690 680 960

Okuninka: Nad jeziorem będzie bezpiecznie

Włodawscy radni zgodzili się w końcu na dofinansowanie dodatkowych patroli policji nad jeziorem Białym podczas sezonu letniego.

Gmina Włodawa, policja oraz starostwo powiatowe doszły w końcu do porozumienia nad zapewnieniem bezpieczeństwa turystom wypoczywającym w lecie nad jeziorem Białym. Podczas trzech miesięcy, czyli od początku czerwca aż do końca wakacji włodawską policję będzie wspierało 10 funkcjonariuszy prewencji z Lublina. Urząd Gminy z Włodawy wyłożył na ten cel 10 tys. złotych, taką samą kwotę dało starostwo powiatowe zaś policja zgodziła się na niższy standard zamieszkania dla funkcjonariuszy. Oznacza to, że turyści będą mogli bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Podczas szczytu letniego sezonu, nad jezioro Białe potrafi w ciągu weekendu przyjechać ponad 60 tysięcy turystów. Policjanci z Włodawy bez dodatkowych funkcjonariuszy nie są w stanie poradzić sobie z tak dużym zwiększeniem liczby osób, a co za tym idzie przestępstw i wykroczeń. Dlatego też, od kilkunastu lat każdego lata do pomocy przyjeżdżało kilkunastu funkcjonariuszy oddziału prewencji z Lublina. Gmina Włodawa zapewniała środki na ich utrzymanie, czyli nocleg i wyżywienie. W tym roku jednak radni postanowili nie dopłacać, gdyż jak stwierdzili, to policja sama ma zapewniać bezpieczeństwo, a jeżeli już ktoś ma za to płacić to jest to obowiązkiem samorządu a nie gminy.

Decyzja radnych zszokowała nie tylko Wójta, lecz także mieszkańców i samych policjantów z Włodawy. Tłumaczyli, że nie dadzą rady zapanować nad kilkudziesięciotysięcznym tłumem i spowoduje to, że bezpieczeństwo turystów oraz mieszkańców będzie zagrożone, a ludzie będą się bali tu przyjeżdżać. Podobnego zdania był Wójt Tadeusz Sawicki, który nalegał na zmianę decyzji przez radnych. Swoje zaniepokojenie wyrazili także lokalni przedsiębiorcy oraz przede wszystkim właściciele położonych nad wodą ośrodków oraz punktów gastronomicznych.

W piątek, na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, radni po licznych głosach niezadowolenia co do ich poprzedniej decyzji, uchwalili że jednak pieniądze na zapewnienie większego bezpieczeństwa się znajdą. Jak nas poinformowano, na zmianę decyzji wpłynęło przede wszystkim zwiększenie dotacji przez starostwo, oraz mniejsze koszty zakwaterowania funkcjonariuszy, poprzez obniżenie standardu lokali w których będą mieszkać.

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 3.975zł -0.05%
  • GBP 5.0198zł 0.11%
  • EUR 4.3542zł -0%
  • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas