Od jutra drożeją niektóre bilety komunikacji miejskiej w Lublinie. Nie wszyscy jednak zapłacą więcej

Jutro wchodzi w życie nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych. Jednak podwyżka dotyczyć będzie jedynie osób, które nie płacą w Lublinie podatków.

Od czwartku 15 października, zacznie obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Ceny biletów jednorazowych pozostaną bez zmian, droższe od 15% do 35% będą tylko bilety okresowe. Jednak nie wszyscy odczują podwyżkę. Dotyczy ona bowiem tylko osób, które nie posiadają Lubelskiej Karty Miejskiej. Jak wyjaśniał niedawno prezydent Lublina Krzysztof Żuk, miasto rocznie dokłada do funkcjonowania komunikacji miejskiej 80 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z podatków, jakie płacą mieszkańcy Lublina.

Dlatego też zapadła decyzja, że osoby, które płacą w mieście podatki, nie odczują podwyżek. Jednak miasto przestanie dotacjami z podatków lublinian finansować osoby pochodzące spoza Lublina. Jest to też element konsekwentnego działania związanego z budowaniem przywilejów, ulg, rabatów oraz zniżek dla tych, którzy płacą podatki w Lublinie. Jednocześnie ma również zachęcić do płacenia podatków w Lublinie oraz zwiększyć dochody do kasy miasta.

Aby otrzymać Lubelską Kartę Miejską nie jest ważne zameldowanie na terenie miasta, lecz rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z lubelskich Urzędów Skarbowych. Programem objęte są także osoby mieszkające na terenie Gminy Lublin, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto.

Bilet 10-dniowy na 1 linię po podwyżce będzie kosztował 35 zł, na wszystkie linie 51 zł, za 30-dniowy na 1 linię trzeba będzie zapłacić 87 zł, na wszystkie linie 119 zł, 90-dniowy na 1 linię to koszt 211 zł, na wszystkie linie 315 zł, 150-dniowy na 1 linię wiąże się z wydatkiem 319 zł a na wszystkie linie 497 zł. Bilety ulgowe będą o połowę tańsze. Oznacza to, że najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

32 komentarze

 1. Parkować jak dotąd za darmo, gdzieś na chodniku czy trawniku, czy pojechać autobusem, który zdrożał. Co by tu wybrać?

  • jeździj dalej swoim rowerkiem.

   • Pozwolisz, że sam będę decydował o tym, czym w jaki sposób będę się poruszał.

   • W ostatnich dniach to trochę utrudnione jest. Rozporządzeniodawca w wyjątkach od nakazu zakrywania ust oraz nosa nie umieścił osób poruszających się jednośladami, a o ile jazda skuterkiem czy motocyklem w maseczce jest jeszcze możliwa, to już jazda rowerem nastręcza więcej trudności oraz niewygód.

   • Gdyby wszyscy (albo choćby jakaś część) jeździła częściej rowerami to wiele problemów współczesnych miast by zniknęła. Zmniejszyłyby się korki, łatwiej byłoby znaleźć miejsce postojowe, więcej przestrzeni można by przeznaczyć na zieleń, place zabaw, boiska, tereny rekreacyjne itp. zamiast zakostkowania 3/4 miasta pod parkingi. Ludzie byliby zdrowsi, mniej zestresowani, bo wysiłek fizyczny poprawia także kondycję psychiczną. Ja widzę tylko same zalety. A Tobie w czym to przeszkadza, że ludzie jeżdżą na rowerze?

  • Zakładaj częściej kask na rowerek, bo od upadków dziwne rzeczy wypisujesz.

 2. Miasto bardzo zachęca żeby zostawiać samochody na parkingach P+R i dalej jechać komunikacją miejską. (patrz pusty parking na choinach będzie jeszcze bardziej pusty). Jak mam dać za bilet 119zł(x2 bo jeździmy w 2 osoby) to wole kupić abonament w strefie B za 180zł i jadę sobie wygodnie i dużo szybciej niż autobusem. Brawo za super posunięcie!

  • Mialem na to samo zwrócić uwagę.

   • tak czy owak bulicie do kasy miejskiej… a że w tej kasie echo jakoś się niesie to za chwile zdrożeje też parkowanie… Tak oto tym sposobem powstaje błędne koło: większe koszty – mniej mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze wpływy z podatków – większe opłaty… a zadłużenie rośnie Brawo dla władz…!!

  • A ile czasu zajmie Ci dojazd na miejsce a potem wyjazd z miasta szczególnie w szczycie?

  • A tankowanie pewnie deszczówką z oczka wodnego 🙂

 3. Brawo POżuk!

 4. ciekawe ja będą sprawdzać kto płaci podatki w Lublinie

 5. Jednym słowem dyskryminacja osób przyjeżdżających do lublina i jak napisał poprzednik zachęcanie do parkowania w mieście .które jest i tak zatłoczone . Geniusz

 6. studętkom jezdem to wiem, że...

  Tak, tak, kmioty… jak się przyjeżdża do Miasta Inspiracji to trzeba płacić za swoje zachcianki
  Albo drzeć z buta, odmawiając tzw. „zdrowaśki” dla zabicia czasu…

 7. Posunięcie jest dobre.
  Zdrożeją bilety, ale tylko dla tych którzy w Lublinie się nie rozliczają, miasto tym samym zachęca do płacenia podatków u nas.
  Podwyżki dla osób, które w Lublinie nie mieszkają (nie są zameldowane) a tu pracują i do pracy dojeżdżają lub wynajmują stancje.
  Logiczne jak ktoś tutaj pracuje to niech tutaj się rozlicza, dzięki temu wzrosną dochody w kasie miasta.
  Czemu ktoś ma tutaj zarabiać kasę a rozliczać się np. w jakimś mieście na pomorzu skąd pochodzi i zamiast kasę z podatku zostawiać tutaj to dotować jakieś rodzinne na pomorzu.
  Jak to komuś nie pasuje to niech zjeżdża z Lublina spowrotem do swojego rodzinnego domu i tam niech szuka roboty.

 8. wybudować za grube miliony węzły przesiadkowe dla ludzi spoza lublina, podnieść ceny biletów dla ludzi spoza lublina… STONKS

 9. Bardzo dobry pomysł. Popieram!

 10. ja bym PISuarom podwyższył

 11. to kędzierzawy utraci poparcie wiejskiej braci żyjącej na koszt mieszczuchów. Powinien jeszcze zacząć zbierać za jazdę rowerkiem

 12. Krzysztof,, Ochota,,

  To raczej nie jest dobry pomysł w biednych miastach bez rozwimiętego przemysłu. Zauważyłem, że coraz mniej młodych osób, studentów, wybiera Lublin na układanie sobie przyszłości życiowej. Za kilka lat uczelnie będą też świecić pustkami. Zamiast zachęcić i przyciągnąć przedsiębiorczość do miasta to tworzy się niesmaczną dyskryminacje. Typowe krótkowzroczne wschodnie myślenie.

 13. Macie miasto inspiracji złodziejstwa i dewiacji.

 14. Miasto zadłużone będzie doić z mieszkańców.

 15. Tylko właśnie ile ludzi przyjezdnych utrzymuje to MPK ,to jeszcze podwyższają ceny, jakaś kpina normalnie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach