690 680 960

Noc Muzeów: Gdzie pójść, by zobaczyć jak najwięcej

Ostatnie chwile pozostały do rozpoczęcia Nocy Muzeów w naszym regionie. Wezmą w niej udział niemal wszystkie większe placówki muzealne w województwie. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i interesującego.

W Lublinie najwięcej będzie się działo w Muzeum Lubelskim. O godzinie 17:30 w paradzie zaprezentuje się Lubelska Chorągiew Husarska, pół godziny później rozpoczną się Jedwabne opowieści z Krainy Orientu, Koncert Jana Kondraka a także wykład „Biskupi lubelscy Marian Leon Fulman i Władysław Goral – więźniowie Zamku Lubelskiego” i „O rzeczach codziennego użytku – minionych i przemijających”. Ten drugi zostanie także powtórzony dwie godziny później. Z kolei o godzinie 19 odbędzie się wykład „Bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej. Pierwszy pieniądz papierowy na ziemiach polskich” a o 20 występ Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” oraz wykład „Medal – świadek historii”. O godzinie 21 na zamkowym dziedzińcu odbędzie się żonglerka flagami, z kolei od godziny 18 do 23 przewodnicy będą oprowadzać po kaplicy św. Trójcy

W Dworku Wincentego Pola na lubelskiej Kalinowszczyźnie o godzinie 18 rozpocznie się: „Polski dworek – wehikuł czasu”. Goście zostaną zaproszeni do przejścia przez cztery kolejne pomieszczenia Dworku Wincentego Pola, niczym przez okresy historyczne. Pomogą w tym rekonstruktorzy historyczni. Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza zaprasza o godzinie 20 na spektakl „Przedwojenna piosenka literacka w Muzeum”, czyli występ wokalisty Łukasza Jemioły.Z kolei o godz. 18, 22 i 23 odbędą się prelekcje połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej. Oddział Historii Miasta Lublina przy pl. Łokietka 3, zaprezentuje wykłady: „Lubelscy zegarmistrze okresu międzywojennego” o godz. 19, „Wokół dworca kolejowego w Lublinie. Fotograficzny zapis miejsca z lat 1877–1959” o godz. 20 oraz „W lubelskiej księgarni Witolda Cholewińskiego – antykwariusza i wydawcy” o godz. 21.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” przy ul. Uniwersyteckiej 1 o godz. 19 zaprasza na wykład na wystawie „Więźniowie łagrów sowieckich nr 270 w Borowiczach”. W Muzeum Regionalnym w Kraśniku, o godzinie 18 ruszy wykład na wystawie „Czysto, gładko i na kancik”, o 20 „Bitwy pod Kraśnikiem 1914–1915. Wydarzenie i pamięć”. Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
zaprasza na wykład, prezentację multimedialną i wystawę czasową „Prusa podróż życia (16 maja–7 września 1895 roku)”. Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie na wykład i pokaz rysunków Stanisława Witkiewicza ze zbiorów Muzeum. Do tego czytanie fragmentu Popiołów pisanego gwarą góralską. W Muzeum Sztuki Złotniczej i Galerii Wystaw Czasowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Noc Złotników, w Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym w godzinach od 19 do 1 Akwarela nocą zaś w Domu Kuncewiczów Noc owadów.

Na Zamku w Janowcu o godz. 19, 20, 21, 23, 24 przedstawiana będzie inscenizacja legendy o Czarnej Damie, o godz. 19.30 ruszy gra terenowa „Zamkowe skarby” a o godz. 22 zwiedzanie tylko dla dorosłych, czyli spacer po zamku tropem duchów. W Zamościu od godz. 17 do północy będzie można zwiedzić ekspozycję w Muzeum Zamojskim oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. O godz. 23 rozpocznie się nocne zwiedzanie miasta pod hasłem „Zrewitalizowana Twierdza Zamość”. W Kozłówce do 22:00 dostępne dla turystów będą wnętrza pałacowe i wystawa czasowa „Jaśnie Państwo w kąpieli”. Przewodnicy ubrani będą w stroje z epoki Konstantego Zamoyskiego, a w salach pałacowych zabrzmi muzyka odtwarzana z pianoli.

Folder informacyjny – kliknij !

(fot. lublin112)
2015-05-15 18:13:54

6 komentarzy

  1. A może by tak autor łaskawie napisał kiedy jest ta noc muzeów?

  2. strona zaczyna się robić podobna do dziennika wschodniego czy kuriera lubelskiego, mało wiadomości dużo sensacji, a jak wiadomo za dużo ich na Lubelszczyźnie nie ma… Na początku wydaje mi się, że pomimo braku profesjonalizmu artykuły były krótkie zwięzłe i na temat, teraz jakoś to wszystko sflaczało….

    do aaa, pomogę: jutro tj.16.05.2015

  3. Faktycznie, mogliby napisać, bo z tekstu wynika że dzisiaj 🙂 ale to chyba jutro ta noc.

  4. Oj tam, oj tam takie male niedopatrzenie 😛

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!