690 680 960

Od 15 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów w sezonie 2013/2014

Od 15 grudnia 2013 r. zmieniają się rozkłady jazdy kolei w całej Europie. PKP Intercity zaoferuje swoim pasażerom 366 pociągów, w tym 40 międzynarodowych. Zwiększy się liczba składów w standardzie Express InterCity, a oferta „Bilet Relacyjny” obejmie dodatkowe trasy. W związku ze zmianą rozkładu w połowie grudnia na 18 dworcach w całej Polsce podróżni otrzymają wsparcie informatorów mobilnych, a PKP Intercity rozda ponad 200 tys. ulotek

Siatka połączeń PKP Intercity w sezonie 2013/2014

Więcej pociągów EIC i TLK, dogodniejszy system przesiadkowy, a także stały rozkład jazdy pociągów od świąt aż do końca ferii. To nowości w rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać w połowie grudnia. W związku z szerokim programem modernizacji linii kolejowych podróżnych czekają też utrudnienia w postaci dłuższych przejazdów, np. ze stolicy do Białegostoku. To utrudnienie czasowe, bowiem, kiedy w 2015 r. zakończy się wiele remontów, czasy przejazdów znacznie się skrócą.

Najważniejsze zmiany w komunikacji krajowej

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity zaoferuje swoim pasażerom 326 pociągów w komunikacji krajowej. Liczba składów w standardzie Express InterCity (EIC) wzrośnie z 49 do 63. Nowe pociągi tej kategorii pojadą z Warszawy do Bydgoszczy i Trójmiasta, z Olsztyna do Krakowa i Zakopanego oraz z Warszawy do Zielonej Góry.

Na torach pojawią się również dodatkowe połączenia kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK), m.in. na liniach łączących stolicę z Bydgoszczą, Białymstokiem, Częstochową oraz na trasach Poznań – Szczecin, Wrocław – Poznań i Gdynia – Bydgoszcz – Wrocław.

Przewoźnik podniesie standard podróży na linii Przemyśl – Kraków – Katowice – Wrocław – Poznań – Szczecin wprowadzając 14 składów zestawionych wyłącznie ze zmodernizowanych wagonów. Dostępnych będzie też więcej wagonów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz restauracyjnych.

Zmiana rozkładu jazdy jest efektem konieczności dostosowania godzin i tras kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji, prac torowych i technologicznych. Obecnie inwestycje realizowane są na blisko 3 200 km torów, czyli na 16% wszystkich użytkowanych tras kolejowych w Polsce oraz wielu obiektach inżynieryjnych. Rezultatem prac będzie skrócenie czasów przejazdów pociągów.

Modernizacja infrastruktury wpłynie również na ruch pociągów. W związku pracami remontowymi na Centralnej Magistrali Kolejowej, składy w obu kierunkach z Warszawy do Krakowa i Katowic odjeżdżać będą co 2h, jednak ich liczba i czasy przejazdów nie ulegną istotnej zmianie. Dodatkowo, do 8 marca 2014 r., w związku z pracami na linii Wrocław – Poznań, zostaną zmienione czasy przejazdów pociągów. Wydłużony czas jazdy dotyczy także pociągów na odcinku ze stolicy do Białegostoku oraz na linii Przemyśl – Kraków – Katowice. Zakończenie wielu prac planowane jest na 2015r.

…i międzynarodowej

W nowym rozkładzie jazdy, do dyspozycji pasażerów będzie 40 pociągów międzynarodowych. Zmieni się układ połączeń na południe Europy. Zawieszone zostanie kursowanie pociągu EIC Praha. W ofercie przewoźnika uwzględniono trzy dziennie połączenia z Warszawy do Pragi z gwarantowanym skomunikowaniem w Ostrawie oraz bezpośrednie połączenie nocne realizowane pociągiem Chopin, natomiast pociąg EuroNight Jan Kiepura, jadący do Amsterdamu, zostanie przyłączony, na odcinku Warszawa – Berlin, do składu EIC Berlin – Warszawa – Express.

Poznań – miasto dobrze skomunikowane

Wejście w życie nowego rozkładu jazdy niesie za sobą pozytywne zmiany w systemie przesiadkowym. Przykładem nowego podejścia do tworzenia rozkładu jazdy jest Poznań. Od 9 marca przyszłego roku w stolicy Wielkopolski obowiązywać będzie dobrze zaprojektowany i czytelny system przesiadkowy. Przewoźnik zaoferuje pasażerom dogodne skomunikowanie z Wrocławiem, Warszawą, Gdynią, Szczecinem oraz Trójmiastem, czy Berlina. Podróżni będą mieć od 5 do 20 minut na zmianę składu. Zgodnie z deklaracjami zarządcy infrastruktury cały system zacznie w pełni funkcjonować od 9 marca 2014 roku, czyli od zakończenia kolejnego etapu prac modernizacyjnych.

Więcej w ofercie „Bilet Relacyjny”

Na kolejnych odcinkach wprowadzony zostanie „Bilet Relacyjny”. Pociągami EIC w atrakcyjnej cenie 75 zł będzie można pojechać z Warszawy do Trójmiasta, a z Poznania do Zielonej Góry za 46 zł. Podróżni kupujący taki bilet mogą korzystać z ulg ustawowych tzn. od promocyjnej ceny odliczona zostanie kwota przysługującej mu zniżki, czyli np. w przypadku studentów jeszcze 51% i tym samym za pociąg ekspresowy ze stolicy nad morze, studiujący pasażer zapłaci 36,75 zł. W obowiązującej od czerwca ofercie „Bilet Relacyjny” można kupić bilety z upustami od 10 do 65%.

Wszelkie informacje o rocznej zmianie rozkładu jazdy są dostępne w Internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757. Informacje o zmianach pasażerowie znajdą na dworcach, dowiedzą się o nich również poprzez komunikaty podawane w pociągach oraz z wpisów umieszczanych na profilu Facebook przewoźnika „PKP Intercity. Pociąg do podróży”.

2013-12-08 10:50:57
(oprac. http://intercity.pl, fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Piknik Janowski” – Gwiazdami imprezy będą Biała Armia i Cleo
Dni Kraśnika 2022: Zagrają: Alien, Pawkin, Bovska, Organek i Chonabibe
Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w Łążku Garncarskim
Nadbużańska Noc Świętojańska
Festiwal Kultury Rodzinnej w Parku Ludowym. Atrakcji nie zabraknie