Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra drożeją niektóre bilety komunikacji miejskiej w Lublinie. Nie wszyscy jednak zapłacą więcej

Jutro wchodzi w życie nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych. Jednak podwyżka dotyczyć będzie jedynie osób, które nie płacą w Lublinie podatków.

Od czwartku 15 października, zacznie obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Ceny biletów jednorazowych pozostaną bez zmian, droższe od 15% do 35% będą tylko bilety okresowe. Jednak nie wszyscy odczują podwyżkę. Dotyczy ona bowiem tylko osób, które nie posiadają Lubelskiej Karty Miejskiej. Jak wyjaśniał niedawno prezydent Lublina Krzysztof Żuk, miasto rocznie dokłada do funkcjonowania komunikacji miejskiej 80 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z podatków, jakie płacą mieszkańcy Lublina.

Dlatego też zapadła decyzja, że osoby, które płacą w mieście podatki, nie odczują podwyżek. Jednak miasto przestanie dotacjami z podatków lublinian finansować osoby pochodzące spoza Lublina. Jest to też element konsekwentnego działania związanego z budowaniem przywilejów, ulg, rabatów oraz zniżek dla tych, którzy płacą podatki w Lublinie. Jednocześnie ma również zachęcić do płacenia podatków w Lublinie oraz zwiększyć dochody do kasy miasta.

Aby otrzymać Lubelską Kartę Miejską nie jest ważne zameldowanie na terenie miasta, lecz rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z lubelskich Urzędów Skarbowych. Programem objęte są także osoby mieszkające na terenie Gminy Lublin, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto.

Bilet 10-dniowy na 1 linię po podwyżce będzie kosztował 35 zł, na wszystkie linie 51 zł, za 30-dniowy na 1 linię trzeba będzie zapłacić 87 zł, na wszystkie linie 119 zł, 90-dniowy na 1 linię to koszt 211 zł, na wszystkie linie 315 zł, 150-dniowy na 1 linię wiąże się z wydatkiem 319 zł a na wszystkie linie 497 zł. Bilety ulgowe będą o połowę tańsze. Oznacza to, że najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych.

(fot. lublin112.pl)

32 komentarze

  1. to kędzierzawy utraci poparcie wiejskiej braci żyjącej na koszt mieszczuchów. Powinien jeszcze zacząć zbierać za jazdę rowerkiem

  2. Krzysztof,, Ochota,,

    To raczej nie jest dobry pomysł w biednych miastach bez rozwimiętego przemysłu. Zauważyłem, że coraz mniej młodych osób, studentów, wybiera Lublin na układanie sobie przyszłości życiowej. Za kilka lat uczelnie będą też świecić pustkami. Zamiast zachęcić i przyciągnąć przedsiębiorczość do miasta to tworzy się niesmaczną dyskryminacje. Typowe krótkowzroczne wschodnie myślenie.

  3. Macie miasto inspiracji złodziejstwa i dewiacji.

  4. Miasto zadłużone będzie doić z mieszkańców.

  5. Tylko właśnie ile ludzi przyjezdnych utrzymuje to MPK ,to jeszcze podwyższają ceny, jakaś kpina normalnie