk z lotów zapoznawczych przekazał nam Aeroklub Lubelski oraz firma Horizon, która oferowała loty widokowe śmigłowcem – mówi prezes Kagero Publishing Damian Majsak.

Jak dodał, wszyscy uczestnicy imprezy w Radawcu byli tego dnia wolontariuszami. Począwszy od widzów, którzy chętnie korzystali z możliwości odbycia lotu samolotami turystycznymi, śmigłowcem oraz historycznymi samolotami Piper Cub a także brali udział w wielu atrakcjach dla dzieci i dorosłych a skończywszy na partnerach w tym firmach Miko czy MMedica, które świadczyły swoje usługi za darmo. Do dzieci trafiło ponad pięć tysięcy gadżetów firmowych i upominków, na licytacjach można było nabyć koszulki pilotów, kosze pełne słodyczy od Urzędu Marszałkowskiego czy też kolorowe piłki od Prezesa Aeroklubu Lubelskiego. Kagero Publishing wyprodukowało specjalnie na tę okazję Gazetę Lotniczą i kolorowankę. Cały nakład został rozdany najmłodszym gościom wraz z firmowymi lizakami. Wsparcie finansowe zapewnili również Wójt Gminy Konopnica, Marszałek Województwa Lubelskiego a także firmy i drobni przedsiębiorcy. Damian Majsak dodał również, że powodzenie zbiórki a tym samym zakup tylu pomp infuzyjno-objętościowych był możliwy dzięki zaangażowaniu właśnie Magdy Fijołek z Fundacji w Dobrych Rękach, na której spoczywało odpowiedzialne zadanie przeprowadzenia zbiórki pieniężnej oraz Karoliny Sroki, która wraz z rodziną zajmowała się koordynacją całego przedsięwzięcia.

– Mam nadzieję, że Radawiec Fly In będzie kontynuowany, mamy wiele pomysłów i ogromny zapał do pracy. Sądzę, że Lotniczy Dzień Dziecka w Radawcu stanie się kolejnym eventem Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Mamy już wyznaczone zadanie na kolejne dwa lata. Jeśli nikt nie będzie nam przeszkadzał, tak jak to miało miejsce w przeszłości, osiągniemy ten cel. Stworzyliśmy znakomity zespół. Pracujemy ze sobą bo lubimy to co robimy, mamy do siebie zaufanie i szacunek. Pragniemy część swojej energii przekazać chorym dzieciom, to jest nasz główny cel i sens naszego działania – mówi Damian Majsak.

Obecnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy posiada już ponad 70 pomp infuzyjno-objętościowych, dzięki którym leki dla małych pacjentów są podawane w bardzo precyzyjnych dawkach. Większość z przekazanych w piątek urządzeń trafiło na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, gdzie są one jednym podstawowych przyrządów w pracy lekarzy. Pozostałe będą na wyposażeniu oddziałów Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej; Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii; Kardiologii Dziecięcej oraz Alergologii Dziecięcej.

 

 

(fot. lublin112.pl, wideo – Kagero)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja