Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy typ przestępstwa – uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody

Od 1 października grozić będzie kara pozbawienia wolności za uchylanie się od wykonania wyroku orzeczonego przez sąd na rzecz osoby pokrzywdzonej lub dla niej najbliższej: chodzi o obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki w różnych sprawach – od wypadków po zniesławienia – informuje serwis Prawo.pl.

Jak informuje Prawo.pl, zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego za tego typu przestępstwa grozić będzie kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pokrzywdzony, który nie otrzyma rekompensaty finansowej w ramach postępowania karnego, będzie mógł złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez skazanego w pierwszej sprawie (ściganie na wniosek pokrzywdzonego).

– Tak naprawdę ta zmiana może oznaczać dalszy ciąg, w nowej odsłonie, każdego postępowania, w którym orzeczono obowiązek naprawienia szkody czy zadośćuczynienie, a obowiązany nie kwapi się do ich wykonania. W praktyce z wykonywaniem takich orzeczeń bywa różnie. Dlatego samoistne przestępstwo, jakim będzie uchylanie się od takiego obowiązku jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkową motywacją by jednak się z orzeczenia sądu wywiązać – mówi cytowany przez Prawo.pl adwokat Mikołaj Kozak z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

Z kolei adwokat dr Łukasz Pilarczyk z kancelarii Filipiak Babicz uważa, że takiemu rozwiązaniu można postawić wiele zarzutów.

– Naprawienie szkody nie jest środkiem karnym, ale kompensacyjnym i nie powinno być traktowane analogicznie, jak na przykład zakaz wykonywania zawodu – powiedział serwisowi Prawo.pl dr Pilarczyk.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/jaka-za-niezaplacenie-zadoscuczynienia-zmiany-w-prawie,523129.html

(źródło informacji: PAP MediaRoom)

Dodaj komentarz

Z kraju