690 680 960

Obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski

Jutro w Lublinie odbędą się obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski, pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczczą pamięć poległych w czasie walk.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 na Placu Teatralnym otwarciem wystawy „Szlak Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej”. Następnie przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Garnizonu Lublin oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w intencji poległych. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 11 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka przy al. Kraśnickiej 76.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 przy pomniku Bohaterów Monte Cassino, gdzie nastąpi oddanie hołdu poległym, odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

18 maja 1944 r. II Korpus Polski zdobył Monte Cassino zatykając na jego szczycie biało-czerwoną flagę, a w południe trębacz odegrał hejnał mariacki na znak zwycięstwa. W tej bitwie udział wzięli także żołnierze pochodzący z Lublina i Lubelszczyzny. Blisko 20 z nich straciło w niej życie – spoczywają wraz z około tysiącem innych poległych na Monte Cassino, na polskim cmentarzu wojennym.

(fot. lublin112.pl)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa