Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym. Będzie wieczorny spacer oraz ognisko

Dwa wydarzenia przygotował na ten weekend lubelski Ogród Botaniczny. W sobotę odbędzie się Noc Muzeów z Ogrodem zaś w niedzielę Koncert Pieśni Patriotycznej i Ludowej w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego.

W najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się Noc Muzeów z Ogrodem – „Co kryją gwarowe nazwy roślin?”. Wszyscy przybyli wybiorą się na magiczny spacer, dzięki któremu będą mogli przenieść się w dawne czasy, często znane tylko z opowieści. Spacer w wieczornym Ogrodzie poprowadzi dr Agnieszka Dąbrowska, a następnie zaprosi na gawędę w blasku ogniska.

Przedmiotem spotkania będzie prelekcja o ludowej terminologii botanicznej stosowanej na Lubelszczyźnie w XIX wieku i współcześnie. – Analiza wybranych nazw nasuwa pewien ich podział w zależności od skojarzeń i wyobraźni ludzi. Wiele dawnych nazw, np. „płucnik”, „glistnik” wskazywało, na jaki rodzaj schorzenia rośliny te były stosowane. Niektóre gwarowe nazwy kojarzono z kształtem i kolorem kwiatów, kształtem liści lub zapachem np. „dziurawka”, „ognicha”, „zajęcze uszy”. Źródłem nazw roślin były również opowieści o ich stworzeniu i pochodzeniu. Przykładowo określenie „czarcikęs” nawiązuje do historii o roślinie ugryzionej przez diabła – wyjaśnia Katarzyna Kozielewicz z UMCS-u.

Jeśli aura nie pozwoli na spotkanie w plenerze, prelekcja zostanie przeniesiona pod dach. Każdy, kto chce wziąć udział w wydarzeniu, powinien przyjść do botanika na godz. 18. Zbiórka uczestników odbędzie się przy wejściu od ul. Willowej. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc – tel. 81 743 49 00 w godz. 7.00 – 15.00. Zgłoszenia przyjmowane są dzisiaj do godz. 15.00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Z kolei w niedzielę w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznej i Ludowej w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przy Dworku Kościuszków.

Tego dnia będzie można usłyszeć oraz zobaczyć młodych wykonawców z zaprzyjaźnionych szkół. Na scenie pojawią się: tancerze z grupy teatralno-tanecznej „Bajdurka” z Zespołu Szkół Nr 12 w Lublinie; zobaczymy w ich wykonaniu XVIII w. krakowiaka, rodzimą polkę czy spokojnego finezyjnego trojaka; chór „Kamertonik” z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie; uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastkowie wystawią inscenizację „O Kościuszko piękny wzorze… pragniemy Cię naśladować”; chór ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Czemiernikach oraz Zespół Ludowy „Sławiniacy” działający przy Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu ulgowego – 3 zł

(fot. UMCS)
2017-05-19 10:00:54

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska