Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ognisko wścieklizny w naszym regionie. Znaleziono chorego lisa

Martwy lis, którego znaleziono przed kilkoma dniami koło Tomaszowa Lubelskiego, okazał się chory na wściekliznę. W związku z tym służby weterynaryjne wyznaczyły obszar zagrożony.

Na terenie powiatu tomaszowskiego stwierdzone zostało ognisko wścieklizny. Związane jest to ze znalezieniem w miejscowości Sabaudia padłego lisa, który okazał się chory na wściekliznę. W związku z tym służby weterynaryjne wyznaczyły obszar zagrożony wścieklizną zwierząt, który obejmuje teren dwóch gmin oraz miasta Tomaszów Lubelski.

W gminie Tomaszów Lubelski są to miejscowości: Sabaudia, Dąbrowa Tomaszowska, Wieprzowe Jezioro, Przecinka, Górno, Justynówka, Majdanek, Majdan Górny, Łaszczówka i Rogóźno, zaś w gminie Tarnawatka: Dąbrowa Tarnawacka, Wieprzów Tarnawacki a także Wieprzów Ordynacki. Obszar ten oznaczony zostanie tablicami ostrzegawczymi.

Aby zapobiec rozprzestrzeniania się tej niebezpiecznej choroby, mieszkańcy wspomnianych miejscowości zostali zobowiązani do trzymania psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu oraz poddaniu psów doszczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie.

Z kolei dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich muszą zgłaszać wszystkie przypadki znalezienia padniętych zwierząt. Zakazano też urządzania wszelkich polowań oraz odłowów zwierzyny łownej z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych, pozostawiania zwierząt gospodarskich i domowych na pastwiskach, w okólnikach i na wybiegach bez nadzoru, a także przemieszczania psów i kotów bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Warto też zachować podstawowe środki ostrożności, nie należy karmić obcych zwierząt, nie głaskać ich i nie dotykać, jak też nie pozwalać psom i kotom biegać samotnie. Jeżeli zwierzę domowe wróci do domu pogryzione lub zakrwawione, natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Nie wolno również zbliżać się do dziwnie zachowujących się zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich, a tym bardziej nie próbować ich chwytać na własną rękę. Jeżeli występuje podejrzenie, że zwierzę może być wściekłe, natychmiast trzeba powiadomić odpowiednie instytucje.

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Wściekłych będzie więcej. Niech tylko Duda wygra wybory to wścieklizna totalnych ogarnie cały kraj.

  2. Założycie zwierzętom maseczki żeby byly chronione?
    Tylko teraz juz !
    nie popelnijcie drugi raz tego błędu co z ludźmi gdzie nagle noszenie maseczki jest nakazane a dzien wczesniej nie trzeba bylo.

  3. nieKrytyKrytyk

    maseczki to są na koronowirusa, żeby się zabezpieczyć od wścieklizny, musisz nosić buty z kauczukową podeszwą już pisałem kiedyś o tym to się śmialiście, jeszcze brakuje wypowiedzi ministra szumowskiego że te buty nic nie dają, i po 3 dniach wprowadzić nakaz noszenia butów z kauczukiem dla każdego, chyba że jesteś księdzem żołnierzem lub „glyną”, lub politykiem, to wtedy paragraf cię chroni przed wirusem.

Wiadomości z info112