Nowy pomysł na bezpieczeństwo pieszych niewidocznych po zmroku. Kierowcy autobusów wręczą im odblaski

Wciąż na drogach naszego regionu giną piesi, którzy są niewidoczni dla kierowców, gdyż nie posiadali na sobie żadnych elementów odblaskowych. Jest szansa, że tego typu tragicznych zdarzeń będzie mniej. Dzisiaj ruszyła akcja, w której wezmą udział kierowcy autobusów. Będą rozdawać odblaski osobom, które wysiadają w miejscach nieoświetlonych.

” alt=”” />

 

Miniony weekend był tragiczny w skutkach jeżeli chodzi o wypadki z udziałem pieszych. W wyniku potrąceń trzy osoby zginęły a siedem zostało rannych. W wielu przypadkach kierowcy dostrzegają pieszych w ostatniej chwili, gdy na jakikolwiek manewr jest już za późno. Przyczyną jest to, że piesi nie dość że nie mają żadnych elementów odblaskowych, to na dodatek mają na sobie ciemne ubrania. Pomimo że od 31 sierpnia 2014 r. każda osoba, która porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, to nie ma dnia, żeby policjanci nie zatrzymywali niestosujących się do tego pieszych.

Wielu z nich myśli, że skoro oni widzą jadące auto, to kierowca samochodu również ich zauważy. Od października ubiegłego roku do grudnia 2015 roku w całym województwie lubelskim, mundurowi nałożyli ponad 5000 mandatów na osoby piesze, poruszające się bez odblasków. W ponad 900 przypadkach zastosowano pouczenia a m.in. wobec recydywistów, którzy notorycznie poruszali się bez odblasków skierowano blisko 120 wniosków do sądów.

Dlatego też dzisiaj ruszyła kolejna akcja skierowana wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. W porównaniu do większości wcześniej prowadzonych, odblaski nie będą rozdawane każdemu na festynach, imprezach czy równego rodzaju wydarzeniach, lecz trafią do osób, którym mogą uratować życie. W kampanii „Pieszy odblaskowy pasażer” udział biorą przewoźnicy z całego województwa. Na drzwiach 1000 busów i autobusów umieszczone zostaną naklejki przypominające wysiadającym pieszym o konieczności zakładania elementów odblaskowych. Z kolei kierowcy widząc pasażera, który wysiada poza terenem zabudowanym a nie posiada odblasków, przekaże mu opaskę albo kamizelkę.

Akcja jest realizowana w ramach wojewódzkiego programu „Poprawy bezpieczeństwa pieszych” na lata 2015-2016. Główny cele działań to poprawa bezpieczeństwa pieszych, poruszających się po zmroku. Współorganizatorami akcji są: Totalizator Sportowy Sp. z o. o. Oddział w Lublinie, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Bank Zachodni WBK Oddział w Lublinie. Patronat honorowy nad działaniami objął Marszałek Województwa Lubelskiego.

(fot. lublin112)
2015-12-14T17 19:37:34

20 komentarzy

 1. tak z ciekawości

  A ja uważam, że tylko częściej wręczane mandaty za brak odblasków a tym samym za łamanie ustawy zmobilizują niektórych do kupienia sobie odblasku. Czemu za jazdę w dzień bez świateł kierowca dostaje mandat a pieszy po zmroku za brak odblasków już nie?

  • Jeszcze a.propos odblasków to te najtańsze chińskie nie odbijają światła szczególnie jak namokna deszczem. Powinny być sprawdzane czy atestowane

  • Fan Macierewicza

   Gdyby karali wszystkich to byś pisał o państwie policyjnym i łataniu budżetu!

   • tak z ciekawości

    Trzeba spojrzeć na dwie sprawy oraz luki w prawie. Policja ochoczo wystawi Ci mandat jesli przejdziesz przez pusta jezdnię w miejscu niedozwolonym natomiast za brak odblasku nie dostaniesz nic. Jeśli w piekny słoneczny dzień zapomni się jak to człowiekowi włączyć świateł i dostaniesz mandat to możemy mówić tutaj o państwie policyjnym a nie o prewencji. Jeśli zdarzy się niechlubnie, że potrącę takiego pieszego bez odblasków w miejscu gdzie powinien on je mieć to za uszkodzenia auta niech płaci jego rodzina albo państwo. Zauważ, że na kierowców kręci się bat z każdej strony i coraz bardziej zaostrza przepisy. Natomiast rowerzysto i pieszym jeszcze więcej sie pobłaża. Nie mam urazu do tych ostatnich ale jesli wszyscy jesteśmy uczestnikami drogi to niech prawo będzie egzekwowane równo wobec wszystkich uczestników.

    • Zapamiętaj – zawsze masz prawo odmowy przyjęcia mandatu i nie słuchaj mundurowych, którzy postraszą cię najwyższą z możliwych grzywną, czyli 5k PLN. Nieprawda – to dopiero w sądzie możesz udowodnić swoją rację (chyba że trafisz na beton z PRL), a sąd nigdy nie da więcej, jak jest zagrożenie mandatowe- ewentualnie doda koszta, jak polegniesz. Przepraszam za nieścisłość – to sąd ma udowodnić Twoją winę. Tak, państwo jest policyjne i nastawione na zysk – nie mam tu pretensji do szeregowych policjantów, bo oni tu nic nie zawinili, ale do dowództwa – zmotywowanego przez nikogo innego jak nasz rząd, do wyrabiania statystyk. Tych policjantów też trudno potępić – dostali „prikaz” wyrobienia % i składają się na potęgę coby utrzymać pracę. Mimo, że nie jestem związany z resortem i Panowie Policjanci dostalibyście parę Ch.. na głowę – pozdrawiam

 2. Wlepiać mandaty, a nie rozdawać odblaski!

 3. Tez mialem kolizje z udzialem piszego. Noc, deszcz, na czarno ubrany czlowiek, bez odblaskow. Nie bylo szans ominiecie go. Na szczescie nic powaznego mu sie nie stalo.

 4. Jestem za! Sama poruszam się w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym (wracam z pracy) oblepiona odblaskami i w kamizelce, z mocno świecącą latarką i jak mijam takiego niewidocznego „ducha” pytam : dlaczego nie świecisz się człowieku, przecież cię nie widać! I co słyszę w odpowiedzi? Nie twoja sprawa! Ręce opadają!

 5. Szkoda że tyko w autobusach, ale marszałek wie lepiej i zmusza nas do jeżdżenia struclami busiarzy….

  • Przypominam, że Marszałkiem woj.lubelskiego jest Sławomir Sosnowski z PSL i objął tylko patronat honorowy. Podczepić się pod cudze inicjatywy najłatwiej. Przypomina to trochę guano przylepione do burty i krzyczące PŁYNIEMY. Z innej beczki. Czy wypisując mandat, policja wręczała lub wręcza z tej okazji kamizelki lub inne świecidełka?

 6. Prawda jest taka, że to policja zamiast wlepiać mandaty powinna wlepiać odblaski, niedroga dla budżetu akcja a jak przydatna społeczeństwu ,ale nie zasłużyłeś to płać a jak się wymigujesz to do sądu.

 7. Co najlepsze gdy ktoś ma latarkę która jest bardziej widoczna niż odblask dostajemy mandat za brak odblasku pozdro dla twórcy ustawy 🙂

  • Latarka to twój pomysł możesz się nią doświetlać. Odblask jest obowiązkowy i musisz go mieć. Odblaski są o niebo lepiej widoczne jak te latareczki co cześć pieszych je nosi. Po prostu odblask jest widoczny z dużo większej odległości.

 8. Lublin112.pl patronuje także akcji „świeć odblaskiem” organizowanej przez lubelską firmę prawniczą Capital sp z o.o która skierowana jest na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych uczniów na drogach 🙂 akcja odbywa się w szkołach i każde z dzieci także dostanie opaskę odblaskową.

 9. W mojej opinii odblaski noszone po zmroku to świetny pomysł. Wystarczy odblaskowa opaska na ręce a kierujący pojazdem bo zmroku zyskuje dodatkowe sekundy żeby zareagować i ominąć pieszego. Wg mnie oprócz noszenia odblaskowych elementów zadbałbym także przez kierujacych o stan oświetlenia pojazdu oraz elementów wpływających na widoczność za kółkiem tzn żarówki i wycieraczki. I tu mój apel! Ludzie kochani pozdejmujcie te ksenony i białe-niebieskie żarówki z aut, które nie są przystosowane do tego typu oświetlenia, gdyż kierowca jadącego z naprzeciwka pojazdu jest przez was oślepiany a przez to może nie zwrócić uwagi na pieszego poruszającego się krawedzią jezdni. Dziękuję. Dobranoc.

 10. no to może pokażecie o ile zwiększyła się liczba potrąceń pieszych po wprowadzeniu tego przepisu o odblaskach?

 11. Popieram tą akcję, na pewno coś zmieni, lecz aby skutek był lepszy niektórym kierowcom powinni dawać okulary

 12. Dużo jeżdżę poza terenem zabudowanym i stąd też mój apel: Ludzie jak nie macie odblasków to przynajmniej latarkę włączcie przed sobą, to też dużo daje.

  • a mój apel: Kierowcy dostosujcie prędkość do warunków panujących na drodze i do pory dnia

   • No dobra, ale jeżeli jedziesz 90km/h (poza terenem zabudowanym, bo przeważnie o takim mowa) to i tak jest bardzo ciężko dostrzec człowieka, który nie ma odblasków.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach