Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na placu Litewskim upamiętniono ofiary (zdjęcia)

Podczas lubelskich uroczystości rocznicy katastrofy smoleńskiej odczytano nazwiska 96 ofiar oraz zapalono 96 zniczy. Złożono też wieńce, a w kościele na Tatarach odprawiono nabożeństwo.

Dziś w Lublinie odbyły się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się po południu na placu Litewskim i przebiegały z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Po złożeniu meldunku dowódcy lubelskiego garnizonu orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy oraz wciągnięto flagę państwową na maszt. Następnie powitano uczestników, odczytano okolicznościową odezwę Społecznego Komitetu Obchodów 13. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej a w ramach apelu pamięci wymieniono 96 nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej zapalając jednocześnie tyle samo zniczy.

Złożono też wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, jaka znajduje się na budynku klasztoru ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. Natomiast o godz. 18:00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej odprawione zostało nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy. Po mszy kwiaty i znicze pojawiły się także pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi Ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele.

W katastrofie samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem zginęła m.in. Para Prezydencka, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódca Sił Powietrznych RP Andrzej Błasik, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Franciszek Gągor, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Wypych, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer, wicemarszałek Sejmu RP Jerzy Szmajdziński a także oficerowie BOR i szereg innych osób, które zmierzały na uroczystości do Katynia.

(fot. LUW, UMWL)

14 komentarzy

 1. Kto kazał lądować bratu?

 2. Dalej nie rozumiem dlaczego rocznicę te patosy z piso-solidarności obchodzą 12-tego a nie 10-tego! Bali się śmigusa-dyngusa! Jakaś słaba ta silna wola zwolenników zamachu!

 3. Ciekawe czy z równą ochotą i zadęciem co te 96 ofiar odbędą się obchody 80 rocznicy wymordowania ponad 100 tyś polaków…

 4. I znowu lewactwo dorwało się do klawiatury. Ta wasza bezsilność to POgoń za wiatrem i dmuchanie w próżne.

 5. Idealnie dobrana kompania honorowa do wydarzenia. Oto chodziło. Brawo 😀

 6. Nikt nie chce płacić tym komuchom z codu za szczekanie pod sądem to tutaj smrodzą codziennie.

  • Chcesz powiedzieć, że ci zgromadzeni tam na Placu Litewskim to sami wolontariusze, którzy swoje codzienne obowiązki zostawili i pobiegli se „pouczestniczyć „?

 7. Tragedia smoleńska to najlepsze co mogło przydarzyć się pisowi. Dzięki temu może uprawiać politykę na trumnach.

  • Matka Polka jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)

   Święte słowa, zaprawdę powiada Wam, ŚWIĘTE !!!

 8. To następne wielkie święto 1, czy 3 maja, a może jakaś rocznica pomiędzy ?

 9. CCCP cepy wiedziały o locie wielu cennych osób kilka miesięcy wcześniej i dziwne by było gdyby nie pomogli. Na ukraine też napadli niechcący, ot tak .

  • Tak, tak. Wywołali sztuczną mgłę, ustawili elektromagnes, włączyli fałszywe radiolatarnie, ustawili fałszywe APM-y, włączyli meaconing, podrzucili trotyl i nitroglicerynę, wypuścili hel, wywołali ślad aerodynamiczny, użyli wybuchowej farby, przy użyciu przechyłowego zapalnika zdetonowali bombę termobaryczną…

 10. Czy w Lublinie wojsko też kradli wieńce jak w Warszawie Pisuary zrobiły parodie z katastrofy

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo