690 680 960

Od czerwca tego roku stopa bezrobocia w Polsce pozostaje bez zmian

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało w poniedziałek, że szósty miesiąc z rzędu stopa bezrobocia w kraju wynosi 6.1 proc. Najwyższą stopę bezrobocia zarejestrowano w woj. warmińsko-mazurskim, zaś najniższą w woj. wielkopolskim.

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca października 2020 roku) wyniosła w końcu listopada br. 6,1%, co oznacza, że od sześciu miesięcy pozostaje na takim samym poziomie. Liczba bezrobotnych w końcu listopada 2020 roku wyniosła 1,026 mln osób i w porównaniu do końca października 2020 roku wzrosła o 7,8 tys. osób, czyli o 0,8%. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 9,1 tys. osób, tj. o 1,1%.

Wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach. W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10%. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,9%).

Wzrost stopy bezrobocia w listopadzie 2020 roku w porównaniu do października 2020 roku wystąpił w 6 województwach, przy czym wzrost o 0,1 punktu procentowego miał miejsce w kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz o 0,2 p.p. w zachodniopomorskim. W pozostałych 10 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do października nie zmieniło się.

Według danych Eurostatu w październiku 2020 roku Polska była wciąż, po Czechach, drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,5% wobec 7,6% w UE27 i 8,4% strefie Euro. W UE wskaźnik bezrobocia zwiększył się z 6,6% w październiku 2019 r. do 7,6% we wrześniu i w październiku 2020 r.

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

 1. Kowidianin Płaska Ziemia

  jasne. plandemia nie ma wpływu na gospodarkę. 100 tys studentów w większości bez pracy.

  • Dokładnie. Ponadto pracownicy restauracji, galerii części sklepów z ubraniami itp są nadal zatrudnieni ale nie dostają pensji od kilku miesięcy ..!!!
   Ja w swoim otoczeniu znam więcej osób które mocno ucierpiały finansowo (zostały pozbawione zapłaty lub jej sporej części) na tej „pandemi” a właściwie na lockdownach niż było poważnie chorych na Covid19…!!!

 2. PKN Orlen będzie miał swoje media. Naftowy gigant właśnie poinformował, że przejmuje Polska Press – jedną z największych grup wydawniczych w Polsce. To do niej należą m.in. dzienniki regionalne, takie jak „Gazeta Wrocławska” czy „Dziennik Zachodni”.
  P.S
  Brawo, nareszcie. Czekamy na więcej!!!

 3. Jeśli COVID (i choroby współistniejące) się postarają to bezrobocie do zera (tak jak to było za czasów nieboszczki PZPR (każdy nie tyle miał pracę i chciał pracować, co musiał pracować).
  Inna sprawą jest, ze zarobionych pieniędzy nie bardzo miał na co wydawać, a każdy pracujący był wtedy milionerem (!)

  • Nigdy w historii świata nie zamknięto w areszcie domowym prawie wszystkich ludzi całego świata…
   Naprawdę nie daje to niektórym nic do myślenia…?

 4. Jak firmy podostawały postojowe, kapitałowe, covidove, branżowe i Co tam jeszcze mistrzowie ekonomii wymyślili to bezrobocia nie powinno być wcale by miał kto odkupować obligacje w przyszłości

 5. Bezrobocie nie wzrosło a mieszkania podrożały. Czy ktoś jeszcze wierzy w takie rzeczy ? Jak to wszystko pierdzielnie to będzie dopiero zaskoczenie. No kto mógł przewidzieć że cena mieszkań w Lublinie, które stoją puste bo nie ma studentów i są w kredycie nie będzie dalej rosła ? Pewnie jakiś prorok. Deweloperzy albo teraz jeszcze znajdą jelenia albo zostaną z towarem bez klientów.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…