Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach od 20 marca do 9 kwietnia

Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce.

Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach

Decyzje w sprawie obostrzeń podejmowane są przez rząd wspólnie z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, zapadła decyzja o ograniczeniu mobilności społecznej, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– stoki narciarskie;

– kluby fitness i siłownie;

– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zaleca się pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:

 • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
 • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
 • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

(fot. MZ)

39 komentarzy

 1. Zapraszamy do Obi tu covid’a nie ma.

 2. – kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

  Naprawdę? Nie mogę sobie już we własnym domu obejrzeć filmu?

 3. Trzęsą tyłkiem, bo znowu wychodzi, że zabraknie personelu i miejsc w szpitalach. Jak nie słuchali lekarzy, pielegniarek, olewali stan szpitali i sprzętu to czemu się teraz dziwić. Obija się to wszystkim czkawką.

 4. A ktoś zauważył że obostrzenia wchodzą 20 marca w sobotę. W dniu kiedy planowany był protest w Warszawie a kończą się 9 kwietnia, dzień przed miesięcznicą smoleńską ?

 5. A czy wraca godziny dla seniorów?

 6. Krystyno – jako doświadczona osoba powiadam – spróbuj na nogi. Bo leczyć się na głowę już za późno.

 7. Ja to mam wrażenie ze ta szopka z tym wirusem to już się nigdy nie skończy. Będą otwierać i zamykać w kółko, a maski poprzyrastaja już do gęby na stałe

 8. Nie dziwota, w społeczeństwie jest mnóstwo takich bojących się, drących japę jakie to zagrożenie, że trzeba zakazywać, blokować, maseczki nosić, najlepiej dwie na raz. Dzisiaj trafiłem na JM na taki obrazek, od razu typa który to wrzucił covidianie poszczuli.

Z kraju

Sport