690 680 960

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Lublinie. Uroczystości przed ratuszem i na placu Litewskim

Jutro w Lublinie nastąpi wspólne świętowanie ważnego dla Ukrainy Dnia Niepodległości Ukrainy. Główne uroczystości zaplanowano w centrum miasta.

W czwartek, 24 sierpnia, w Lublinie odbędą się obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Wydarzenie ma na celu uczczenie 32. rocznicy niepodległości tego kraju, jak też podkreślenie jedności i braterstwa narodów ukraińskiego i polskiego. Całość zorganizowano we współpracy z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie Olehom Kutsem oraz Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem, Wojewodą Lubelskim Lechem Sprawką, Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim i Dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego gen. bryg. Jarosławem Mokrzyckim.

Obchody rozpoczną się o godz. 16:00 mszą świętą w Kościele św. Apostoła Piotra przy ul. Królewskiej. Po nabożeństwie nastąpi złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej. Później uczestnicy udadzą się na plac Łokietka gdzie oficjalnie podniesione zostaną flagi i odegrane będą hymny narodowe: Ukrainy, Rzeczypospolitej Polskiej oraz hymn Unii Europejskiej.

Zaplanowano również krótką wspólną modlitwę za Ukrainę w kościele pw. św. Jozafata przy ul. Zielonej. Z kolei o godz. 18:40 na placu Litewskim rozpocznie się kampania polsko-ukraińskiego braterstwa, która potrwa do Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zaprezentowane zostanie także nagranie z pozdrowieniami od znanych ukraińskich i polskich gwiazd z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, jak też spot “Dziękuję Ci, Polsko!”, „Łańcuch jedności”. Ostatni punkt uroczystości to otwarcie wystawy charytatywnej “Dusha moja – Ukraina”, zorganizowanej przez ukraińską młodzież i studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Centrum Kultury w Lublinie.

69 komentarzy

  1. Kto za to płaci i dlaczego nie robią tego u siebie?! Skoro jeżdżą na Ukrainę w czasie świąt kościelnych i na urlopy to również mogą tam świętować swoją niepodległość! I niech zabiorą ze sobą te zatrute zboże ich skorumpowanych oligarchów! Won!

  2. Niech sobie świętują ale u siebie.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas